Celopolep původní lak neničí, ale chrání ho
Prvním a vůbec nejdůležitějším krokem pro bezproblémové sundání celopolepu je přijet včas, tedy nepřekročit lhůtu doporučenou pro ponechání fólie na autě. Doporučuje se 5 let, ale záleží na podmínkách, za kterých je vůz provozován. Pokud je celoročně garážován, vydrží polep na karoserii i déle. Záleží také na barvě fólie, například černá má menší životnost než bílá, jelikož absorbuje více slunečného záření.
Od toho, jak dlouho máte polep na autě, se potom odvíjí pracnost a kvalita jeho odstraňování. Čím později dorazíte, tím hůře to půjde. Na karoserii totiž může zůstat více lepidla, které je nutné následně odstranit různými
speciálními
mycími prostředky. Celý proces odstranění polepu pak trvá přibližně čtyři až šest hodin, v některých případech samozřejmě i déle.
Matně černá fólie na Škodě Octavia Combi cestovala s Expertem Pepou pouze tři měsíce, tudíž bylo její odstranění zcela bez komplikací. Jednotlivé díly, z nichž se celopolep skládá, se za pomoci horkovzdušné pistole či napařovače nahřejí, a poté se ručně strhávají.
„Práce je to docela fyzicky náročná," řekl nám jeden ze zaměstnanců firmy.
„Chvílemi si hrajeme dokonce tak trochu na automechaniky, jelikož se polep při aplikaci zanáší například pod kliky dveří, poznávací značky nebo střešní ližiny.
Musíme
je tedy odmontovat, což samotný proces odstranění fólie lehce prodlužuje," dodal.
Celopolepy mají oproti běžnému lakování mnoho předností. Mezi ty nejzásadnější patří například nižší finanční náročnost, rychlost nanášení či snadná výměna poničené části. Další nespornou výhodou je ochrana laku. Pokud fólii aplikujete na nové, nebo zánovní auto a fólii ideálně po pěti letech odstraníte, lak bude v původním stavu, což může zvýšit hodnotu auta při dalším prodeji.