Reklama
Testy

Test BMW 230e xDrive Active Tourer: MPV, které jezdí lépe než většina hatchbacků na trhu

Vyzkoušeli jsme kompaktní rodinný vůz s výkonným plug-in hybridním systémem
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Přestože auta kategorie MPV pomalu vymírají a poptávka po těch větších notně klesá, mnichovská automobilka nakonec přece jen představila druhou generaci svého kompaktního rodinného vozu BMW řady 2 Active Tourer. Oproti předchůdci je nový model větší, prostornější, lépe vybavený a má patřičně velké „ledviny“. Námi testovaný model má navíc plug-in hybridní systém a výkon přes 320 koní. To je víc, než většina prvotřídních ostrých hatchbacků.

Co je nového?

Nové MPV od německé automobilky je postavené na platformě FAAR, kterou už používají modely řady 1 a řady 2 Gran Coupé s předním pohonem. Nový podvozkový základ znamená pro Active Tourer větší rozměry. Oproti minulé generaci BMW povyrostlo, a to znatelně. Na délku měří 4386 mm (+ 32 mm) na šířku 1824 mm (+ 24 mm) a na výšku 1576 mm (+ 21 mm). Narostl také objem zavazadlového prostoru, který ve verzi se spalovacím motorem nabídne slušných 470 litrů. Vůz s plug-in hybridním ústrojím pak má kvůli bateriím pouze 406 litrů, nicméně i tak se jedná o dostatečně velký kufr.

BMW řady 2 Active Tourer může pod svou kapotou ukrývat hned několik motorizací. Z konvenčních pohonů to jsou tři benzinové a jedna naftová jednotka, přičemž jedině základní motory 218i (1,5 l tříválec 100 kW) a 218d (2,0 l čtyřválec 110 kW) nejsou elektrifikované. Ostatní pohonné jednotky s označením 220i (1,5 l tříválec 125 kW) a 223i (2,0 l čtyřválec 160 kW) spolupracují s 48V mild-hybridním systémem. Všechny agregáty se pojí se 7stupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou Steptronic. Pohon všech čtyř kol xDrive je kompatibilní pouze s nejvýkonnějšími motorizacemi.

Nedávno paletu motorů obohatily i dva plug-in hybridy. Ty nesou označení 225e (180 kW) a 230e (240 kW). Obě verze se skládají ze zážehového tříválce, elektromotor na zadní nápravě a akumulátor s kapacitou 14,9kWh, který by měl zajistit dojezd na elektřinu kolem 80 kilometrů (podle WLTP). Na trhu v podstatě žádné jiné auto s podobnými parametry není. Jediným konkurentem nového Active Toureru je tak Mercedes-Benz třídy B. Jejich vzájemné porovnání naleznete v našem katalogu ZDE.

Interiér hodný prémiovky

Velký lákadlem pro posádku je nový infotainment. I když se na první moment může zdát modernější prostředí složitější, dá se na něj během chviličky zvyknout. Samozřejmě dlouholetým majitelům BMW bude adaptace trvat o trošku déle, jelikož Active Tourer se zbavil typického otočného ovladače multimédií a sází pouze na ovládání pomocí dotyku. Jinak je ale nový systém příkladně svižný a přehledný.

Pokud bychom měli hodnotit interiér jak celek, bude těžké nalézt nějaké chyby. I když se jedná o kompaktní MPV se základní cenovkou hluboko pod milion korun, kvalita materiálů a lícování jednotlivých dílů jsou na vysoké úrovni. Navíc díky vzdušné kabině a špičkovému odhlučnění interiéru panuje v automobilu velmi příjemná až uklidňující atmosféra. Na zadních místech je dostatek prostoru jak před koleny, tak nad hlavou. Prostě ideální společník pro menší rodiny.

Jak se na tom plug-in hybrid?

Námi testovanou elektrifikovanou verzi poháněla benzinová patnáctistovka s výkonem 110 kW, které dopomáhal synchronní elektromotor se 130 kilowatty. Už podle těchto údajů je jasné, že se nejednalo o žádné ořezávátko. Dynamika plug-in hybridní soustavy byla fascinující a malé rodinné MPV díky tomu dokázalo na rovince potrápit kdejaký nadupaný hatchback. Přeci jen zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy jen tak někdo trumfnout nedokáže.

U hybridních aut se často stává, že jednotka špatně volí druhy pohonu, nebo si nerozumí s automatickou převodovkou. V BMW si naštěstí s tímto nešvarem poradili velmi dobře. Agregát intuitivně a bez povšimnutí střídá mezi elektrickým a benzinovým pohonem a efektivně tak snižuje celkovou spotřebu paliva. V průměru jsme i bez každodenního dobíjení s Active Tourerem jezdili na dlouhých vzdálenostech za 5 až 6 litrů benzinu. Velmi mile nás překvapil reálný čistě elektrický dojezd, který se v ideálních podmínkách daleko nelišil od tabulkové hodnoty. My jsme se v mrazivém počasí dokázali přiblížit hodnotám kolem 50 až 60 kilometrů.

V elektrickém režimu se auto chová jako běžný elektromobil, jízda je tichá a plynulá. Elektromotor zvládne svépomocí vyvinout rychlost až 140 km/h, takže dokáže bez spalovacího motoru uhánět klidně i po dálnici. Pokud si řidič zvolí režim Sport, vůz využívá sílu obou motorů zároveň a dokáže tak poskytnou opravdu zábavné svezení. Dobíjení pak probíhá pomocí (AC) palubní nabíječky, která zvládne maximální výkon 7,4 kW. Není to sice moc, ale i tak se baterie o kapacitě 14,2kWh nabije za 2,5 hodiny.

Nicméně aby auto dokázalo krotit takové velké stádo koní, musí mít k dispozici i vytříbený podvozek a solidní brzdy, což BMW řady 2 Active Tourer rozhodně má. S vícero motoristickými novináři jsme se shodli na tom, že nová generace německého MPV jezdí lépe, než většina prémiových hatchbacků na trhu. Obrovskou zásluhu na tom má pravě podvozek, který skvěle žehlí nerovnosti a poměrně vysokému a těžkému autu (1 920 kg) poskytuje příkladnou stabilitu. Nový Active Tourer má navíc skvělé řízení, nadstandardně pracující 7stupňovou automatickou dvouspojkovou převodovkou Steptronic a dobře vyladěnou rekuperační brzdu. Takže jízda s baculatým rodinným autem je opravdu příjemný zážitek.

Shrnutí a závěr

Druhá generace BMW řady 2 Active Tourer může někomu připadat designově nepovedená. My ji ale nesoudíme podle vzhledu. Je to čistě subjektivní věc. Nám jde hlavně o to, jak nové MPV funguje a jak jezdí. No a mnichovské automobilce se to opět povedlo. Active Tourer má skvěle vyladěné jízdní vlastnosti a krásně zpracovaný supermoderní interiér, ve kterém se řidič cítí opravdu příjemně.

Žádné auto na světě ale není dokonalé a i u Active Toureru jsme pár chybiček našli. Například se nám nelíbil head-up displej, který byl řešen pomocí vyjíždějícího sklíčka na palubce (technicky to jinak vyřešit nešlo, jelikož vůz má nevhodný sklon předního skla) a volant měl na nás příliš tlustý věnec. Jinak je BMW řady 2 Active Tourer povedené MPV a jízdními vlastnostmi takřka nemá konkurenci.

Podrobné technické informace a ceník naleznete v našem katalogu.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 21.03.2023 19:10:01
TVL TO JSOU LEDVINY JAK JATRA !!!! A TO JE PRO CECHY POZEHNANI !!!! PROTOZE V RAJ DELAJI ODEDAVNA TYJATRA !!!! DO ROZEDNENI !!!! A TA ZVRDLA JATRA !!!! VAZI VIC NEZ PAN MAJITEL !!!! COZ ZJISTI PRI PADU Z 5 PATRA !!!! KAZDA SLAMA S BRAMBORAKEM BUDE REDITEL
Veritas - 21.03.2023 17:26:25
Zcela zbytečné auto. Malé, ošklivé a neskutečně poruchové. A nevěřím, že plug-in na tom něco změní. Řada 2 je prostě absolutní průšvih .

Test BMW 330e Touring: Prémiové kombi jezdí skvěle i s baterkami. Na trhu těžko hledá konkurenci

Vyzkoušeli jsme vrcholnou plug-in hybridní motorizaci v nejprodávanějším modelu německé značky
11.02.2023 18:15
|
1
Reklama

Test BMW i4 M50: Vůz kombinující ty nejlepší vlastnosti z elektrického i spalovacího světa

Vyzkoušeli jsme nejrychlejší elektromobil z Mnichova s výkonem 544 koní
22.07.2022 17:21
|
1

Plug-in hybrid Mercedes-Benz B 250 e je příjemným společníkem. Jen občas se zbytečně nervuje

Praktické auto pro tisíc každodenních úkolů nestojí nesmysl a při správném zacházení hodně uspoří
09.12.2020 20:12
|
1

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV