Reklama
Nová auta

Luxusní elektromobil za 326 tisíc korun. Konkurent Tesly prodává svá auta s 80procentní slevou

Automobilka Fisker, která ohlásila bankrot, chce za minimální ceny prodat vyrobené elektromobily
Zdroj: Tiskový servis Fisker

Stejně jako většina modelů značky Fisker, tak i nejnovější SUV Ocean se po svém uvedení na trh ocitlo pod palbou kritiky. Někteří recenzenti dokonce neváhali napsat, že je to jedno z nejhorších aut, ve kterém za poslední dobu seděli. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že kdysi úhlavní nepřítel Tesly v červu ohlásil bankrot. Získat nějaké peníze na zaplacení dluhů se teď pokouší skrze extrémní slevy.

Jeden kupec už se našel

Americká firma Fisker, která se specializovala na výrobu luxusních elektromobilů a měla ambice konkurovat Tesle, oficiálně zkrachovala. Už v březnu se objevily zprávy o vážných finančních problémech společnosti, a nyní, v červnu, podala Fisker žádost o bankrot u amerického soudu.

Podle informací ze serveru TechCrunch chce Fisker zároveň soud požádat o povolení zbavit se svých dosud neprodaných elektromobilů za minimální ceny. Jedním z předních zájemců by měla být leasingová firma American Leasing, která poskytuje auta řidičům Uberu a Lyftu v New Yorku. Společnost plánuje koupit hned 3231 „fiskerových“ SUV Ocean.

Tento prodej by měl Fiskeru přinést zhruba 46 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), což znamená, že za jedno auto jim „leasingovka“ zaplatí v průměru jen asi 14 tisíc dolarů, respektive 326 tisíc korun. Původně přitom vozy stály kolem 70 tisíc dolarů (1,86 milionu korun), takže jde o 80procentní slevu. Noví majitelé však musí počítat s tím, že v rámci tohoto prodeje nejsou zahrnuty žádné nové softwarové aktualizace.

Peníze z prodeje aut by pak měly být použity na vyplacení zbývajících 179 zaměstnanců americké automobilky. Je ale stále nejisté, jestli Fisker přežije bankrotové řízení. Celkem totiž dluží všem svým nezajištěným věřitelům přibližně jednu miliardu dolarů.

Automobilka přitom začala s výrobou svého SUV Fisker Ocean i v rakouském Grazu. Z plánovaných 40 tisíc aut se jich však vyrobilo pouhých 10 tisíc. Kvůli bankrotu pak muselo být v Rakousku propuštěno 500 zaměstnanců a zastavily se všechny výrobní plány.

Reklama

Diskuze

K49 - 19.07.2024 09:41:26
To koupí jen blázen.Automobilka zanikne a pak neseženete nic.I spálený vypínač světel nepůjde sehnat.Mě stačilo vlastnit Seat Malaga,který se tu téměř nevyskytoval.Spálené tlačítko na stahování okna nešlo sehnat.To hromada věcí pasovala z S.Ibiza!
Jana - 17.07.2024 22:42:48
HNUS

Devátá generace Hondy Civic je opomíjenou japonskou hvězdou. Zaměřena je na praktičnost i zábavu

Kromě skvělých motorů Civic nabídne obrovský kufr a magickou vychytávku, kterou válcuje konkurenty
15.07.2024 14:00
|
4
Reklama

Renault Rafale se stal oficiálním vozem francouzského prezidenta. Má unikátní výbavu

Značka Renault se vrací do Elysejského paláce po osmi letech. SUV se ukázalo na přehlídce
15.07.2024 11:00
|
0
Reklama

Podrobný přehled cen ukazuje, kolik zaplatíte za parkování u letiště. Jde to i zdarma

Zanechání auta na oficiálním parkovišti může vyjít poměrně draze, existují ale alternativy
15.07.2024 08:03
|
6

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
1

Auta starší 15 let už nenatankují, bude na ně dohlížet kamera. Indie začala tvrdě bojovat s emisemi

Od 31. března nebudou tamní čerpací stanice vydávat palivo starým autům. Tím to ale zdaleka nekončí
13.03.2025 07:45
|
26

Nová čerpací stanice prodává původní benzin E5. Je levnější a tolik neškodí starším motorům

Zatímco všude jinde převažuje ekologičtější benzin E10, tady ještě stále natankujete Natural 95 E5
11.03.2025 14:02
|
25
Reklama

Čeští řidiči značku s černým puntíkem většinou neznají. Přitom by z ní měli mít strach

Červenobílý trojúhelník s černou tečkou uprostřed se objevuje na řadě míst a věstí nebezpečí
06.03.2025 14:05
|
11

Rychlostní kamera rozdává pokuty za 0,22 km/h. Češi mířící na dovolenou by měli být na pozoru

Čím později řidič pokutu zaplatí, tím dražší bude. I mírné překročení rychlosti tak může stát tisíce
04.03.2025 07:51
|
23
Reklama
Autosalon TV