Reklama
Nová auta

Ač šlo jen o facelift, některé změny udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. Navíc skvěle jezdí

V okolí Kapského města jsme testovali hned tři různé varianty obřího kupé-SUV
Zdroj: Tiskový servis Audi

Modernizace dostala Audi Q8 zpět na špičku z hlediska high-tech i designu. Novinku jsme vyzkoušeli v Jihoafrické republice s naftovým šestiválcem, benzinovým šestiválcem i benzinovým osmiválcem ve sportovní verzi SQ8.

Nejprodávanější v Česku, úspěšnější než konkurenti

Jaké audi je podle vás na českém trhu letos nejprodávanější? Kompaktní A3? Manažerské A4? Rodinná SUV Q3 nebo Q5? Samá voda. Prodejům suverénně kraluje velké kupé-SUV Q8 s téměř sedmi stovkami kusů za prvních deset měsíců letošního roku. Následované sourozencem Q7 s necelými šesti stovkami. Tandem obřích SUV válcuje kromě sourozenců rovněž konkurenci v podobě BMW X5/X6 a Mercedesu GLE/GLE Coupé. Není tedy divu, že se i pouhému faceliftu dostalo ze strany automobilky a českého importéra mimořádné péče. Jízdní testy modernizovaného Audi Q8/SQ8 se odehrály v překrásných kulisách okolí jihoafrického Kapského města a nemohl na nich chybět ani Autosalon.tv.

Jelikož šlo o testy jízdní, začněme právě zážitky za volantem, byť naše jízdní dojmy po svezení s modernizovanou verzí zase až tolik od verze před faceliftem neliší. Přesto k některým změnám došlo.

Možná to bude znít jako banalita, ale výrobce se zaměřil na modernizaci litých kol. Nezvětšil sice jejich už tak gigantický rozměr (na prezentaci jsme jezdili s největšími ráfky o velikosti 22 a 23 palců), ale zaměřil se na jejich hmotnost a sportovnost. A lehčí kola zlepšila už tak skvělé jízdní vlastnosti zejména dynamicky laděné varianty SQ8. Ta na rozdíl od základního provedení disponuje ve standardu sportovním adaptivním vzduchovým odpružením, a k tomu řízením všech čtyř kol. Ano, nejde jen o pohon všech kol, který patří ke standardu každého Audi Q8, ale o natáčení kol zadní nápravy.

A to u testovaného auta nebylo všechno. Obsahovalo totiž nejvyšší verzi podvozku s označením Advanced s aktivní stabilizací náklonu v zatáčkách a sportovním diferenciálem na zadní nápravě.

Osmiválec, nebo šestiválec? Benzin, nebo diesel?

Výsledek? Zkoušené Audi SQ8 po faceliftu na kolech s velikostí 23 palců a pneumatikách o rozměru 285/35 R23 se proplétalo serpentinami v okolí mysu Dobré naděje pocitově podobně jako kompaktní kombík. A to jsme si ani nemuseli dávat sportovní režim. I v tom komfortním dává čtyřlitrový benzinový osmiválec s nádherným zvukem a výkonem více než 500 koní dostatek dynamiky k hodně hbité jízdě a bezpečnému předjíždění. Schválně nepíšu o sportování. Protože o sportovní jízdu s tak širokým autem na úzkých silničkách, kde musíte za každou zatáčkou počítat s tím, že se nevejdete s protijedoucím autem, opravdu nejde.

Fascinuje však, jak podvozek dokáže u auta s hmotností více než dvě a čtvrt tuny dokonale omezovat veškeré náklony karoserie i u zatáček projížděných pod plynem. Sportovní diferenciál na zadní nápravě navíc bojuje s nedotáčivostí od prvního otočení volantu, takže se auto skládá do zatáček nečekaně ochotně a díky natáčení zadních kol tady platí více než kde jinde ono otřepané, že auto „jede jako po kolejích“. Takže jízda s námi testovanou SQ8 byla opravdu zábavná, navíc doprovázená libozvučným burácením osmiválce precizně spolupracujícího s osmistupňovým automatem.

Ještě více než zábavnost jsme ale vnímali suverenitu auta. Výhodou obřích kol je, že ani větší díry v kabině prakticky neregistrujete. Podvozek Advanced navíc skvěle dokáže odfiltrovat situace, kdy je třeba krajnice rozbitá a prostředek silnice v pořádku. Řidič má i v takové situaci pocit, že jede všemi koly po hladkém asfaltu. Neskutečné!

Jelikož jsme si užívali opravdu svižnou jízdu, činila naše spotřeba na testovací trase zahrnující město, dálnice i okresky více než 15 litrů, ale umíme si představit, že výrobcem udávaných 12 litrů není fikce. I proto, že osmiválec umí při jízdě lehkou nohou polovinu válců v motoru deaktivovat, aniž by to řidič poznal.

Vrcholné verze podvozku měly i dvě slabší verze, které jsme testovali, takže dojem z nich nebyl o moc horší. Základní Audi Q8 standardně vyjíždí na podvozku s klasickými ocelovými pružinami bez natáčení zadní nápravy a na devatenáctipalcových kolech. Takové „holátko“ jsme ale v rukách neměli. Silnější verze naftového šestiválce 50 TDI s 22palcovými koly sice nepůsobila tak hbitě a svižně jako SQ8, brumlání dieselu bylo v kabině víc slyšet a nebylo tak sexy, ale jinak se jízdní vlastnosti moc nelišily. K tomu jsme byli odměněni spotřebou kolem devíti litrů na 100 kilometrů. Velmi sympatická byla i varianta 55 TFSI s benzinovým šestiválcem (rovněž s koly 22 palců), která působila pocitově nejlehčím dojmem, což částečně vynahradilo nižší výkon v porovnání s SQ8. Její spotřeba se pohybovala kolem dvanácti litrů. Pokud uvažujete o pořízení Audi Q8, mohu vás ubezpečit, že všechny tři testované motorizace nabídnou na českých silnicích více než důstojné a bezpečné svezení.

Hlavní designové změny jsem podrobně okomentoval v popiscích u galerie, kde najdete i porovnání s modelem před modernizací. Audi upravilo Q8 tak, aby jeho karoserie působila ještě čistěji a uklizeněji. Připomíná to třeba velkoformátovou dlažbu v luxusní koupelně. Přední světlomety jsou více zakomponované do přední masky, vše spolu ještě o něco více ladí a navazuje na sebe.

Změňte si podobu své Q8 sami

V titulku ale slibuji změny, které udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. A ty se týkají hlavně osvětlení. Nově se totiž do příplatkové výbavy Audi Q8 zařazují LED Matrix světlomety s laserovými dálkovými světly, které neohromí pouze délkou dosvitu v noci, ale také možností individualizace světelného podpisu. Řidič má možnost si přes infotainment vybrat jeden ze čtyř designů. A to samé umí i příplatkové zadní OLED světlomety. S trochou nadsázky si tak může řidič měnit design svého auta podle aktuální nálady. Křížky můžou působit vyzývavě až bojově, dominance horních a bočních obvodových linek zase auto opticky rozšiřuje, a to tak působí ještě luxusněji. „Chtěli jsme majiteli prémiového auta dopřát další úroveň individualizace. A to se díky změnám na osvětlením povedlo. Za mě je to nejzásadnější prvek modernizace,“ uvedl Paul Stas, inženýr, který má v Audi na starosti světlomety.

Audi je první značkou, která svým zákazníkům něco podobného nabízí. A chystá se individualizaci pomocí světlometů dále rozvíjet. Roli lídra v této oblasti převezme po Audi Q8 připravovaný elektromobil Q6 e-tron, který umožní vybírat až z osmi různých designů.

Na zadních OLED světlometech pro Audi Q8 není zajímavá pouze možnost individualizace světelného podpisu, ale také funkce, která při přiblížení se auta zezadu na méně než dva metry automaticky rozsvítí všechny segmenty a jasně tak „lepiče“ odkáže do patřičných mezí.

Novou zajímavou funkci jsme objevili i v interiéru inovovaného Audi Q8. Digitální přístrojový štít označovaný jako Virtual Cockpit totiž dokáže ve spolupráci s kamerami a senzory kolem auta zobrazovat ve full HD kvalitě ostatní účastníky silničního provozu. Řidič Audi Q8 tak vidí na přístrojovém štítu ikonky osobních aut, kamionů a motocyklů, které se nacházejí v pruzích okolo Q8, což usnadňuje změnu jízdního pruhu. Tato funkce se nám při poměrně zběsilém stylu jízdy některých Jihoafričanů a nezvyklém levostranném provozu opravdu hodila.

Zájem o levnější verze?

Nové Audi Q8 se bude muset v českém prostředí od nového roku popasovat s omezením možnosti odpisů DPH pro podnikatele. Nově půjde odepsat maximálně 420 tisíc korun, tedy plných 21 procent u aut s cenou do dvou miliónů korun. U těch dražších než dva milióny korun maximální částka odpisu zůstane na 420 tisících, takže procento odpisu bude nižší. To by mohlo přenést u Audi Q8 zájem od těch nejdražších verzí k těm levnějším. 

Ceník modernizovaného Audi Q8 totiž začíná na částce 2 039 900 korun za základní verzi 45 TDI s devatenáctipalcovými litými koly, podvozkem na ocelových pružinách a základními LED světlomety. Námi testovaná motorizace 50 TDI přijde minimálně na 2 145 900 korun, benzinová 55 TFSI stojí o sedm tisíc více. To jsou stále částky, které se dají na českých prodejnách lehce usmlouvat pod hranici dvou miliónů. Horší to bude se sportovně laděnou SQ8 poháněnou benzinovým osmiválcem za 2 924 900 korun. Auta, se kterými jsme jezdili v Jižní Africe, disponovala navíc příplatkovou výbavu v ceně přibližně jednoho milionu korun. 

Podrobný ceník nového Audi Q8 najdete ZDE, porovnání nejlevnějších verzí Audi Q8, BMW X6 a Mercedesu-Benz GLE Coupé jsme připravili ZDE. Vrcholná varianta RS Q8 se dočká faceliftu až v průběhu příštího roku.

Každopádně změny, které automobilka Audi u Q8 provedla, by měly dále upevnit její pozici v segmentu velkých luxusních SUV. Jde totiž podle nás přesně o inovace, o které mají kupci podobného typu aut zájem – zaměřené na high-tech, styl a design. Nejvíce vidět jsou však u těch nejdražších verzí, což bude kolidovat s výše zmíněným omezením odpočtu DPH.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 23.11.2023 06:04:45
MUJ PLAGIATOR !!!! PICHAV - 22.11.2023 15:39:37 !!!! MA ZREJME RAD VSECHNY SVE VYCNELKY !!!! OKROUZKOVANY RTENKOU !!!! PISE ZE 4 KROUZKY TEDY 4 VYCNELKY !!!! ASI PALCE !!!! DVA U RUKOU A DVA U NOHOU !!!! CHUDAK !!!! A K TOMU FELDU !!!! NO O SUD
PICHAV - 22.11.2023 15:39:37
4KROUŽKY PRO TEPLOUŠ.Y!!!!ZLATA MOJA FELICIJA SPORTLINE!!!!

Audi A8 do zásuvky jezdí naprosto luxusně. Má vysoký výkon, ale bez nabíjení také spotřebu

Limuzína vás zahrne pohodlím. Bude se ale chtít vysoký manažer zabývat také managementem kabelů?
18.11.2023 18:33
|
1
Reklama

Šestileté Audi A6 patří mezi nejspolehlivější ojetiny. Dá se snadno koupit pod půl milionu

V televizním Autosalonu jsme otestovali manažerský sedan. Jak si vede ve statistikách ADAC?
06.09.2023 17:29
|
5

Audi A5 Cabrio má pod kapotou pouze čtyřválec. Přesto jezdí skvěle a s vynikající spotřebou

Otestovali jsme modernizovaný kabriolet Audi A5 s druhou nejvýkonnější motorizací 45 TFSI
24.06.2023 08:08
|
0

TSI, nebo TDI? Dříve nebylo u VW Caddy co řešit, po testu se diesel jeví jako skoro zbytečný luxus

Porovnávali jsme v reálném provozu oblíbené MPV z malé dodávky s motory 1,5 TSI a 2.0 TDI
11.12.2024 18:00
|
2

Stesk po dieselu mizí. Hybridní Hyundai Santa Fe ve spoustě ohledů naftového předchůdce překonal

Lehkou nohou jsme jezdili v pohodě pod sedm litrů na sto v kombinovaném provozu
11.12.2024 10:01
|
2
Reklama

Připravili jsme nové Toyotě Land Cruiser peklo na zemi. Je to ohrožený druh blížící se dokonalosti

Tři stovky testovacích kilometrů v Maroku vedly i místy, na něž bychom se neodvážili pěšky
10.12.2024 11:58
|
1

Facelift přiblížil benzinový SsangYong Torres elektrickému. Má to své výhody i důvod k smutku

Testovali jsme Torres před faceliftem i po něm. A také elektrickou verzi EVX. Srovnáváme je
04.12.2024 19:59
|
3
Reklama
Autosalon TV