Reklama
Testy

První test Mazdy 3 e-Skyactiv X186: Benzinový motor s výhodami dieselu konečně jede, nebo nežere

Vyzkoušeli jsme modernizovanou verzi revoluční pohonné jednotky japonské značky
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Mazda je v dnešním unifikovaném a uniformním světě masové výroby automobilů úkazem. Ve spoustě věcí se rozhodla jít vlastní cestou, což ji často nutí vymýšlet revoluční řešení. Příkladem budiž její odpor k maloobjemovým benzinovým turbomotorům, na které přešla kvůli snižování spotřeby a emisí drtivá většina ostatních značek. Mazda si zachovala atmosférické motory s klasickými objemy. A aby nedostatek turba eliminovala, vymyslela řešení, které u benzinového motoru využívá některé procesy běžné pro motor dieselový. Toto řešení pojmenovala Skyactiv-X a představila jej v roce 2018. Rodinný hatchback Mazda 3 a SUV Mazda CX-30 vybavené těmito motory měly mít nízkou spotřebu dieselu a vysoký výkon, ale realita tak slavná nebyla. I proto Mazda přišla relativně rychle s modernizací této pohonné jednotky. Jako jedni z prvních jsme nový motor Skyactiv X186 vyzkoušeli.

6 koní k dobru a o půl litru nižší spotřeba

Ještě, než začneme popisovat zážitky z více než 300 kilometrů za volantem Mazdy X e-Skyactiv X186 GT Plus, pojďme si velmi zjednodušeně popsat základní princip motoru a změny, ke kterým došlo.

Jde o čtyřválcový motor s dvoulitrovým objemem, který spaluje benzin. Motor ale pracuje s nebývale vysokým kompresním poměrem, který odpovídá spíše dieselu. Dříve šlo o 16,3:1, nyní po úpravách 15:1. Takto vysoký kompresní poměr slouží k tomu, aby motor dokázal zapálit i extrémně chudou směs vzduchu a paliva. S tou pracuje ve většině jízdních situací, pouze v nejnižších otáčkách, a naopak při potřebě maximálního výkonu funguje jako standardní přímovstřikový motor. Tento princip zůstal i po evoluci, ale řada součástek jako například hlavy válců byla modernizována a optimalizována.

Nenechte se zmást změnou označení e-Skyactiv X, která naznačuje elektrifikaci motoru. Jako mild-hybrid fungoval tento motor od začátku, pouze se nyní tato skutečnost v označení motoru objevila. Elektřina nedokáže auto samostatně pohánět, ale pomáhá plynulosti rozjezdu a bezproblémovému fungování systému stop-start.

Evoluce motoru Skyactiv-X přinesla 6 koní výkonu (nyní 186) a 16 Nm točivého výkonu (nyní 240). Spotřeba se u nejúspornější varianty Mazdy 3, to znamená s manuálním řazením a pohonem předních kol (k dispozici je i automat a pohon všech kol ve všech vzájemných kombinacích) měla podle realistické normy WLTP snížit z 5,8 na 5,3 litru. Že to je pouze malý pokrok? To pojďme hodnotit až na konci po jízdních zážitcích.

Nastoupili jsme do zcela nové Mazdy 3 e-Skyaxtiv X186 s manuálním řazením a pohonem předních kol v nejvyšší výbavě GT Plus s některými příplatkovými prvky. Ona syrovost auta (mělo najeto pouze 400 km) by mohla být případným ospravedlněním vyšší spotřeby či slabší dynamiky, protože o motorech Skyactiv-X je podobně jako o motorech naftových známo, že se jejich parametry zlepšují s přibývajícími kilometry.
Reklama

Reálně se dá jezdit za pět litrů

První kilometry po Praze jsme mohli hodnotit spíše spotřebu a chování auta v nízkých rychlostech. Od začátku mne fascinovala pružnost motoru. Auto samo nabádá řidiče prostřednictvím přístrojového štítu, aby při rychlosti 50 km/h řadil pátý rychlostní stupeň. V tu chvíli motor točí pouhých 1300 otáček, což se spoustě lidem bude znát jako podtáčení. Skyactiv X186 ale běží plynule a hladce. Dokonce jsme zkoušeli při 50 km/h jezdit na šestku a pouhou tisícovku otáček a ani proti tomu auto neprotestovalo. Jeho pružnost je neuvěřitelná. A i díky tomu se spotřeba po Praze pohybovala jen lehce nad šest litrů, což je na rodinné auto s dvoulitrovým benzinovým motorem hodnota snů.

Výrazné snížení spotřeby modernizovaného motoru Skyactiv-X jsme pozorovali i v dalších jízdních režimech. Při ustálené jízdě po rovině rychlostí 90 km/h jsme naměřili spotřebu pouhé 4,2 l na 100 km, což je hodnota blížící se naftovým motorům. Motor v tu chvíli točí na šestý rychlostní stupeň necelé dva tisíce otáček.

A velmi spokojeni jsme byli i na dálnici. Při ustálené rychlosti 130 km/h (2750 otáček na šestku) ukázal palubní počítač spotřebu 5,9 l benzinu na 100 km. To je opět údaj blížící se spíše naftovému než benzinovému motoru. Z toho lze odvodit, že výrobcem udávané průměrné spotřeby 5,3 l lze při kombinované jízdě v pohodě dosáhnout. Bez dálnice se dá velmi snadno jezdit i s průměrem hluboko pod pět litrů, o čemž se mohlo předchozí generaci motoru Skyactiv-X nechat jen zdát.

Koní přibylo pocitově mnohem více

Zbývá ještě zhodnotit dynamiku evoluce motoru Skyactiv-X. Testovali jsme ji opravdu důkladně. Na okreskách v okolí Sázavy jsme strávili dobré dvě hodiny a nejraději bychom si přidávali další a další porce.

Na rozdíl od dřívějška není "přepnutí" motoru Skyactiv-X ze spalování chudé na bohatou směs tak znát. Dynamika se zlepšuje se vzrůstajícími otáčkami plynule. Teprve nad čtyřmi tisícovkami otáček lze psát o tom, že motor působí sportovně. Úplně nejlepší zážitky ale poskytuje mezi šesti a sedmi tisícovkami otáček. V tomto poli už jede jako pila. V praxi to ale znamená, že pokud chcete dodržovat na okresce předpisy, řadíte jen mezi dvojkou a trojkou. Odměnou je skutečně sportovní zážitek, který dokresluje i sytý zvuk motoru, a hlavně skvělý podvozek, řízení a řazení.

Tlumiče elasticky absorbují terénní nerovnosti okresek. Auto nemá sklon k rozhoupanosti nebo tvrdosti, kopíruje i rozbitý asfalt nebo terénní zlomy jako tlapky gekona. Řidič pracuje s naprosto předvídatelnou nedotáčivostí, chirurgicky přesné řízení umožňuje vedení pneumatik na milimetry tam, kam si řidič předsevzal. Krátké, precizní a tlumené pohyby řadicí páky v přesně vymezené kulise jen dokreslují řidičskou nirvánu. Mazda 3 Skyactiv-X je asi nejzábavnějším kompaktním hatchbackem s pohonem předních kol bez sportovních úprav. Ano, zapomeňte třeba i na režim Sport a na jízdní režimy vůbec. Auto je prostě naladěné tak optimálně, že řidič žádné přepínání mezi sportovním či komfortním módem prostě nepotřebuje, protože základní nastavení nabízí optimum. Režim Sport spočívá prostě v tom, že když potřebujete z osmdesátky předjíždět, tak podřadíte za šestky na dvojku...

Slabší chvilky Mazda 3 spolu se svým řidičem prožívala na některých městských nerovnostech, které byly znát více, než bych si představoval. A také při pružném zrychlení třeba z 90 na 130 km/h při zařazené šestce. Absence turba je v takovém případě prostě znát a kdejaký 1.3 TCE či 1.5 TSI si při pokusu o zrychlení v dálničním kopci bez podřazování dvoulitrovou mazdu namaže na chleba.

Každopádně ale je ale dynamika motoru SkyactivX výrazně zřetelnější než před jeho modernizací a kdybychom to nevěděli, tipli bychom si podle pocitů za volantem, že motoru přibylo mnohem více koní i newtonmentrů. 

Papírovou dynamiku jsme srovnávali s realitou i pomocí přístroje Racelogic, a zrychlení z 0 na 100 km/h jsme dokonce naměřili i u našeho nezajetého auta o desetinu lepší, než udává výrobce (důkaz ve fotogalerii).

Pro zájemce o tento model je ale třeba zdůraznit, že si musí vybrat, zda pojede na spotřebu, nebo sportovně. Obojí najednou nelze. Při rychlé jízdě po okreskách jsme se totiž se spotřebou nedostali pod 15 l/100 km. Spotřeba se více než u jiných benzinových motorů odvíjí od stylu jízdy.

Mazda 3 e-Skyactiv X186 se aktuálně s karoserií hatchback prodává od 588 900 korun. Cena to není nízká, ale je třeba dodat, že se pojí s bohatou výbavou GT, která zahrnuje mimo jiné osmnáctipalcová litá kola, adaptivní LED světlomety nebo designerské lahůdky typu bezrámového zpětného zrcátka či zatmavených zadních oken. Kompletní ceník naleznete ZDE. Vyčtete z něj i to, že proti předchozí verzi Skyactiv X180 se ve srovnatelné výbavě GT cena zvýšila o pouhé dva tisíce korun.

Testovanou Mazdu 3 e-Skyactiv X186 s manuálním řazením a pohonem předních kol jsme porovnali s podobným VW Golf 1.5 TSI - podívejte se ZDE.

e Skyatctiv-X v Mazdě CX-30

Stejnou motorovou výbavou jako Mazda 3 disponuje, také nejmladší SUV značky, kompaktní CX-30. Ano, jedině v těchto dvou modelech je revoluční motor Skyactiv-X momentálně k dostání. V rámci dynamické prezentace jsem měl možnost okusit jak "trojku" tak "třicítku" se stejným motorem a manuálním řazením. Pokud jde o klasický hatchback, mohu jen potvrdit Ondrova slova o nebývalém zlepšení dynamiky při zdánlivě nepatrném nárůstu výkonu a točivého momentu. Auto konečně jede tak, jak se na 240 koní sluší, subjektivně mi naopak přijde, že dříve tam do oněch deklarovaných nějaké chyběly.

Pokud jde o CX-30, nelze nezohlednit vyšší hmotnost i těžiště vozidla, což se logicky podepisuje na jízdních vlastnostech, resp. dynamice. U SUV tedy nelze oproti dřívějšku pozorovat tak zřetelný posun ve vitalitě motoru, což bylo patrné zejména při okamžitém přesednutí z jedné mazdy do druhé. V CX-30 se Sky-X chová o něco umírněněji, nikoliv však lenivě. Highlightem faceliftovaného modelu jsou za mě čtyři věci: 1/ opravdu to lépe jede a méně žere 2/ neexistuje auto s neznatelněji fungujícím stop/startem 3/ Manuální řazení Mazda jako jedna z posledních značek stále umí 4/ S kratšími převody by CX-30 byla pěkný drak. Hmota je hmota, takže ač mezi SUV špičková, s hatchbackem se jízdní vlastnosti zejména v zatáčkách měřit nemohou.

Michal Borský 
Reklama

Diskuze

Martin - 06.08.2021 21:30:46
První skyactive-x motory měly papírově naddimenzovaný výkon, dle recenzí byl testy na válcové brzdě naměřen o 20-30 koní nižší,takže tento motor bude mít reálně větší výkon o více než 6k. Spotřeba dle počítače nic neříká,chce ji zjistit reálně tankováním.

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV