Reklama
Nová auta

Jízdní dojmy: Špičkové Audi RS e-tron GT má výkon jako F1 před 30 lety. Místy nahání strach

Čtyřmístné kupé je vlastně Porsche Taycan v dostupnějším balení. Jede ale skoro stejně!
Zdroj: Tiskový servis Audi

Snad s výjimkou modelu R8 a ur-quattra jsem si nikdy nemyslel, že bych v souvislosti s vozem Audi použil slovo srdce nebo emoce. A přece: pokud bych měl první jízdní dojmy ze špičkové specifikace e-tronu GT vměstnat do dvou slov, zněl by nadpis „Zběsilost v srdci.“ V tomto balení by zkrátka ta elektřina celkem ušla.

Nové možnosti

Zvenku jde v podstatě o „limuzínu“ s nízkou karoserií a protáhlou zádí připomínající kupé. Futuristicky, ale líbivě střižený e-tron GT nejvíce připomíná vozy jako Audi A7 nebo Mercedes-Benz CLS, což mimo jiné obnáší i obligátní bezrámová okna. Všeobecné líbivosti se mimo jiné podařilo dosáhnout atraktivním tvarováním nízké přídě, které by u auta se spalovacím motorem pod přední kapotou nebylo pro jeho rozměry možné dosáhnout – to se týká především mírné prohlubně hned za vnějším obrysem přední části auta. Jsou zde ale i další finesy jako průduchy na odvětrání brzd hned za předními podběhy.

Auto s délkou 4,99, šířkou 1,96 a výškou 1,41 metru se díky nízké siluetě a aktivním aerodynamickým prvkům může pochlubit slabým odporem vzduchu, což prospěje nejen akustickému komfortu na palubě, ale i spotřebě elektrické energie při rychlé jízdě. Vůz stojí na kolech, která mají v základu velikost 19 palců, lze si ale vybrat až 21 palcové disky, což byl i případ zkoušené verze RS. Kufr má kapacitu 405 litrů a okouzlí speciální přihrádkou na golfové hole.

Volit můžete také mezi dvěma druhy osvětlovacích systémů: ve standardu RS GT jsou LED Matrix světla (u běžného GT za příplatek), u obou verzí můžete připlácet za špičková laserová světla Audi, která prodlužují dosvit dálkových světel na dvojnásobek. Kola mohou mít rozměr 19“, 20“ nebo 21“ palců.

Letadlo pro čtyři

Uvnitř GT se žije skvěle jako vlastně v každém audi. Rozdíl je v tom, že tento model má opravdu nefalšovaný sportovní esprit. Nic nepřekáží, nic nepřebývá, středový panel je nakloněn k řidiči a najdete na něm i klasické tlačítkové ovládání klimatizace. GT řidiče na jednu stranu obklopuje jako kokpit formule nebo stíhačky, na druhé straně je současně velmi vzdušné a třeba dozadu se opravdu pohodlně vejdou dva dospěláci. 
Zdroj: Tiskový servis Audi

Výkon jako v F1

Obě verze pohání dva elektromotory, kdy je každý určený pro jednu nápravu a auto tak disponuje paralelním pohonem všech kol, který propaguje pod svým známým označením quattro.

Audi e-tron GT disponuje výkonem 350 kW (476 koní), ale lze využít i funkci boost, kdy se na pár sekund zvedne výkon až na 390 kW, tedy 530 koní. Točivý moment má hodnotu 630 Nm. To elektromobilu umožní akcelerovat z nuly na 100 km/h za 4,1 sekundy a uhánět maximálně 245 km/h.

Výkonnější varianta RS dostala posílený zadní elektromotor, díky tomu se může pochlubit celkovým systémovým výkonem 440 kW (598 koní). Při využití funkce boost pak dosáhne krátkodobě až na 475 kW, což je 646 koní. To je hodnota, jaké dosahoval monopost formule 1 McLaren MP4/4, resp. jeho přeplňovaný šestiválec Honda o objemu 1,5 litru v roce 1988, kdy s ním Ayrton Senna dobyl mistrovský titul. Pravda, e-tron GT váží skoro o dvě tuny více… Díky točivému momentu 830 Nm ale i tak zvládne zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,3 sekundy. Maximální rychlost je omezena na 250 km/h.
Reklama

Strašné radosti

V praxi je dynamika čtyřmístného kupé vpravdě dechberoucí v tom nejhlubším slova smyslu. Do sedadel uživatele dnes trochu přitlačí vlastně skoro každý elektromobil, ale to, co předvádí RS e-tron GT, tomu se říká zvěrstvo, se kterým nemáte šanci bojovat. Prostě se jen necháte masochisticky přišpendlit do sedačky umístěné nízko nad zemí a čekáte, až tlak aspoň malinko poleví, abyste mohli vůz přibližně směrovat do další zatáčky. Ono tohle RS totiž vzdálenosti mezi zákrutami až depresivně zkracuje – asi jako cokoliv, co je schopné na 200 metrech pálit kolem 160 km/h.

Chce to hodně srdce (vidíte, už zase) a ráznou nohu na brzdě. Právě zpomalování je jeden z mála momentů, kdy skutečně pocítíte 2,5 tuny hmotnosti stroje a v duchu trpíte s brzdami i pneumatikami. Ne, že by snad účinek brzd slábl – Audi nabízí hned tři možnosti: pro e-tron GT klasické ocelové nebo za příplatek karbidové, pro e-tron GT karbidové ve standardu a za příplatek keramické. Je však nabíledni, že právě brzdové obložení, resp. kotouče, a ještě více pneumatiky budou zralé na výměnu velmi často. Je pravda, že s GT i RS se dá jezdit i vcelku „lidsky“ a pohodově, ale chuť popustit z uzdy všechny ty nařehtané koně tam ale stále je. Tím spíš, že dojezd nějak dramaticky neklesá.

Trakce vozu je díky inteligentnímu pohonu všech kol vynikající, a to dokonce i s vypnutou stabilizací – kdo by to byl s takovou silou pod podlahou řekl? Ne, že by snad řízení bylo příliš komunikativní, ale v zásadě platí, že kam si to namíříte, tam auto plus minus jede. Samotné chování v zatáčkách je díky chytré elektronice a nízkému těžišti přísně neutrální, současně se ale velmi obtížně nachází skutečný limit adheze. Enormní síla pohonu a dostatek přilnavosti totiž řidiči dovolují pohybovat se zatáčkami absurdními rychlostmi, současně ale má pocit, že jakmile budou meze fyziky přece jen dosaženy, už ho před cestou bokem ze zatáčky po tečně nezachrání ani pánbůh.

Velmi nepříjemné by to bylo především v táhlém oblouku, který se dá řezat třeba dvoustovkou. Právě tady pilotovi lineárně zesilující působení odstředivých sil dává jednoznačně najevo, že ta bestie opravdu nemálo váží. To nic nemění na tom, že i s 21“ koly adaptivní vzduchové odpružení vcelku důstojně absorbuje nedokonalosti českých silnic po zimě. Snad jen odhlučnění podvozku by mohlo být o chlup lepší.
Zdroj: Tiskový servis Audi
Reklama

Dojezd jako silný benziňák

Baterie s kapacitou 93 kWh umožní dojezd na jedno nabití až 488 kilometrů u verze e-tron GT a 472 km u RS e-tron GT. Jde o výsledek podle měření WLTP, zimní praxe tedy může být citelně méně působivá, jak jsme se ostatně při krátkém, ale intenzivním seznámení přesvědčili. Palubní nabíječka má výkon 270 kW, což znamená, že využije i ty nejsilnější veřejně dostupné stojany, za pouhých 23 minut by se tak auto mělo dobít z pěti na 80 procent své kapacity.

Předprodej e-tronů GT v Česku už začal a podle Jiřího Rozkošného z českého zastoupení Audi je kvóta pro tuzemský trh v tuto chvíli letos už prakticky vyčerpána. Známé jsou tedy samozřejmě i ceny. Audi e-tron GT startuje na 2 774 900 korunách, výkonnější verze RS e-tron GT pak bude k mání od 3 756 900 korun. V ceně je prodloužená záruka na čtyři roky a 120 tisíc ujetých kilometrů i servisní balíček.

Diskuze

Maxmilián - 12.04.2021 14:49:01
Já si myslím že porsche taycan je hezčí a podle mě porsche přináší víc atraktyvního desingu

Audi Q4 e-tron umí ošálit zrak řidiče natolik, že před sebou uvidí něco jiného, než ostatní

Průhledový displej s rozšířenou realitou promítá informace tak, jakoby byly součástí okolního světa
10.03.2021 10:12
|
4
Reklama

Test Audi Q2 35 TFSI S tronic S line: Přesně tohle auto bych chtěl pro dceru. Škoda, že na něj nemám

Vyzkoušeli jsme nejmenší SUV od Audi po nedávné modernizaci. Při jízdě se na něm těžko hledají chyby
22.02.2021 11:02
|
0
Reklama

Nové Audi e-tron GT využívá techniku Porsche Taycan. Ujede skoro 500 km a letí až 250 za hodinu

Další člen rodiny elektrických audin se v předprodeji objeví už za pár dní.
10.02.2021 14:37
|
1

Audi e-tron GT je gran turismem budoucnosti, které ohromuje revolučním elektrickým zvukem

Sourozenec Porsche Taycan se začne vyrábět ještě letos. Překvapivý je velký podíl ruční výroby
04.11.2020 13:15
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV