Nový crossover Škoda Kylaq za 220 tisíc by u nás mohl být hitem. V cestě mu však stojí překážka
Tuzemská automobilka Škoda rozšířila své pole působnosti na indický trh již v roce 2001, jako první značka v rámci koncernu Volkswagen. Do nejlidnatější země světa byla vyvážena první generace modelu Octavia, částečně montovaná v místním závodě, odkud pak putovala přímo do prodeje. Ambiciózní plány na rozšíření výroby vedly k otevření závodu v Aurangabádu, původně továrny na transformátory, která se stala klíčovým bodem pro kompletní produkci značky v Indii.
Tento krok otevřel automobilce dveře k výraznějšímu úspěchu na exotickém trhu, kde postupně nabídla téměř všechny své modely známé z domácího trhu. Postupem času však bylo stále jasnější, že ideálním řešením by byl model vyvinutý speciálně pro velice specifický indický trh, a tak Škoda přišla s projektem India 2.0, pod jehož taktovkou vznikl kompaktní crossover Kushaq a o několik měsíců později i sedan Slavia.
O takové ceně si můžeme nechat zdát
Škoda nyní kompletně odhaluje již třetí model určený výhradně pro indický trh na platformě MQB-A0-IN, a musíme přiznat, že je rozhodně co závidět. Nejnovější přírůstek s označením Kylaq je kompaktní crossover, který svou délkou nedosahuje ani čtyř metrů. Nejvíce zaujme cenou – začíná na 789 000 indických rupiích, což v přepočtu představuje přibližně 220 000 korun. Jedná se tedy o nejlevnější model české automobilky napříč všemi trhy, přičemž dosavadní prvenství držela již zmíněná Slavia, jejíž základní verze stojí přibližně 300 000 korun.
Ačkoli nízká cena pochopitelně přináší řadu kompromisů, které by v Evropské unii neprošly, výrobce se může pochlubit poměrně bohatou základní výbavou, zejména v oblasti bezpečnosti. Všechny varianty vozu Kylaq jsou standardně vybaveny 25 prvky aktivní a pasivní bezpečnosti, včetně šesti airbagů, multikolizní brzdy, systému ochrany při převrácení, regulace prokluzu motoru (MSR), elektronické uzávěrky diferenciálu, systému XDS+, ABS, elektronického rozdělovače brzdného účinku a elektronické kontroly stability.
Na přání může být Kylaq dále vybaven světlomety pro přisvěcování do zatáček, automatickými světlomety a stěrači, asistentem pro rozjezd do kopce a systémem kontroly tlaku v pneumatikách.
Zaměření na technologie
Jedná se o první model určený pro indický trh, jehož vzhled vychází z designového jazyka Modern Solid, a proto lze spatřit jisté podobnosti s novými evropskými vozy. Mezi charakteristické prvky patří lesklá černá maska chladiče s 3D žebrováním, úzké přední světlomety, výrazná lišta s hliníkovým vzhledem pod předním nárazníkem a robustní zadní nárazník. Na kapotě zůstalo logo okřídleného šípu, zatímco na pátých dveřích se objevuje pouze nápis „ŠKODA“.
Automobilka zatím odhalila interiér jen částečně, takže podoba palubní desky zatím zůstává neznámá. Z tiskové zprávy však vyplývá, že se interiér vyznačuje jednoduchostí, čistými liniemi, novými udržitelnými materiály a dostatečnou prostorností. Zavazadlový prostor modelu Kylaq dosahuje objemu 446 litrů, což jej činí největším ve svém segmentu, a po sklopení zadních sedadel lze prostor zvětšit až na 1 265 litrů. Zákazníci se zároveň mohou těšit na ikonická Simply Clever řešení.
Jak je známo, indičtí zákazníci si potrpí zejména na technologie, takže vůz nabízí centrální displej infotainmentu s úhlopříčkou 10,1 palců s možností bezdrátového připojení Apple Carplay a Android Auto, který doplňuje virtuální kokpit s úhlopříčkou 8 palců.
Na výběr zatím nebude
Výrobce zatím zmiňuje pouze jedinou pohonnou jednotku, kterou je benzinový tříválec 1,0 TSI s výkonem 85 kW a točivým momentem 178 Nm. Jednotka pohání pouze přední kola a je dostupná buď s šestistupňovou manuální, nebo šestistupňovou automatickou převodovkou. Vůz dosahuje maximální rychlosti 188 km/h a s manuální převodovkou zrychlí z 0 na 100 km/h za 10,5 sekundy. Na silnicích by se měl Kylaq objevit zkraje roku 2025.