Reklama
Nová auta

Alpine A110 R potěší řidiče se závodní duší. Nabídne sportovní prvky i ostřejší svezení

Vrchol modelové řady Alpine se představuje světu. Je ostřejší a inspirován automobilovými závody

Francouzská značka Alpine ukázala nový model A110 R. Ten sází nejen na svou hmotnost, která se snížila na 1082 kilogramů, ale stává se z něj také závodní model pro každodenní cesty mimo okruh. Pod kapotou tepe srdce turbo motoru o objemu 1,8 litru s výkonem 300 koní. Zrychlit z 0 na 100 kilometrů za zhruba 3,9 sekundy není vůbec nereálné, protože automobilka při vývoji využila svých zkušeností z nejvyšší úrovně motoristického sportu, stojí v čerstvě zveřejněné tiskové zprávě.

Upravený stroj

Lepší aerodynamiku zajišťuje specifický zadní spoiler s husím krkem, přepracovaná plochá podlaha, difuzor a celokarbonová kola. Podařilo se také snížit odpor vzduchu o pět procent, což umožňuje dosáhnout rychlosti 285 km/h. Samotný difuzor má zajímavé zpracování. Je celý z karbonu a skelných vláken, čímž se snížila jeho hmotnost. Zvětšené rozměry a prodloužení směrem dozadu vytváří rychlý proud vzduchu do podvozku a tím ještě silnější podtlak. Je navíc vybaven vertikálně umístěnými bočními klapkami, které omezují aerodynamické turbulence. Kromě toho byla přidána ještě lišta, která tento difuzor izoluje od rušivých vlivů způsobených otáčením kola.

Zadní spoiler je připevněn shora pomocí "husích krků". Ty umocňují sportovní charakter a poskytují výrazné aerodynamické výhody. Ačkoli jeho tvar zůstává totožný s tím na Alpine A110 S, některé specifikace jej činí jedinečným. Méně skloněný, více ustupující a s nižším úhlem náběhu je klíčovým prvkem pro maximalizaci aerodynamické podpory a optimalizaci odporu vzduchu.

Specifické jsou i karbonové boční prahy, které rozšiřují plochou podlahu směrem ven. Tato integrace snižuje turbulenci vzduchu po celé délce vozu. Výfukový systém už tradičně zahrnuje dvojitou koncovku.

Materiály jako ve Formuli 1

Vhodně zvolené materiály ubírají na váze a dodávají notnou dávku aerodynamiky. Hmotnost oproti verzi S se tak snížila o 34 kilogramů. Kapotu například pokrývají uhlíková vlákna a doplňují ji dva vzduchové kanály pro optimalizaci aerodynamiky. Na celkové váze také ubraly i prvky uvnitř auta. Skořepinová sedadla vyrobená z uhlíkových vláken drží tělo na svém místě na závodní trati a jsou vybavena šestibodovými bezpečnostními pásy. Interiér tvoří převážně mikrovlákna a to včetně obložení dveřních výplní. Tradiční dveřní madla zde nahrazují červená poutka.

Jako bonus, palubní telemetrický systém zobrazuje v reálném čase technické údaje. Jedná se tak například o tlak turbodmychadla, teplotu převodovky, výkon či třeba úhel natočení volantu. Integrované stopky měří a zaznamenávají výkony.

Závoďák na silnici

Model A110 R pohání čtyřválcový motor o objemu 1,8 litru, který se páruje se sedmistupňovým automatem s mokrými spojkami. Maximální točivý moment 340 Nm je k dispozici od 2 400 ot/min a maximální výkon 300 k je dosažen při 6300 ot/min.

Světlá výška modelu se snížila oproti A110 S o 10 milimetrů. K dispozici jsou nastavitelné tlumiče, které dokážou snížit podvozek ještě o dalších 10 milimetrů a získat tak dokonalé splynutí s vozovkou. U stabilizátorů se zvětšila tuhost o 10 procent. Soustavu doplňují ještě hydraulické tlumiče.

Model se standardně obouvá do semi-slick pneumatik Michelin Pilot Sport Cup 2 v rozměru 215/40 R18 vpředu a 245/40 R18 vzadu. Pláště lze využít jak pro závodní trať, tak i běžné silnice, protže nabízejí vyšší stability a kontrolu v zatáčkách. O brzdy se stará systém Brembo, který tvoří na obou stranách dvoumateriálové kotouče o průměru 320 milimetrů. Chlazení brzd disponuje sběrači umístěnými na obou stranách horních ramen přední nápravy a kanály připevněné k kapotáži pod vozem. Lépe tak směřují vzduch k brzdovým kotoučům a chladí je. Díky tomu se účinnost a odolnost chladicího systému brzd zlepšila o více než 20 procent.

Reklama

Diskuze

Karel V - 15.10.2022 13:01:20
Teda, ve vší úctě, přijde mi to francouzsky velkohubé. Ta vylepšení jsou většinou pro aerodynamiku, tak mi tam to zrychlení nějak nesedí. Šesti bodové bezpečnostní zapínat v běžném provozu je absurdní. Ale možná bude někdo nadšený i s tím automatem.
Toto - 04.10.2022 18:46:37
Starty článek a navíc ukraden. Nemorální !!!

Legendární sporťák Alpine A110 dostal nečekaný pohon. Naživo se ukázal tento víkend na závodech F1

Vzkříšená francouzská automobilka představila prototyp elektrického sportovního kupé
25.07.2022 11:14
|
0
Reklama

Návrat legendy! Alpine A110 má motor uprostřed i dokonalý zvuk. Řídit ji ale není jednoduché

Přivážíme první dojmy z legendárního "kapesního" sporťáku Alpine A110, který se vrací zpět do Česka
27.06.2022 11:46
|
0

Alpine A110 - Návrat se podařil

Už před třemi lety se představilo kupé slavného jména Alpine v dějišti Rallye Monte Carlo 2016, sériová výroba se rozběhla se zpožděním loni, ale my jsme novou A110 už vyzkoušeli!
08.01.2019 06:00
|
0

Ojetin zatížených exekucemi přibývá. Kupující může rázem přijít o auto a také o peníze

Proti zabavení vozu se nelze bránit. Kupní smlouva je totiž neplatná
20.06.2024 16:07
|
3

Fiat ukázal novou Pandu. Designem odkazuje na původní generaci z 80. let a nebude jen elektrická

Kromě elektromobilu bude k dispozici také hybrid. Italský šmrnc Panda nezapře
20.06.2024 12:06
|
0
Reklama

Toto je nové BMW X3. Oblíbené SUV prošlo radikální proměnou, ale benzin ještě umí

I tentokrát jsou rozdíly s předchůdcem patrné na první pohled. Potěší nabídka motorizací
19.06.2024 14:48
|
0

Tankování při cestě za mořem vás může vyjít draho. Rozdíly v cenách benzinu a nafty jsou i přes 7 Kč

V Chorvatsku a ve Slovinsku se dá ale ušetřit. Nejdražší jsou pohonné hmoty ve Francii a Itálii
17.06.2024 13:55
|
3
Reklama
Autosalon TV