Vytáhl jsem BMW R12 NineT na závodní okruh. Bláznivý nápad dopadl až překvapivě dobře
Přestože v redakci testuji hlavně auta, čas od času si potřebuji od volantu odpočinout a upustit páru ve světě jedné stopy. A jelikož se k motorkám zase tak často nedostanu, vybírám si na testování pouze ty nejzajímavější kousky. Třeba dlouho očekávanou novinku z Mnichova BMW R12 NineT. Nádhernou mašinu v heritage stylu jsem prostě musel osedlat, ale nebyl bych to já, kdybych recenzi nepojal trošku alternativně. Takže jsem s novým NineT vyrazil na závodní okruh do Mostu, abych poměřil síly se superbiky!
Co je nového?
Než se ale vrhneme na trať, pojďme si motorku řádně představit. Označení NineT v rodině BMW Motorrad se poprvé objevilo v roce 2013, a to při příležitosti oslav 90. výročí značky. Název je odvozen od číslovky 90 a také od zkratky "R90", což je odkaz na původní model BMW R90S z roku 1973, který byl považován za revoluční motocykl své doby. Kdo motocykl R NineT zná nebo ho dokonce vlastní, určitě si všiml, že novinka dostala lehce upravené označení. Do názvu se totiž dostala číslovka 12, která poukazuje na objem motoru. Je to ale ještě o malinko složitější. Letos se vedle modelu NineT představila i sourozenecká motorka s prostým názvem R12. Ta má shodný základ, ale odlišné poslání - jde totiž o cruiser. A i když se to na první pohled nezdá, tak rozdíly mezi bratrskými motocykly jsou poměrně velké. Dnes se ale zaměřím pouze na verzi NineT.
A co se mezigeneračně změnilo? Téměř vše. Novinka má kompletně přepracovaný rám, novou kyvnou vidlici, nádrž, budíky, sedlo, jezdeckou pozici, jednoduše zde nezůstal kámen na kameni. Tedy až na jednu věc, a to samotný motor. Stále jde o ten legendární vzduchem chlazený (olejem dochlazovaný) dvouválcový boxer s objemem 1170 kubíků, který ze sebe umí vymáčknout 109 koní a mamutí točivý moment 115 Nm při 6 500 ot/min. Veškerá síla se pak na zadní kolo přenáší za pomoci 6stupňové převodovky s oboustranným rychlořazením a masivního kardanu.
Co se týče podvozku, ten se skládá z kompletně nastavitelné přední upside-down vidlice o průměru 45 mm a hliníkové jednoramenné „kyvky“ s jednoduše nastavitelným zadním tlumičem se zdvihem 120 mm (stejně jako vpředu). O zpomalování retro motorky se pak starají přední plovoucí dvoukotoučové čtyřpístkové brzdy Brembo o průměru 320 mm a zadní jednokotoučová dvoupístková brzda od stejného výrobce.
Jízdní vlastnosti nemají chybu
Představování bylo dost, jdeme jezdit! Za řídítky BMW R12 NineT jsem strávil opravdu hodně času a vyzkoušel jsem si ho v podstatě všude, kde to šlo - ve městě, na okreskách, dálnici a dokonce i na závodním okruhu. Začněme metropolí, kde se majitelé této krásné mašiny budou pohybovat asi nejčastěji. Novinka má jednu obrovskou výhodu, a tou je naprosto brilantní podvozek, který si navíc můžete upravovat k obrazu svému. Motorka dokáže v dobrém nastavení vyžehlit snad všechny druhy nerovností. Takže se nemusíte bát, že byste si ve městě vymlátili všechny zuby. Zároveň se s mnichovskou dvanáctistovkou dobře manévruje v úzkých prostorách. Díky nízkému těžišti je „bajk“ až překvapivě obratný a stabilní i v nízkých rychlostech.
Nejvíce zábavy jsem si ale s NineT užil na klikatých okreskách za městem, kde jsem mohl naplno využívat potenciál charismatického boxeru. Tenhle motor je zkrátka návyková záležitost, a to hned z několika důvodů. Má drsňácký a „oldschoolový“ projev, doprovázený mechanickými zvuky a hlavně brutální sílu v jakémkoliv pásmu otáček. Je jedno, jestli je ručička otáčkoměru na dvojce, čtyřce nebo na šestce, kdykoliv vezmu za plyn, dvouválec se ihned vzpamatuje a motorku vážící 230 kilo tahá kupředu bez sebemenšího polevení. Tohle mě prostě baví! Obzvlášť v kombinaci s robustní převodovkou, která tam sází jeden kvalt za druhým bez nutnosti mačkat spojku.
Motor je ale pouze část skládačky, aby motorka byla dobrou motorkou, musí mít i vytříbené jízdní vlastnosti. A věřte, že ty BMW R12 NineT rozhodně má. Už dlouho jsem nejel na retro „mašině“, která by takhle ochotně zatáčela a padala do náklonů. Díky skvělému podvozku, promyšlenému vyvážení hmotnosti a prvotřídní elektronice má jezdec na „bajku“ famózní kontrolu a za řídítky si dovolí to, co by mu na jiných motorkách tohoto typu přišlo nemožné. Je to k nevíře, ale co do jízdních vlastností fakt nedokážu novému NineT co vytknout. Tohle se inženýrům z Mnichova opravdu povedlo!
Na okruhu se vyrovná supersportům
Nicméně ten opravdový křest ohněm mě a BMW teprve čekal, a to jízda na mosteckém okruhu v rámci závodního víkendu WorldSBK. Měl jsem totiž jedinečnou příležitost se mezi tréninkovými jízdami superbiků projet na trati obklopené plnými tribunami diváků. Doprovod mi dělal náš televizní moderátor Pepa Sršeň a dalších pět motorkářů sedících za řídítky supersportovních motocyklů.
Sedl jsem si na své „neokruhové“ NineT, utáhl jsem zadní tlumič na maximální tuhost, navolil jsem si dynamický jízdní mód a vyjel jsem na startovní rošt. Otočil jsem „heftem“ a vydal se vstříc první šikaně, jedna, dva, tři, čtyři. Kopal jsem tam jeden kvalt za druhým a točil dvouválec do maxima. Zhruba 200 metrů před zákrutou jsem sáhl po brzdě, podřadil jsem si a snažil se využít veškerý brzdný potenciál motorky. Ten byl naprosto dechberoucí. Instinktivně jsem si vysedl a vystrčil koleno. Naštěstí těsně před hlubokým náklonem jsem si uvědomil, že dřív než mým kolenem bych asfalt brousil trčícím motorem. V ten moment se ozval hlásič na stupačce. Byl jsem na hraně! Naštěstí NineT zůstalo přilepené k nagumovanému a rozpálenému povrchu mostecké tratě.
Narovnal jsem se a pod plným plynem jsem opustil první sérii zatáček. Cítil jsem, jak se mi postupně odlehčuje přední kolo. Rozhodl jsem se ale nepolevovat a držet krok s přede mnou jedoucími supersporty. Cítil jsem, jak elektronika od BMW spolehlivě pracuje. V brzdných zónách mi pomáhalo ABS a při výjezdech ze zákrut mě zase hlídala pokročilá kontrola trakce. Uvědomil jsem si, že na téhle mašině dokáže na okruhu tahat v podstatě každý a že je to vlastně hrozná zábava. V posledním dojezdovém kole jsem se už jen tak vozil za ostatními a přemýšlel jsem nad mým závěrečným hodnocením BMW R12 NineT.
Za dokonalost se platí
Mnichovská novinka mě jednoduše nadchla. Má krásný design s propracovanými detaily, úžasné jízdní vlastnosti a hlavně nezaměnitelný charakter. Vzduchem chlazený dvouválcový boxer je zkrátka mistrovské dílo a těžko se na něm hledají chyby. A je vůbec něco, co bych novému NineT mohl vytknout? Ano, ale jsou to opravdové maličkosti. Například když máte analogové budíky, nevidíte, kolik máte paliva v nádrži. Zároveň motorka není vhodná na delší cesty na dálnici, jelikož na ní hodně fouká. Jinak je ale BMW R12 NineT takřka bezchybné. Jen počítejte s tím, že za dokonalost se platí, jelikož novinka stojí od 427 tisíc korun.