Češi jsou nejlepší zákazníci, kupují to nejdražší, září šéf Defenderu. Přivezl jim auto za 5 milionů
Značka Defender představila novinářům novinky pro modelový rok 2025. Při té příležitosti jsme vyzpovídali šéfa automobilky pro český trh Felixe Wannemachera, který je s tuzemskými zákazníky velmi spokojený a nebojí se nájezdu čínské konkurence. Svezli jsme se inovovanými modely s výjimkou nové nejsilnější a nejdražší verze OCTA, která zatím absolvovala statickou premiéru.
Velká spokojenost s českým trhem
Koncern JLR (Jaguar Land Rover) prodává v Česku čtyři různé značky aut. Divize Jaguar prodává auta od stejnojmenného výrobce a divize Land Rover značky Defender, Discovery a Range Rover. A právě novinky od značky Defender jsme měli možnost vyzkoušet na akci v krkonošských Vítkovicích.
Bohužel jsme se ještě nemohli projet v suverénně nejdůležitější novince od Defenderu pro příští rok. Defender OCTA už jsme však protáhli v britském Goodwoodu a absolvovali jsme i jeho statickou premiéru v německém Düsseldorfu. Všechny informace o ní si tak můžete najít v odkazech na články z těchto akcí poblíž tohoto textového bloku. Připomeneme jen, že půjde o nejvýkonnější, v terénu nejschopnější a také nejdražší Defender všech dob se zcela novým motorem i velkými úpravami na podvozku. Připravili jsme porovnání nového Defenderu OCTA s Mercedesem třídy G v provedení AMG.
Přestože se jeho cena pohybuje kolem pěti milionů korun, má už na něj český importér prvních 20 objednávek. „Češi jsou skvělí zákazníci. Kupují většinou to nejdražší, top modely a top motory," rozplývá se šéf tuzemského a rakouského zastoupení JLR Felix Wannemacher.
Německý manažer, který má s českým trhem bohaté zkušenosti, protože několik let pracoval pro Škodu Auto, je spokojený i s počty prodaných aut. Podle Svazu dovozců automobilů se za prvních osm měsíců letošního roku na českém trhu nově zaregistrovalo 612 aut divize Land Rover (27. místo mezi značkami, meziroční nárůst pět procent) a 70 jaguarů (39. místo, pokles sedm procent).
„Nezajímá mě podíl na trhu ani tlak na zvyšování počtu prodaných kusů. Chci, abychom dále prodávali nejdražší verze, které krásně vypadají na silnicích, dělají našim značkám nejlepší reklamu, a navíc na nich mají dealeři i výrobce největší marže,“ komentuje čísla Wannemacher.
Defender OCTA: Technické údaje
Motor: 4.4 V8 twin turbo benzinový mild-hybrid
Převodovka: 8st., aut.
Max. výkon: 467 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 4,0 s
Spotřeba: 13,0 l/100 km
Délka: 5018 mm
Základní cena: 4 787 205 Kč
Podrobnější údaje ZDE v katalogu.
Drobné změny v celé modelové řadě
Defender ale samozřejmě není jen OCTA. V nabídce zůstávají tři délky karoserie s číselným označením 90, 110 a 130 (OCTA se prodává pouze v prostřední verzi), což znamená dvou až osmimístné provedení. Paleta motorů zahrnuje čtyřválce, šestiválce i osmiválce na benzin i naftu. Ty mohou, ale nemusí, být elektrifikovány buď mild-hybridní, nebo plug-in hybridní technologií. Čistě elektrický Defender zatím v nabídce chybí
„Plánujeme ho uvést na trh nejspíš v roce 2025,“ prozrazuje Wannemacher. "Pro český trh to ale rozhodně nebude žádný převratný model," myslí si.
U Defenderu totiž bude elektrifikace ze všech čtyř značek koncernu JLR probíhat nejpomaleji. „Na rozdíl od Jaguaru, který je v tomto ohledu jeho protipólem a za několik let už bude vyrábět pouze elektrická auta,“ vysvětluje Wannemacher.
Změny u Defenderu v modelovém roce 2025 mají až na variantu OCTA spíše kosmetický ráz. Jde o nové prvky výbavy, více luxusu nebo třeba nové barvy. Asi nejzajímavější změnu představuji takzvaná kapitánská sedadla ve druhé řadě nejdelší varianty 130. Místo tradiční třímístné lavice jde o dvě luxusní křesla, která navíc usnadňují přístup do třetí řady sedadel.
Zajímavou novinku představuje i možnost objednat si sadu na opravu kola místo standardní rezervy umístěné na pátých dveřích Defenderu. „Vyšli jsme tím vstříc požadavkům některých našich zákazníků, kterým se už Defender nevešel do garáže,“ vysvětluje Dieter Platzer, PR manažer značky pro český a rakouský trh.
Nové defendery jsme v Krkonoších zkoušeli jak na silnicích, tak na polních a lesních cestách, ale i na sjezdovce, nebo na terénním polygonu. Celkově mám pocit, že Defender neztrácí offroadové schopnosti, a na silnici se čím dál více blíží komfortu luxusních SUV.
Kompletní ceník všech verzí Defenderu včetně jejich technických údajů a cen můžete najít v našem katalogu ZDE.
I Číňané si prý raději koupí originál
Samozřejmě, že i Defender se bude muset poprat s rostoucí konkurencí čínských automobilek, které se pouštějí do všech automobilových segmentů. „Nemám z nich strach, protože náš produkt je prostě unikátní a těžko napodobitelný,“ myslí si Felix Wannemacher. „Přijedu do Šanghaje a vidím tam dvacet různých kopií Defenderu. Většina zákazníků si ale stejně raději koupí originál. I těch čínských,“ je přesvědčen.
Výhodou Defenderu je podle něj jednoznačná DNA značky zaměřená na extrémní schopnosti v terénu. „Odolnost, robustnost, luxus a hlavně schopnost být jiný, to jsou hlavní atributy značky,“ vypočítává Wannemacher.
Naopak trochu problém má JLR s definováním značky Discovery. Klíčové má být u ní větší zaměření na potřeby rodin. „Prostor a zábava, to jsou atributy, které ji budou odlišovat od Defenderu a Range Roveru,“ Vysvětluje Wannemacher.
Každopádně by mělo být výraznější odlišení tří značek pod divizí Land Rover rok od roku více vidět. A samotné logo Land Rover se bude čím dál více stěhovat do pozadí.