Reklama
Auto profi

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
Zdroj: Tiskový servis Continental

Osmého října 1871 byla v německém Hannoveru založena společnost na zpracování měkké pryže Continental-Caoutchouc- und Gutta-Percha Compagnie. Postupně se z ní stala jedna z nejvýznamnějších firem v automobilovém průmyslu, která se proslavila zejména výrobou pneumatik. Ty se dlouho příliš neměnily, teprve v posledních letech se v tomto oboru schyluje kvůli požadavkům na ekologii k revoluci.

Začalo to pršiplášti

Kdyby někdo ukázal současný mobil vynálezci telefonu Alexanderu Grahamu Bellovi, těžko by poznal, že se jedná o telefonní přístroj. Pokud by viděl současnou pneumatiku vynálezce tohoto výrobku John Boyd Dunlop, určitě by s její identifikací neměl problém. Principy výroby gumového obutí na vozidla se totiž od časů prvních plášťů v těch zásadních principech zase až tak nezměnily.

Jedna z nejvýznamnějších světových společností vyrábějící pneumatiky, německá firma Continental, byla skupinou devíti průmyslníků a bankéřů založena přesně před 150 lety. Jejím prvním výrobkem ale nebyla pneumatika, ta se začala v Hannoveru vyrábět až od roku 1898. Prvními pryžovými výrobky značky Continental byly pryžové obaly na jízdní kola a koňská spřežení, pršipláště nebo zahřívací lahve do postelí.

Pneumatiky na vozidla ale postupně nabývaly na důležitosti a postupně se vyvíjely k dnešnímu obrazu. Už v roce 1904 představil Continental první pneumatiky s dezénem. Specializovaná zimní pneumatika měla premiéru padesát let poté, v padesátých a šedesátých letech minulého století přišly další zásadní inovace v podobě plášťů bez duší nebo radiálních pneumatik.

Letos se zdražuje - v průměru 500 Kč na sadu

Mezi největší současné trendy patří například rozmach celoročních pneumatik. "Podle průzkumů dvacet procent českých řidičů nepřezouvá a většina z nich jezdí celoročně na zimních. Právě pro ně jsou celoroční gumy mnohem lepším řešením," tvrdí Magda Nagy ze společnosti Continental Barum v Otrokovicích. Českou továrnu na výrobu pneumatik Continental koupil před 28 lety. Tehdy se v ní vyrábělo 2,5 miliónů barumek, dnes tu sjíždí z výrobních linek více než dvacet milionů plášťů na osobní vozy nejrůznějších značek, modelů a rozměrů.

Dalšími zásadními trendy v současnosti pneumatikářské branže jsou alchymie ohledně míchání směsí a tvarů lamel v dezénu pneumatik. "Směsí se vyvíjí každý rok stovky," uvádí technik Continentalu Aleš Langer.

Rozvíjejí se také samozacelující pneumatiky, který Continental vyrábí pod označením ContiSeal. Jejich technologie spočívá v tom, že se po defektu uvolňuje speciální lepidlo, které některé typy děr okamžitě utěsní, takže není potřeba gumu vyměnit.

S nástupem elektromobility se prudce rozvíjí také technologie ContiSilent. Jde o pneumatiky obsahující uvnitř speciální pěnu, která zmírňuje hluk.

Polovodičová krize a s ní související dramatické výpadky ve výrobě osobních aut zatím pneumatikářský byznys v Evropě téměř neovlivňují. "Až donedávna jsme jeli úplně naplno. Výpadky dodávek do prvovýroby aut se nám dařilo nahradit zejména zvýšenou poptávkou po zimních pneumatikách a požadavky řidičů na výměny pneumatik u starších vozidel. Teprve v posledních měsících jsme nuceni v řádu jednotek procent redukovat výrobu, ale nejde o nic drastického," uvádí jednatel společnosti Continental Barum Libor Láznička. Evropským výrobcům pneumatik nahrává do karet takzvaná "kontejnerová krize". Kvůli nedostatku kontejnerů a drastickému zvyšování cen za dopravu se do Evropy dováží méně asijských pneumatik.

Všeobecné zdražování v posledních měsících se ale projevuje i na růstu cen pneumatik. "Koncový zákazník to pocítí už tuto zimu. Musí počítat se zdražením ve výši přibližně 500 korun na jednu sadu pneumatik," řekl v rámci oslav 150 let Continentalu další jednatel otrokovické továrny Pavol Červenák.

Budoucnost patří pampeliškám a petkám?

Pneumatiky čeká v nejbližších letech stejně jako celý sektor individuální mobility největší revoluce v posledních desítkách let. Požadavky na ekokologičtější výrobu tlačí výrobce pneumatik do testování recyklovatelných materiálů. už nyní se například vyrábějí pláště na jízdní kola z materálu zvaného Taraxagum, což je plnohodnotná náhrada exotického kaučukovníku z kořenů speciální odrůdy pampelišek. "Počítáme s využitím této technologie i při výrobě osobních pneumatik," potvrdil Libor Láznička.

Další slibné testy probíhají s polyesterem získaných z recyklovatelných PET lahví. "Odpad je surovinou zítřka," komentuje to Pavol Červenák.

Diskuze

Ondra - 01.11.2021 10:27:40
Vybral jsem celoroční pneumatiky matador od prodejce pneumatiky .cz , od kterého jsem si pneumatiky nechal poslat rovnou do pneuservisu, kde jsem si je nechal dát na auto. Sehnal jsem je za dobrou cenu a nemusel jsem dlouho čekat na doručení.
Marek - 30.10.2021 22:31:02
Vybíral jste nějaké speciální celoroční pneumatiky nebo jste je vybíral podle rozměru jen?

Test MG eHS: Levné rodinné čínské SUV na benzin i do zásuvky jede jak z praku, má ale i své mouchy

Poměrem ceny a výbavy překonává všechny konkurenty. Zato podvozek se houpá a benzinový motor žere
05.08.2022 18:44
|
1

První test Nissanu Ariya: Zjevil se nečekaný král rodinných SUV. Odpůrcům elektřiny je ale zapovězen

Stojí trochu víc než Škoda Enyaq i další konkurenti. Výbavou a luxusem je však dalece překonává
28.07.2022 10:07
|
2
Reklama

Test Volkswagenu California Beach: Nejlepší dovolená je ta, kterou plánujete až v jejím průběhu

Malý, ale praktický obytný vůz nás na cestě přímo šokoval nízkou spotřebou
26.07.2022 10:16
|
6

Test Nissanu Qashqai e-Power: Elektromobil, co si veze elektrocentrálu, funguje lépe než hybridy

Jezdili jsme se spotřebou 5,0 l benzinu na 100 km. Na auto má zájemce čekat jen tři měsíce
15.07.2022 19:01
|
2
Reklama
Autosalon TV