Reklama
Nová auta

Nová Dacia Logan už nejezdí jako nejlevnější auto. Shazuje se však děsivě lacinými zvěrstvy v kufru

První test nové Dacie Logan nabídl překvapivá zjištění, a to v dobrém i špatném slova smyslu
Zdroj: Dacia

Kapitolu s názvem Logan rozepsala rumunská Dacia už v roce 2004, kdy na trh vstoupila vůbec první generace tohoto modelu. Rodinný sedan tehdy stál na základech sourozeneckého Renaultu Thalia, s čímž byla spjata i řada komplikací. V tu dobu byla automobilka Renault proslulá ne zrovna spolehlivou technikou, přičemž značku Dacia lidé znali zase skrze její socialistickou minulost. I přesto všechno si ale Logan získal masy příznivců po celém světě. Ptáte se, proč?

Odpověď je prostá. Dacia Logan nabízela zákazníkům bezkonkurenční poměr ceny a výkonu. Za minimální pořizovací částku bylo k mání auto s dostatečnou výbavou, velkým zavazadlovým prostorem i kabinou a dvěma zážehovými motory. Navíc bylo ještě zabaleno do poměrně líbivé karoserie. O tři roky později spatřilo světlo světa také velice praktické kombi, které dostalo označení MCV.

V roce 2012 Dacia Logan přijela ve druhé generaci, která ladně navázala na předchůdce a jen zřídka vyléčila jeho dětské nemoci. Teprve před pár dny se pak Česko dočkalo zbrusu nového třetího vydání. To už sice zdaleka nepatří mezi nejlevnější prodávaná auta, ale zato učinilo pořádný skok vpřed, co se týče designerského zpracování, použitých materiálu a technologií, ale i jízdních vlastností, motorizací či převodovky. Některé lacinosti však v Loganu přetrvávají dodnes. Na škodu je také konec praktičtější kombi verze MCV.

Větší i prostornější

Za klíč k úspěchu lze považovat novou modulární platformu CMF, která patří mateřskému Renaultu. Tentokrát je však pro Dacii Logan dobrým základem, nikoli problémem. Důkazem může být model Clio. Malý francouzský hatchback s kosočtvercem ve znaku dříve patřil k průměrně jezdícím autům segmentu B. Nyní právě díky novému technickému základu CMF patří k těm vůbec nejlepším. Mezigenerační pokrok Clio zaznamenalo snad ve všech možných ohledech.

Totéž platí i pro novou Dacii Logan. Nová platforma vozu dodala zvýšenou torzní tuhost, nižší hmotnost, kdy lepší ovladatelnost a stabilitu zajišťuje nová přední náprava, upravený posilovač a převodka řízení. Díky novému uložení motoru se zapracovalo na snížení vibrací od motoru. Nový základ s sebou přinesl také nárůst v oblasti vnějších rozměrů, ale i vnitřní prostornosti. Rodinný sedan původem z Rumunska aktuálně měří na délku 4 396 milimetrů (+49 mm), na šířku 1 848 milimetrů (+115 mm), na výšku 1 501 milimetrů (-16 mm) a rozměr náprav potom ukrajuje 2 649 milimetrů (+15 mm).

Uvnitř se podařilo zvětšit zejména podélnou prostornost, tedy místo na nohy v první a druhé řadě sedadel. Předchůdce v tomto měřeném parametru nabídl 146 centimetrů, zatímco novinka až 151 centimetrů. Minulá generace však disponovala širší kabinou, vpředu konkrétně 142 centimetry, vzadu potom 143 centimetry. Nynější třetí vydání poskytne shodné hodnoty jak v první, tak i druhé řadě sedadel, tedy 141 centimetrů. Výška interiéru vpředu je u obou generací obdobná, kvůli sportovnější siluetě ale ztratil nový Logan na zadních sedadlech. Střecha se tam snížila o čtyři centimetry.

V zavazadlovém prostoru se na první pohled mnoho změn neodehrálo. Vesměs se jednotlivé parametry liší jen o jeden nebo dva centimetry, většinou ve prospěch rumunské novinky. Za zmínku stojí výrazně zvýšená hloubka kufru, kde jsme naměřili o šest centimetrů lepší hodnotu, konkrétně je to celkově 60 centimetrů. To se nakonec promítlo i v objemu, který činí 628 litrů a v porovnání s minulou generací to znamená nárůst o více jak sto litrů.
Reklama

Orientace na dvě pohlaví

Bohužel nový Logan nenarostl pouze velikostně, ale také cenově. Zatímco první a druhá generace tohoto malého sedanu držely primát nejlevnějšího nového auta na českém trhu, ta třetí už zdaleka ne. Základní pořizovací cenou 304 900 korun razantně převyšuje sourozenecký hatchback Dacia Sandero, SUV Duster, Škodu Fabia, Hyundai i10 či i20 a spoustu dalších vozů, jejichž podrobný přehled naleznete ZDE. Kde je zakopaný pes?

Novinka totiž na trh nepřijela na rozdíl od minulých vydání jako "holátko". Už základní výbava Essential zahrnuje například LED denní svícení, rádio, tempomat či řadu bezpečnostních systémů. Navíc je vždy spjata se šestistupňovou manuální převodovkou a přeplňovanou motorizací TCe 100 LPG, která patří mezi nejlepší a nejdražší pohonné jednotky v celém portfoliu značky Dacia. Jde o motor, který polyká jak benzin tak cenově výhodnější plyn propan-butan. Tomuto základu nemůže holá první ani druhá generace s atmosférickým motorem o výkonu 55 kW konkurovat.

Nejdostupnější provedení Essential startuje na částce 304 900 Kč. V případě, že zákazník využije značkového financování od Dacia Finance, dostane ještě slevu 30 tisíc korun. Nový Logan ho tak přijde na 274 900 Kč. Druhou a prozatím i poslední výbavovou linií je verze Comfort, která vyjde na 331 900 Kč. Opět se nabízí v kombinaci s motorem TCe 100 LPG a šestistupňovým manuálem. A opět lze cenu snížit o třicet tisíc korun při využití financování. Právě tato verze se stala předmětem našeho testu. Čím nový Logan obohatí, a jak se nám nová Dacia líbila zvenku, ale i uvnitř, se dozvíte v přiložené galerii na konci tohoto článku.

Plyn dynamičtější než benzin

Teď už však k samotnému fungování motoru a šestistupňové manuální převodovky. Pod zkratkou TCe 100 LPG se ukrývá turbem dopovaný tříválcový agregát o objemu jednoho litru, jenž umožňuje spalovat jak zkapalněný ropný plyn, tak i klasický benzin. Hnací ústrojí poskytuje výkon 74 kW na LPG a 67 kW na Natural 95. Díky dvěma plnohodnotným nádržím zvládne nová Dacia Logan na plné nádrže ujet až 1300 kilometrů.

To ale nejsou zdaleka všechna pozitiva, kterými tento "dvoupalivový" pohon disponuje. Za zmínku rozhodně stojí velice kultivovaný chod tříválce, a to jak při práci s plynem, tak i benzinem. Uvnitř ho i přes nepříliš dobré odhlučnění kabiny takřka neslyšíte. Oproti jiným "elpégéčkovým" vozům není u Loganu slyšet ani nijak znát "přecvaknutí" na benzin či naopak.

Druh paliva, který má momentálně Dacia Logan spalovat, volíte tlačítkem umístěným vlevo od volantu na přístrojové desce. Přepnutí z propan-butanu na Natural 95 je téměř okamžité, opačně to však chvílí trvá. Indicií, podle níž poznáte, na jaký typ pohonné hmoty se zrovna pohybujete, je světelný proužek na již zmiňovaném tlačítku. Pokud svítí, jedete na LPG. Odlišnosti najdeme rovněž v ukazatelích na palubním počítači. Buď znázorňují dojezd a spotřebu plynu, anebo benzinu. Měrnou jednotkou jsou vždy litry na sto kilometrů.

Nejzásadnější rozdíl je však v dynamice. Zatímco na zkapalněný ropný plyn, neboli LPG má Dacia Logan opravdu chuť jet, na benzin už se elán vytrácí. Reakce na plyn je vlažnější, zátah v nižších otáčkách línější a výkon v těch nejvyšších téměř nulový. Opakem může býti jízda na propan-butan. Auto reaguje na plyn, jak pes na hozený klacík a agregát s přibývajícími otáčkami nabírá na síle. Zátah v tomto režimu nás opravdu překvapil. V porovnání s ostatními LPG motorizacemi patří TCe 100 LPG rozhodně mezi ty hbitější.

Pochválit bychom chtěli rovněž šestistupňovou manuální převodovku, která řadila povětšinu času přesně a díky krátkým dráhám mezi kvalty také rychle. Výtku máme pouze k hlasitějšímu projevu a lacinější kuželovité "páce". Ačkoli pěkně padne do ruky.

Rozdíly ve spotřebě, které jsme svépomocí naměřili naleznete v tabulce pod tímto textem.

Testy spotřeby

Pohon Měřený úsek Počet otáček za minutu Výsledná hodnota
LPG 90 km/h 2000 7 l/100 km
Benzin 90 km/h 2000 5,4 l/100 km
LPG 130 km/h 3000 11,3 l/100 km
Benzin 130 km/h 3000 8,6 l/100 km
LPG Kombinovaná dle výrobce - 6,9–7,3 l/100 km
Benzin Kombinovaná dle výrobce - 5,3–5,6 l/100 km
Zdroj: Bart Běhal
Reklama

Pružinový houpací koník

Jak jsme již avizovali, nová modulární platforma CMF dodala Dacii Logan třetí generace četná vylepšení. Novinkou je například přední náprava, jejíž obdélníková ramena mají větší schopnost filtrace nerovností a přesnější vedení jízdní stopy. Pro lepší stabilitu v zatáčkách byla rovněž zvýšena tuhost stabilizátorů a byl zvětšen rozvor. Inženýři se tak hodně zaměřili na zdokonalení jízdních schopností auta. A je to sakra znát!

Nová Dacia Logan nemá od kompaktnějšího Renaultu Clio jízdně vůbec daleko. Zatáčky hltá jednu po druhé a odtrhnout ji od asfaltu vyžaduje opravdu "hulvátské" zacházení. Nedotáčivost přední nápravy přichází až ve chvíli, kdy na vozovce panují zhoršené adhezní podmínky. Logan se oproti Cliu v zákrutách více naklání a řidiči tak vnucuje pocit, jakoby seděl na pružinovém houpacím koníkovi (a to i přes zvýšenou tuhost stabilizátorů). Při každé změně směru jízdy se zhoupne na opačnou stranu. Logan se do maximálního náklonu dostává téměř při každém zatočení. Stačí mírný oblouk a karoserie si hned sedá na jednu nebo na druhou stranu podvozku.

Takový pocit jsme měli i při brzdění, kdy se zase šasi auta odlepuje od zadku a všechnu tíhu přenáší na předek. U běžných aut tyhle manévry skoro nepostřehnete, u rumunsko-francouzského sedanu bohužel ano. "Uhoupaný" charakter podvozku však napomáhá precizně žehlit každičkou nerovnost. Auto se oproti předchůdci stalo opravdu velmi komfortním, díky čemuž vyhoví i náročnějším řidičům. Jen při průjezdu rigolem počítejte s mírnějším zvukovým doprovodem, jelikož kabina není dobře odhlučněná.

Největší problém při jízdě vidíme v řízení, které se sice vylepšilo, ale stále je hodně měkké, nečitelné a nudné. Logan nezapře ani značnou vůli okolo středové polohy volantu. Během pomalé jízdy ve městě nebo na opravdu hladkém povrchu je vše docela v pořádku. Ovšem na rozbitých dálnicích a při vyšších rychlostech na okresních silnicích už nám hrůzou stály vlasy. Řídit auto v těchto podmínkách je jako kormidlovat loď na rozbouřeném moři. Nulová reakce na pohyb volantu, nulová jistota a nulová zpětná vazba od vozovky, respektive mořské hladiny. Přitom samotný podvozek působí sebevědomě. Škoda, protože řízení kazí jinak velmi dobrý dojem z jízdních vlastností nového Loganu.

Závěr

Nová Dacia Logan učinila obrovský mezigenerační skok. Z laciné plechovky se špatnými jízdními vlastnostmi se vyklubal plnotučný malý sedan schopný konkurovat i o stovky tisíc dražším modelům. Přiznáváme, že poslední dobou si testování dacií užíváme. Zatímco dříve byl test vozu značky Dacia pro některé z nás v redakci za trest, nyní bychom ho snad považovali i za výhru a radostnou zprávu. Na druhou stranu je ale toto zlepšení vykoupené také citelným cenovým nárůstem.

Navíc některá lacině vyhlížející řešení přetrvala v Loganu dodnes. Která to jsou se dozvíte uvnitř galerie, do které vstoupíte kliknutím na VSTOUPIT DO GALERIE. Naleznete tu také dojmy z nového designu, přepracovaného interiéru či z některých prvků výbavy Comfort.
Reklama

Diskuze

Gabriel - 05.09.2021 16:38:25
Mal som Hondu Accord Tourer 2.4 ivtec s automatom a pri 130km/h žralo 8,3l/100km a na LPG to bolo 10,5l/100km. 190 koní a stredná trieda. Niekde urobili tí soudruzi chybu...
Gabriel - 05.09.2021 16:37:09
To ako fakt jednoliter trojvalec žerie na diaľnici 8,6l/100km v relatívne ľahkom aute kategórie "malé auto" ? A na lpg 11,3l/100km ?

Test Mini Cooper SD ALL4 Countryman: Budu všechno, co si budeš přát. Sportovec, i pohodář

Mini Countryman patří mezi nejatraktivnější a nejlépe jezdící kompaktní SUV. Chyby se hledaly těžko
03.05.2021 20:02
|
0
Reklama

První test Renaultu Arkana TCe 140: BMW a Mercedes se ho bát nemusejí, zato Škodovka či Hyundai ano

Lidové SUV kupé stojí polovinu co BMW X4 nebo Mercedes GLC Coupé. Znát je to v kabině a při jízdě
28.04.2021 07:22
|
4
Reklama

Test Fordu Focus ST: Nejspíš nejlepší ostrý hatchback na trhu. Má motor z Mustangu a boží podvozek

Otestovali jsme hot-hatch se čtyřválcem 2.3 EcoBoost a automatickou převodovkou
25.04.2021 08:20
|
9

První test Mazdy 3 e-Skyactiv X186: Benzinový motor s výhodami dieselu konečně jede, nebo nežere

Vyzkoušeli jsme modernizovanou verzi revoluční pohonné jednotky japonské značky
23.04.2021 14:30
|
1

Důchodci si za volantem věří víc než mladiství. Někteří ale zapomínají, kde zaparkovali

Průzkum portálu AutoScout24 odhalil, z čeho mají řidiči při jízdě v autě největší strach
27.03.2024 07:58
|
2

Řízení s brýlemi Apple Vision Pro je jako kouření za volantem. Smí se to, ale vlastně nesmí

Zákon jejich používání přímo nezakazuje, podle policie se však řidič plně nevěnuje řízení
26.03.2024 07:37
|
0
Reklama

Interiér jako umělecké dílo, velký kufr i úsporný hybrid. Prohlédli jsme si nový Peugeot 5008

Třetí generace vlajkového SUV opět cílí spíše na rodiny, kterým nyní nabízí sedm míst bez příplatku
20.03.2024 07:30
|
0

V Praze jsou bizarní semafory, na kterých svítí pouze červená. Pro zelenou si řidiči musí dojít

Nejdříve vystoupit z auta a pak zmáčknout tlačítko. Jen tak se na tomto semaforu rozsvítí zelená
19.03.2024 08:00
|
2
Reklama
Autosalon TV