Alpine A110 - Návrat se podařil
Alpine A110 - Nečekané znovuzrození
V roce 1995 výroba Alpine zanikla, protože se zpronevěřila původnímu záměru lehkých sportovních vozů pro radost z jízdy a soustředila se na větší (a dražší) luxusní typy. Závěrečná generace Alpine Renault A610 Turbo se představila na autosalonu v Ženevě 1991, ale v roce 1995 vyjely ze závodu ve francouzském Dieppe poslední kupé a historie silničních automobilů Alpine se uzavřela, když odbyt klesl na pouhých 150 ročně. Za čtyřicet let vzniklo více než třicet tisíc vozů Alpine, vesměs s motory Renault, ale také přes 100 závodních monopostů různých formulí a sportovních prototypů.
Příznivci značky nezapomněli, se svými vozy pokračovali v automobilových soutěžích, a ve druhé dekádě třetího tisíciletí jim konečně vyšla skupina Renault vstříc. Nejprve konceptem Alpine A110-50 na oslavu padesáti let Berlinetty A110 v roce 2012, pak dalším kupé Alpine Celebration, uvedeným před startem 24 h Le Mans 2015 na oslavu jubilea zahájení výroby v roce 1955, a konečně v únoru 2016 při Rallye Monte Carlo v průsmyku Col de Turini odhalením verze Vision Concept, už velmi blízké budoucí sériové produkci.
Alpine - Sportovní legenda
Všechny vozy vycházejí ze stylu legendární Alpine A110, přetaveného do moderní podoby. První série A110 Première Edition od nové společnosti Société des Automobiles Alpine (SAA) z Dieppe, založené Renaultem, byla rozprodána ještě dříve, než bylo 1955 úvodních vozů vůbec vyrobeno. Nová Alpine A110 je sportovní automobil s motorem uloženým před nápravou vzadu (a nyní napříč) s hliníkovou samonosnou karoserií, s nízkou polohou těžiště, velmi lehký a zaměřený na potěšení z jízdy. Úvodní Première Edition je určena jen pro jedenáct vybraných trhů v Evropě, Austrálii a Japonsku; postupně při náběhu výroby sériových typů Pure a Légende se budou možnosti dále rozšiřovat. Půjde-li vše dobře, dočkají se také čeští klienti, možná už letos (zatím si dovezli vozy odjinud). Výroba v továrně v Dieppe, kterou založil Jean Rédélé v roce 1969, je totiž omezena prostorem a tedy i kapacitou. Vývoj probíhal od roku 2012, šéfdesigner Antony Villain vzal své kolegy do sbírky Jean Rédélé Collection v Paříži (rodina zakladatelů nadále patří k dealerům Renaultu) a tam je požádal, aby podle vystavených vozů načrtli hlavní znaky Alpine. Dal jim na to však pouhých třicet sekund! Tato metoda pak úspěšně určila nejvýraznější designové prvky, tedy vlastně DNA značky...
Alpine A110 - Výjimečný, ale cenově přijatelný
Úkolem šéfkonstruktéra Davida Twohiga a šéfdesignera Antonyho Villaina bylo nejen vytvořit lehký sportovní vůz pro radost z jízdy, ale také udržet náklady v přijatelných mezích. To je důvod, proč zpracování interiéru nedosahuje kvalit Porsche, ale na druhé straně ke snížení hmotnosti přispěly dvouspojková převodovka (manuální by byla těžší) a elektrická parkovací brzda. Samonosná karoserie je z 96 % hliníková (hmotnost skeletu 255 kg), zbytek připadá na kompozitovou střechu. Pokud by byl vůz celý z uhlíkových kompozitů, nebyla by cenová nabídka už od přijatelných 54 700 eur (základní A110 Pure s hmotností 1080 kg). Lichoběžníkové závěsy mají rovněž hliníková ramena; brzdová soustava dostala kotouče o průměru 296 mm, větší průměru 320 mm jsou za příplatek (standardně je ovšem mají klienti v Première Edition). Sportovní anatomická sedadla vyvinula známá firma Sabelt a jak jsme se přesvědčili, nabízejí opravdu dobré boční vedení.
Alpine A110 - Motor od Renaultu jako dříve
Poháněcí soustava vychází ze sportovních verzí Renault Sport, zážehový čtyřválec o objemu 1,8 litru a výkonu 252 koní (185 kW) je uložen vzadu napříč před poháněnou zadní nápravou. Sedmistupňová dvouspojková převodovka EDC7 se ovládá tlačítky D (jízda vpřed), N (neutrál) a R (zpátečka) na středovém tunelu a jednotlivé stupně se řadí páčkami pod volantem. Tlačítkem Sport na volantu lze volit režim jízdy Normal, Sport a Track s omezením stabilizace. Za volantem nejvíce oceníte lehkost automobilu, nízkou polohu těžiště a malý moment otáčení kolem svislé osy, takže vůz jede jako motokára, ochotně zatáčí a není žádným problémem si zadriftovat (stabilizaci ESC lze zcela vypnout). Velký středový displej (jen základní Pure má menší bez GPS) nabízí různé sportovní funkce, k nimž patří stopky, indikace průběhu výkonu a točivého momentu, zařazeného a předvoleného rychlostního stupně, přetížení g, teploty převodného ústrojí atd. Elektronický displej s kruhovým otáčkoměrem vlevo a rychloměrem vpravo mění grafiku podle volby režimu jízdy.
Limitovaná A110 Première Edition a sériová Légende jsou za ceny od 58 500 eur, Pure od 54 700 eur (jediná na sedmnáctipalcových kolech, ostatní mají osmnáct palců). K příplatkové výbavě patří aktivní sportovní výfuk, větší kotouče brzd, či vyspělejší audioaparatura Focal Premium. Výrobce poskytuje záruku na tři roky nebo do ujetí sta tisíc kilometrů. Na českém trhu se Alpine A110 bohužel zatím neprodává, ale snad se také dočkáme! Sportovních vozů pro radost z jízdy totiž není nikdy dost!
Autor testu: Tom Hyan