Carlos Tavares bleskově skončil jako šéf Stellantisu. Neviděl v elektromobilitě spásu
Jeden z nejvýznamnějších manažerů automobilového průmyslu nečekaně končí. V neděli 1. prosince podal svou rezignaci 66letý Carlos Tavares. Odchází tak z postu šéfa výkonného ředitele automobilového koncernu Stellantis, pod který spadají francouzské automobilky Peugeot a Citroën, nebo také značky Fiatu a americký Chrysler s Jeepem. Jeho odchod může být nejen reakcí na špatné výsledky společnosti.
Elektromobilní dogma
„Dogma narazilo do zdi reality, protože elektromobilita je příliš drahá. A jediní, kdo dokážou vyprodukovat něco na cenové úrovni přijatelné pro střední třídu, jsou Číňané. Tak co budeme dělat s evropským automobilovým průmyslem,“ řekl na jaře letošního roku u kulatého stolu s novináři, u kterého si povídal i s Autosalonem. Psali jsme o tom zde.
Řekl, že současné rozhodnutí EU sice povede k nulovým emisím, ale zároveň je to řešení, které si lidé nebudou moci dovolit. Takže ve skutečnosti je potřeba najít něco, co splňuje tři kritéria – bezpečnost, čistotu a dostupnost.
„Dostupnost splníte tak, že budete mít několik technologií z různých směrů. Jenže když bychom teď chtěli hledat lepší řešení pro spalovací motory, regulace nám v tom zabrání. Navíc žádný politik zatím nemluví o tom, co je zcela evidentní. Kolik spalovacích aut v současnosti jezdí po světě? Je to 1,3 miliardy! A my tady řešíme prodeje nějakých 10, 20 možná 30 milionů elektromobilů za vysokou cenu, když se ročně prodá na 85 milionů aut,“ dodal šéf koncernu Stellantis.
Špatné výsledky i mimo Evropu
Poněkud méně růžový pohled na elektromobilitu, než se od vysoce postavených manažerů evropských automobilek očekává, není zdaleka jediným důvodem Tavaresova odchodu. Ačkoliv pro drtivou většinu výrobců byl začátek letošního roku profitabilní, skupině Stellantis se trend nepodařilo následovat a dopadla naopak špatně. To Tavarese vedlo k výrokům o konci některých značek koncernu.
Pokud značky nebudou vydělávat, raději je zrušíme. Nemůžeme si dovolit provozovat automobilky, které nevydělávají peníze,“ řekl Tavares novinářům během hovoru k výsledkům 25. července. „Značky vlastníme proto, abychom je využívali. Pokud nebudou schopny zpeněžit hodnotu, kterou představují, potom budeme muset učinit rozhodnutí,“ dodal.
Stellantis má potíže hlavně na severoamerickém trhu, kde se společnost potýká s vysokou úrovní zásob, řadou odchodů vedoucích pracovníků a problémy s kvalitou, které se podepsaly na zisku. Řešením má být zpomalení výroby a značné snížení ceny - to má být vykompenzováno snížením mzdových a logistických nákladů.
Kdo je Carlos Tavares
Narodil se v roce 1958 v Lisabonu. Svou kariéru začal už ve 23 letech jako testovacích inženýr Renaultu, vedl i vývoj druhé generace modelu Mégane. V roce 2014 se stal předsedou představenstva PSA, od ledna 2021 do prosince 2024 byl šéfem Stellantisu, kde mimo jiné čelil kritice za přijímání extrémně vysokých odměn v řádech desítek milionů eur. Má tři děti a v Portugalsku vlastní vinici, produkuje portské.