Reklama
Testy

Elektřina předčila při testech nového Peugeotu 3008 a 5008 benzin i naftu. Do první prudké zatáčky

Krátce jsme vyzkoušeli Peugeot 5008 2.0 BlueHDI i 1.6 PureTech a Peugeot 3008 Hybrid
Zdroj: Ondřej Běhal

Peugeot zmodernizoval dvojici svých rodinných SUV - kratší model 3008 i delší sedmimístnou 5008. Kromě vzhledu a některých novinek v interiéru se mírně změnila i nabídka motorů a výbav. Krátce jsme v Praze a okolí vyzkoušeli tři varianty - Peugeot 5008 s naftovým motorem 2.0 BlueHDI 180, automatickou převodovkou EAT8 a v nejvyšší výbavě GT Pack, dále Peugeot 5008 s benzinovým motorem 1.6 PureTech 180 EAT8 GT a Peugeot 3008 v plug-in hybridním provedení Hybrid 225 GT. Porovnávali jsme je na stejné trase.

Dvoulitrový nafťák už jen pro 5008

Začínáme s naftovou 5008, konkrétně s motorem 2.0 BlueHDI 180 EAT8. Jde svým způsobem o unikát, protože z nabídky menšího modelu 3008 už dvoulitrový naftový motor vypadl a zůstala jen slabší patnáctistovka. U větší 5008 motor zůstal pouze ve třech nejvyšších výbavách. Prodává se tak minimálně od 850 tisíc korun, testovaná verze v nejvyšší výbavě GT Pack s několika příplatkovými prvky přišla na 1 049 000 korun.

První dojmy charakterizovala velmi příjemná spolupráce klasického osmistupňového automatu s naftovým čtyřválcem, který přitom nebyl vůbec zahřátý ani zajetý, což dával zvlášť za studena najevo poměrně hlučným projevem. Spolupráce pohonné jednotky s automatem ale byla parádní, což vyzní zejména při srovnání s nedávno testovanými SUV s dvouspojkovými převodovkami.

Méně nadšeni jsme byli z pohodlí podvozku. Velká devatenáctipalcová kola obutá do velmi netradičního rozměru pneumatik 205/55 R19 na nepříliš kvalitních pražských ulicích přejetí nerovností ve spolupráci s tlumiči moc dobře nefiltrovala. Ke sportovně laděné výbavě GT Pack se sice tvrdší naladění hodí, ale k rodinnému sedmimístnému kříženci SUV a MPV nikoli. Naopak v zatáčkách se naladění podvozku ukázalo jako velmi vhodné, auto i na kluzkém povrchu nečekaně dobře drželo stopu a působilo velmi řiditelným dojmem.

Spotřebu motoru 2.0 BlueHDI po městě výrazně snižoval (naměřili jsme v zimním počasí necelých šest litrů na 100 km) výborně fungující chytrý stop/start systém, který se vypíná poměrně brzy už při dojezdech k semaforům s červenou a samočinně zapíná v okamžiku, kdy se auta před vámi rozjíždějí. Kdyby u všech aut fungoval tak dobře jako tady, asi by nikomu nevadil.

Vyzkoušeli jsme si i některé novinky v interiéru včetně digitálních přístrojů, které hezky ladí ke konceptu takzvaného virtuálního kokpitu. Zvlášť tady u 5008 je koncept s malým volantem a přístroji nad ním výborně navržený. Na rozdíl od menších vozů značky totiž řidič nemá pocit, že by ho lovil v klíně. Řízení relativně velkého sedmimístného auta probíhá velmi agilně, až téměř sportovně.

Zaznamenali jsme i další novinku, příplatkový systém nočního vidění. Vzhledem k denní době testů jsme však neměli šanci ho vyzkoušet.

Testovaný Peugeot 5008 aktuálně nemá na trhu přímého konkurenta. Kombinace SUV s pohonem pouze přední nápravy kříženého se sedmimístným MPV ve sportovně laděné výbavě je opravdu unikátní kombinací. Kompletní ceník modernizovaného Peugeotu 5008 včetně technických údajů objevíte ZDE.
Reklama

Silný a velejemný benzin jen pro GT

Jako druhá přišla na řadu benzinová verze Peugeotu 5008. Konkrétně šlo a provedení 1.6 PureTech 180 EAT8 GT. Tato čtyřválcová pohonná jednotka dopovaná turbem a spojená výhradně s osmistupňovým automatem se nabízí pouze ve sportovně laděných výbavách GT a GT Pack (to platí i o 3008), takže i tady základní cena činí nemalých 865 tisíc korun. Testované auto přišlo na 934 tisíc korun. Kdo chce levnější varianty nebo manuální řazení, musí se spokojit s tříválcovou dvanáctistovkou.

Testovaná verze se šestnáctistovkou byla subjektivně ještě tišší, plynulejší a kultivovanější než u předchozího naftového motoru, což platí i o velejemné spolupráci s automatickou převodovkou. Diesel ale působil dojmem většího siláka.

Spotřeba na trochu jiné trase než s motorem naftovým dosáhla na rovných sedm litrů, což byla na městský provoz velmi přijatelná hodnota.

Osmnáctipalcová kola a širší balónovější pneumatiky o rozměru 225/55 R18 spolupracovala s tlumiči o poznání lépe než devatenáctky u naftové verze. V porovnání s ostatními rodinnými SUV byl i tady komfort spíše podprůměrný, ale šlo o výrazně pohodlnější jízdu než předtím.

Vyzkoušeli jsme si už dobře známý koncept tří samostatných, stejně velkých, posuvných sedadel a sklopných ve druhé řadě. Když jsem si sedl se svou výškou 174 na levé straně "za sebe", měl jsem před koleny neuvěřitelné množství prostoru, jaké jsem už dlouho u žádného auta neviděl. Klidně jsem si mohl sedadlo druhé řady posunout maximálně vpřed. Ve druhé řadě sedadel se sedí jako v kině, místo je vyvýšené, což působí příjemně. Nad hlavou přitom zůstalo dost místa.

Naopak maličká sedadla ve třetí řadě jsou opravdu nouzová - a to jen pro celkem úzkou skupinu dětí (chybí tu isofix). Díky posuvu sedadel druhé řady jsem měl úplně vzadu sice dost místa na kolena, ale dřel jsem se hlavou o strop a celkově jsem si připadal velmi stísněně.

Ani tato testovaná verze nemá úplně přímého konkurenta, ale porovnali jsme ji se sedmimístnou Škodou Kodiaq poháněnou o něco slabší benzinovou patnáctistovkou. Podívejte se ZDE.

Suverénně nejlepší. Ale jen ke kruháči

Na závěr jsem přesedl do kratší 3008. Na první pohled bych nepoznal nic, protože řidičovo pracoviště je u obou modernizovaných peugeotů stejné. Vypadá luxusně a vzdušně. Jenže tentokrát jsem měl před sebou trochu jiné ukazatele, které signalizovaly to, že sedlám variantu plug-in hybrid. Šlo o křížence benziňáku a elektromobilu ve slabší ze dvou nabízených verzí pod označením 3008 Hybrid 225 e-EAT8 GT. Tento plug-in hybrid lze pořídit už od výbavy Allure Pack za 1 005 000 korun. Testované provedení přišlo na 1 080 000 korun, nebylo tedy o moc dražší než těsně předtím zkoušené varianty Peugeotu 5008. Větší model v nabídce hybridní provedení nemá.

Jestli nám dvě testovaná provedení Peugeotu 5008 připadala tichá a kultivovaná, pak plug-in hybridní Peugeot 3008 hraje ještě úplnou ligu - a to ligu úplných tichošlápků. Nejen na elektřinu. Také připojení benzinového motoru je velmi tiché a nerušivé. Kromě toho, že je 3008 Hybrid ze tří zkoušených aut nejtišší a nejkultivovanější, je také suverénně nejsvižnější. Napovídá tomu samozřejmě už číslo značící počet koní, ale subjektivní realita je ještě ostřejší, než byste očekávali. Zejména rozjezdy z místa připomínají start dostihového koně. První dojmy z jízdy jsou tedy suverénně nejlepší. I podvozek mi připadal o něco komfortnější než u Peugeotu 5008. Vůz přitom obouval stejně jako benzinová varianta 5008 pneumatiky 225/55 R18.

Jenže téměř bezmezné nadšení vydrželo jen do kruhového objezdu, na kterém jsme se otáčeli, abychom se vydali cestou zpět. Tady se už poněkolikáté v plné nahotě ukázala největší slabina plug-in hybridů: vysoká hmotnost. Zvlášť ve spojení s nečekanou dynamikou to může být pro méně zkušeného řidiče jízdenka na rychlou cestu mimo silnici. Ani jsem nevěděl jak, už jsem byl díky nedotáčivosti na vnější straně vozovky. Noha musela okamžitě z plynu, abych se na kluzké vozovce udržel.

Zatímco první polovinu cesty jsme jeli převážně v elektrickém a hybridním režimu, nazpátek jsme auto nechali baterii dobíjet, aby si elektřinu užili i kolegové po nás. Výsledná spotřeba činila 5,9 l benzinu, ale dojezd na elektřinu stejně v rámci absolvovaného okruhu klesl z 18 na 14 kilometrů. Dá se tedy říct, že v hybridním režimu auto spotřebuje podobné množství benzinu jako čistě benzinová 5008. Plug-in hybrid se tak vyplatí především těm, kdo jezdí převážně krátké cesty a mají možnost doma, a případně i v práci nabíjet.

Místa na zadních sedadlech je v Peugeotu 3008 o dost méně než u 5008, ale stále dost pro čtyři osoby s výškou kolem 185 cm. Proti benzinové a naftové verzi nelze u plug-in hybridu kvůli bateriím využít systém "Magic flat", kdy po sklápění sedadel vzniká zcela rovná plocha zarovnaná s podlahou kufru. Také zavazadlový prostor je přibližně o čtvrtinu menší.

Kompletní ceník modernizovaného Peugeotu 3008 včetně technických údajů vozu naleznete ZDE.

Diskuze

stanley - 06.03.2021 09:08:33
tvrdíte, že pe]žó 4x4 nikdy nenabízel, ale to až zas tak není pravda, nabízel, třeba ve spolupráci s japonci např na pežó 4007, dědek
Karlos - 03.03.2021 20:38:35
Osobně, maska před faceluftem s LED se mi líbila daleko víc.

Test Peugeotu e-208: Stylový městský elektromobil, který jezdí skvěle, ale ne moc daleko

Čistě elektrickou dvěstěosmičku pořídíte od 810 tisíc korun, vrcholná verze je o sto tisíc dražší
10.12.2020 19:47
|
0
Reklama

Vyzkoušeli jsme muscle car z Francie. Peugeot 3008 Plug-in si na semaforech troufne i na sporťáky

Test kompaktního SUV a porovnání dvou nejvýkonnějších motorů. Který je lepší?
28.09.2020 09:17
|
0

Peugeot 308 GTi vs. Hyundai i30 N Performance: ikonu vyzval nováček z Česka, který překvapil svět

Porovnání dvou ostrých hatchbacků z hlediska jízdy, chování motorů nebo designu
13.04.2020 21:06
|
9

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama
Autosalon TV