Reklama
Auto profi

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
Zdroj: Tiskový servis Continental

Osmého října 1871 byla v německém Hannoveru založena společnost na zpracování měkké pryže Continental-Caoutchouc- und Gutta-Percha Compagnie. Postupně se z ní stala jedna z nejvýznamnějších firem v automobilovém průmyslu, která se proslavila zejména výrobou pneumatik. Ty se dlouho příliš neměnily, teprve v posledních letech se v tomto oboru schyluje kvůli požadavkům na ekologii k revoluci.

Začalo to pršiplášti

Kdyby někdo ukázal současný mobil vynálezci telefonu Alexanderu Grahamu Bellovi, těžko by poznal, že se jedná o telefonní přístroj. Pokud by viděl současnou pneumatiku vynálezce tohoto výrobku John Boyd Dunlop, určitě by s její identifikací neměl problém. Principy výroby gumového obutí na vozidla se totiž od časů prvních plášťů v těch zásadních principech zase až tak nezměnily.

Jedna z nejvýznamnějších světových společností vyrábějící pneumatiky, německá firma Continental, byla skupinou devíti průmyslníků a bankéřů založena přesně před 150 lety. Jejím prvním výrobkem ale nebyla pneumatika, ta se začala v Hannoveru vyrábět až od roku 1898. Prvními pryžovými výrobky značky Continental byly pryžové obaly na jízdní kola a koňská spřežení, pršipláště nebo zahřívací lahve do postelí.

Pneumatiky na vozidla ale postupně nabývaly na důležitosti a postupně se vyvíjely k dnešnímu obrazu. Už v roce 1904 představil Continental první pneumatiky s dezénem. Specializovaná zimní pneumatika měla premiéru padesát let poté, v padesátých a šedesátých letech minulého století přišly další zásadní inovace v podobě plášťů bez duší nebo radiálních pneumatik.

Letos se zdražuje - v průměru 500 Kč na sadu

Mezi největší současné trendy patří například rozmach celoročních pneumatik. "Podle průzkumů dvacet procent českých řidičů nepřezouvá a většina z nich jezdí celoročně na zimních. Právě pro ně jsou celoroční gumy mnohem lepším řešením," tvrdí Magda Nagy ze společnosti Continental Barum v Otrokovicích. Českou továrnu na výrobu pneumatik Continental koupil před 28 lety. Tehdy se v ní vyrábělo 2,5 miliónů barumek, dnes tu sjíždí z výrobních linek více než dvacet milionů plášťů na osobní vozy nejrůznějších značek, modelů a rozměrů.

Dalšími zásadními trendy v současnosti pneumatikářské branže jsou alchymie ohledně míchání směsí a tvarů lamel v dezénu pneumatik. "Směsí se vyvíjí každý rok stovky," uvádí technik Continentalu Aleš Langer.

Rozvíjejí se také samozacelující pneumatiky, který Continental vyrábí pod označením ContiSeal. Jejich technologie spočívá v tom, že se po defektu uvolňuje speciální lepidlo, které některé typy děr okamžitě utěsní, takže není potřeba gumu vyměnit.

S nástupem elektromobility se prudce rozvíjí také technologie ContiSilent. Jde o pneumatiky obsahující uvnitř speciální pěnu, která zmírňuje hluk.

Polovodičová krize a s ní související dramatické výpadky ve výrobě osobních aut zatím pneumatikářský byznys v Evropě téměř neovlivňují. "Až donedávna jsme jeli úplně naplno. Výpadky dodávek do prvovýroby aut se nám dařilo nahradit zejména zvýšenou poptávkou po zimních pneumatikách a požadavky řidičů na výměny pneumatik u starších vozidel. Teprve v posledních měsících jsme nuceni v řádu jednotek procent redukovat výrobu, ale nejde o nic drastického," uvádí jednatel společnosti Continental Barum Libor Láznička. Evropským výrobcům pneumatik nahrává do karet takzvaná "kontejnerová krize". Kvůli nedostatku kontejnerů a drastickému zvyšování cen za dopravu se do Evropy dováží méně asijských pneumatik.

Všeobecné zdražování v posledních měsících se ale projevuje i na růstu cen pneumatik. "Koncový zákazník to pocítí už tuto zimu. Musí počítat se zdražením ve výši přibližně 500 korun na jednu sadu pneumatik," řekl v rámci oslav 150 let Continentalu další jednatel otrokovické továrny Pavol Červenák.

Budoucnost patří pampeliškám a petkám?

Pneumatiky čeká v nejbližších letech stejně jako celý sektor individuální mobility největší revoluce v posledních desítkách let. Požadavky na ekokologičtější výrobu tlačí výrobce pneumatik do testování recyklovatelných materiálů. už nyní se například vyrábějí pláště na jízdní kola z materálu zvaného Taraxagum, což je plnohodnotná náhrada exotického kaučukovníku z kořenů speciální odrůdy pampelišek. "Počítáme s využitím této technologie i při výrobě osobních pneumatik," potvrdil Libor Láznička.

Další slibné testy probíhají s polyesterem získaných z recyklovatelných PET lahví. "Odpad je surovinou zítřka," komentuje to Pavol Červenák.

Diskuze

Miro - 13.10.2021 16:30:50
O gumových výrobcích z kořenů pampelišek se píše už v knize Neználek ve Slunečním městě.....

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
15.10.2021 15:29
|
0

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
13.10.2021 08:50
|
4
Reklama

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
12.10.2021 14:49
|
6

Seat uvedl na trh modernizovanou ibizu a aronu. V porovnání s konkurenty si výrazně lépe vede SUV

Rozdíl mezi srovnatelnými verzemi s motory 1.0 TSI 70 kW ve výbavě Style činí jen 28 tisíc korun
08.10.2021 16:14
|
1
Reklama
Autosalon TV