Zaplať a můžeš jet
Bodový systém platí v Česku už od roku 2006 a funguje na bázi sbírání „trestných“ bodů. Po dosažení maximálně 12 trestných bodů dochází k vybodování a vše směřuje ke ztrátě řidičského oprávnění na jeden rok. Body je ale možné i odečítat. Čtyři body se odečtou automaticky po roce ježdění bez bodovaného přestupku a tři body je pak možné za určitých okolností odečíst úspěšným absolvováním Školení bezpečné jízdy.
To na Slovensku žádný bodový systém zatím neplatí, což nám mimo jiné potvrdil i Michal Slivka. Není však tajemstvím, že se tu něco podobného už chystá.
„V současnosti je připravován návrh zákona, který má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu formou zavedení právě bodového hodnocení," sdělil mluvčí redakci Autosalon.tv. Jak přesně ale bude vypadat, zatím neprozradil. Každopádně by měl být velmi podobný tomu našemu.
Většina přestupků je tak na Slovensku řešena pomocí pokut, které mohou v případě překročení rychlosti dosahovat až 800 eur, v přepočtu tedy zhruba 20 tisíc korun
„Nejčastěji se přestupky řeší udělením blokové pokuty přímo na místě. K zadržení řidičského průkazu dochází zejména při neuhrazení uložené pokuty za překročení rychlosti," sdělil mluvčí Ministerstva vnitra Slovenské republiky. Dalším důvodem k odebrání řidičáku, může být porušení místního pravidla třikrát a dost. K tomu stačí, aby řidič spáchal tři vážnější dopravní přestupky během jednoho roku.