Reklama
Testy

Výkon není vše. Cupra Formentor je dokonale zábavná až s chytrým pohonem všech kol

Motor posílá 333 koní na všechna čtyři kola. Řidičské zážitky přináší i ostré řízení či režim Drift.

Najdou se tací, kteří vám budou tvrdit, že auta koncernu Volkswagen jsou děsná nuda a hlavně jsou si všechna příliš podobná. Někdy to možná i platí, ale rozhodně existuje jedna zásadní výjimka. Je to značka Cupra, která je aktuálně nejrychleji rostoucím brandem mezi auty v Evropě. Má to svůj důvod – umí totiž auta dělat jinak. A vynikajícím příkladem toho je našlapaná Cupra Formentor VZ se snadno zapamatovatelným výkonem 333 koní a chytrým pohonem všech kol. Prověřili jsme ji v redakčním testu.

Auto emoción

Cupra Formentor přišla na trh už před několika lety a ihned se stala nejprodávanějším modelem značky. Jde totiž o nadmíru povedený crossover, který se sice tváří, že by s přimhouřením oka mohl vyzařovat něco z SUV, ve skutečnosti je to ale spíš praktičtěji pojatý hatchback. A co víc, Cupra dodává vozu veškerou svou osobitost, nadšení a takový ten španělský pocit emocí. Pamatujete ještě na slogan Seatu? „Auto emoción“ by teď mělo patřit právě Cupře.

Formentor prodělal decentní facelift, který ještě podtrhl jeho sportovní charakter. No a když si ho pořídíte v ostré výbavě VZ, je to vidět i přes docela nudný lak Glacial za 23 tisíc korun. Štávu dodávají nádherné disky Artic Black za 28 500 korun a kdo se cítí být v rozhazovačné náladě, může si rovnou připlatit za hard-core brzdy Akebono nebo Brembo, vyjdou vždy na 70 tisíc. Ty jsme ale neměli.

Než zabředneme hlouběji, měli bychom odkázat na test kolegy Marka Brunnera, který si loni v srpnu povodil Cupru Formentor VZ s předním pohonem o výkonu 265 koní. Pokud chcete víc informací o změnách, které facelift přinesl, odkážeme vás na jeho test (najdete ho zde). My bychom se dnes měli víc věnovat motoru s výkonem 333 koní spojenému s pohonem všech kol vybaveným Torque Splitterem. To totiž vozu dává z jízdního hlediska úplně jiný rozměr.

Žádné zpochybňování!

Zážehový čtyřválec po nastartování vyštěkne do výfuku, snad aby bylo jasno, že Cupra Formentor VZ není žádné obyčejné ořezávátko. Pak se ale uklidní a je to prostě normální motor na normální ježdění. Když zůstanete v jízdním režimu Comfort, skoro byste si ani nemuseli všimnout toho, co všechno Formentor VZ umí. To je ideální třeba v momentě, když tohle auto půjčujete přítelkyni, které za volantem moc nevěříte. A hodí se to na popojíždění městem, když nepotřebujete od každého semaforu vyletět jako blázen.

Dříve nebo později (ale asi co nejdříve) vás ruka na displeji navede do výběru jízdních režimů. Je jich tu opravdu hodně, kromě zmíněného Comfortu dostanete drsnější Performance, zcela ostrý Cupra, nastavitelný Individual, trochu nepochopitelný Offroad a pro odvážné i Drift. Poslední zmíněný je právě důkazem toho, že máte co do činění s inteligentním pohonem všech kol. Do režimu Cupra se také můžete dostat stiskem patřičného tlačítka na volantu. A věřte mi, že ho nepřehlédnete.

V ten moment se Formentor naježí, ztuhne a je připraven na stíhací jízdu. Pedál na podlahu a vše okolo se rozduní. Ano, nebudeme si lhát, že tenhle zvuk je patřišně vylepšen reproduktory, přece jen tu není pětiválec, ale prostě přeplňovaný dvoulitr a ten sám o sobě mnoho zvukové parády nesvede. Roli ale hrají i výfuky a tak je nakonec celé divadlo docela zajímavé. A pokud nikomu nezdůrazníte, že jde o částečně umělý zvuk, nebude vaši jízdu nijak zpochybňovat. Formentor VZ je totiž v tu chvíli schopen vystřelit z nuly na stovku za 4,8 sekundy. A u toho se cokoliv jen těžko zpochybňuje.

Cupra Formentor VZ: Technické údaje

Motor: přepl. zážeh. čtyřválec
Převodovka: 7st. aut.
Max. výkon: 245 kW
Zrychlení: 4,8 s.
Max. rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 8,7 l/100 km
Délka: 4451 mm
Hmotnost: 1566 kg
Cena: 1 324 900 Kč

Více informací najdete ZDE.

Rozděl a panuj

Formentor VZ ale opravdu rozkvete až v zatáčkách. To, co předvádí, se totiž u moderních aut a hlavně v koncernu už příliš nevidí. Reakce na plyn v režimu Cupra je blesková, bez zaváhání. Sedmistupňové DSG řadí v pikosekundách, takže na každé pěkné okresce ho okamžitě budete nastavovat do manuálu. Podřadit si před zatáčkou je návykové a prudce z ní vyletět a kopat tam zase rychlosti nahoru stejně tak.

Hlavní roli ale bezesporu hraje pohon všech kol s torque splitterem. Místo nažhavené předokolky tu totiž můžete mít úplně jiné dvě bestie. Jednu, která předvádí naprosto neutrální stíhací let zatáčkami, kdy sedí pevně ve stopě, kterou zvolíte. To přináší podobný pocit uspokojení, jako když se na lyžích naučíte carving. Pak ale přitlačíte ještě víc a Formentor se začne přibližovat zadokolkám. Najednou ovládáte směr jízdy mírným natočením volantu a přišlápnutím pedálu ještě kousek dál. A je to zase jiný zážitek. A kdo má nervy ze železa, může zkusit režim Drift. Přiznáme, že vzhledem k ceně pneumatik a našemu podpisu na smlouvě o zodpovědnosti za dané auto jsme se mu spíš vyhýbali.

Vše funguje na výbornou i díky řízení. Cupra ze značek koncernu jednoznačně nabízí to nejcitlivější a nejostřejší. Za volantem se navíc sedí v téměř ideální poloze, k tomu tenký A-sloupek přináší poměrně dobrý výhled i do levých zatáček, takže je zážitek kompletní. Až nám spadla brada, co všechno dokázali inženýři za cenu zhruba 1,3 milionu korun nabídnout. Kompletní ceník Cupry Formentor najdete v našem katalogu.

Lepší není

Cupra Formentor VZ 4WD nabízí dokonalou kombinaci pro ty, kteří hledají sportovní vyžití, ale zároveň potřebují rozumnou prostornost. Výhodou karoserie blížící se k třídě SUV je fakt, že vzadu je dost místa pro rodinu a do kufru naložíte 450 litrů nákladu. My sem pohodlně složili větší kočárek a ještě nám zbylo na nutná zavazadla. Na dovolenou do Chorvatska bychom si ale už museli půjčit střešní box. Ne, neříkáme, že tohle auto má sloužit jako jediné do rodiny a na dovolenou. Ale kdyby to bylo nutné, jde to.

Kdybychom ale o tomto modelu uvažovali, byla by verze VZ 4WD jasnou a pravděpodobně jedinou volbou. Formentor se základní jedna-pětkou vypadá sice dobře, ale moc se nesvezete. Dokonce existuje i naftový čtyřválec nebo plug-in hybrid, ale to by bylo rouhání. Verze VZ bez pohonu všech kol už umí být rychlá i zábavná, ale možná brzy narazíte na její limity. Je to právě VZ 4WD, kdy Formentor využije svůj potenciál naplno. Navíc za 1,3 milionu? Pardon, ale ukažte nám auto, které za tyto peníze jezdí lépe.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Cupra Terramar nadchne designem i jízdními vlastnostmi. Škoda jen pár zbytečných chyb

Testovali jsme Cupru Terramar VZ 2.0 TSI s pohonem všech kol. Je to menší brácha Kodiaqu RS
24.02.2026 14:30
|
0
Reklama

Tuning od dealera. Cupra spojuje síly s tunerem ABT nově také v Česku

Je vám Cupra málo? Teď si můžete přímo v Česku koupit oficiální tuning od společnosti ABT.
04.02.2026 16:04
|
0
Reklama

Nejvíc rostla Cupra a Volkswagen, hlásí největší dovozce v Česku. Prodeje zvýšil o 17 procent

Společnost Porsche Česká republika loni pokračovala v růstu navzdory proměnlivé situaci na trhu
29.01.2026 16:11
|
0

Nová barva i unikátní potahy. Cupra teď v Česku nabízí své modely ve verzi Tribe Edition

Modely Formentor, Leon, Leon Sportstourer a Terramar jsou nově dostupné v unikátní edici
27.11.2025 10:15
|
0

Audi vzkřísilo legendární model A2. I v novém vydání sází hlavně na nízkou spotřebu

2 e-tron slibuje spotřebu jen 12,8 kWh na 100 kilometrů a dojezd přes 470 kilometrů.
07.08.2026 16:00
|
0

Škoda spustila výrobu své největší novinky. Elektrický Peaq už sjíždí z linek v Mladé Boleslavi

Sedmimístná vlajková loď značky nabídne baterii s kapacitou 91 kWh a dojezd přes 640 km.
06.08.2026 16:00
|
2
Reklama

Mazda srazila cenu u většiny svých modelů. Teď se na nich dá ušetřit až 200 tisíc korun

Časově omezená akce zahrnuje osobní vozy, SUV i elektromobil Mazda6e.
06.08.2026 11:02
|
0

Moto Guzzi Stelvio je lehce ovladatelná cestovní motorka. Obětovala kvůli tomu ale trochu emocí

Legendární dvouválec se uklidnil. Stroj nabízí pohodlí a za příplatek i radar se spoustou funkcí.
05.08.2026 16:15
|
1
Reklama
Autosalon TV