MG Cyberster nabízí bestiální výkon 510 koní. I tak dokáže být poslušným mazlíčkem

Značka MG se vrátila ke svým kořenům a představila nový roadster, který na našem trhu nemá obdoby. Krásné tvary s unikátními výklopnými dveřmi, výkon až 510 koní a kvalitní podvozek jsou zaručeným receptem na úspěch a samozřejmě i pořádnou dávku zábavy. V čem je tedy háček?
Upoutá pozornost stisknutím tlačítka
Ať se podíváte z jakékoli strany, MG Cyberster vás dokáže svými křivkami zaujmout. Boční silueta má ten správný sportovní šmrnc a prolisy jí dodávají na dravosti. Mírně tak kontrastuje s přídí, která má naopak rozjařenější výraz napovídající, že od vozu můžeme čekat nemalou porci legrace. Jsou zde i praktické prvky jako například aktivní mřížka chladiče či průduchy po stranách, jež mají napomáhat k lepšímu chlazení brzd a zároveň zlepšení aerodynamiky.
Vzadu je hlavním prvkem světelná linka kopírující obrys zádě. Mírně kýčovité jsou ovšem pod ní umístěné světlomety ve tvaru velkých šipek. Zprvu jsem je mylně považoval za odbočovací světla, naštěstí to ale designéři s fantazií tolik nepřeháněli a při aktivaci blinkru svítí jen jejich hroty.
Pokud ostatní kolemjdoucí neupoutá podoba vozu samotná, počkejte si, až budete otevírat dveře. Pamatujete, když jste poprvé dostali ,,lambo" od Bburago, nebo jak jste se snažili ujet dotěrným poldům ve hře Need for Speed: Hot Pursuit 2 ve svým Lamborghini Murciélago? Tyhle časy vám nové MG připomene. Nůžkové otevírání dveří, které jsme tak obdivovali u supersportů, automobilka odvážně střihla i do svého roadsteru.
Je to efektní, zároveň ale i nepraktické. Otevírají se a zavírají elektronicky a mechanismus měl v mrazivém počasí co dělat, aby vytáhl křídla úplně nahoru. Občas mu bylo potřeba podat pomocnou ruku. Mimo jiné je i za normálních okolností docela pomalý. Běžně vám to nebude vadit, ale ve chvíli, kdy jsem si auto musel kvůli focení všemožné nastavovat, otáčet, to začalo být až otravné.
Z bestie krotkým beránkem
Výkon 510 koní budí respekt, obzvláště když víte, co dokáže s menším stádem MG4 Electric. Usedám za volant a tlačítkem dávám pokyn k uzavření dveří. Ozve se jen lehké cvaknutí a já mohu pomalu vyrazit z garáže. Žádný projev síly, jak to umí spalovací motory, jen ticho. Rozvážně se spolu proplétáme městem, než se dostaneme za jeho okraj. V tu chvíli přepínám na režim Super Sport.
Z upřednostňovaného pohonu zadní nápravy se rázem stane čtyřkolka a mně se konečně otevírá prostor trochu na to šlápnout. Nohu tisknu k podlaze a očekávám, že mě nástup výkonu zarve do sedadla a vyždímá vnitřnosti. Nic tak dramatického však nepřichází. Akcelerace je plynulejší a zároveň sympatičtější, než by se na první pohled mohlo zdát, přestože to na stovku vytáhne během pár vteřin. Podle výrobce klidně za 3,2 sekundy.
Před blížící se zatáčkou ťuknu na brzdu a čtyřpístková Bremba se zakousnou do kotoučů. Je cítit, že se na ně mohu spolehnout. Příjemně tuhý podvozek a řízení mi pak dodává pocit jistoty a Cyberster na to odpoví přesností a naprostou kontrolou. Společně se vrháme do dalších zákrut, na mokru sebou sice trochu zavlní, ale nejde o nic važného. Stále je čitelný. Na výjezdu na to opět dupnu a roadster na mě ihned reaguje a s nadšením se vrhá kupředu. Po chvíli snižuji tempo a dávám zpět normální mód. Reakce na pravý pedál se zvolní a z MG se stává krotký beránek. Paráda!
Netradiční sporťák
Navzdory ostrému vzhledu a výkonu nepůsobí Cyberster tak divoce, jak by se mohlo zdát. Řidič v něm sedí výše než ve většině sportovních vozů, což usnadňuje nastupování a vystupování. Překvapí i solidní komfort, k němuž přispívají kvalitní sedadla s výrazným bočním vedením. Ani řízení není přehnaně ostré, ale stále dává dostatek zpětné vazby.
Potěší, že si výrobce odpustil dát na volant dotykové plošky a vsadil na mechanická tlačítka a páčky. Pádla pod ním pak slouží pro nastavení síly rekuperace (vlevo) a volbu jízdních režimů (vpravo). Jedinou nevýhodou je, že pro snížení intenzity rekuperace musíte nejdříve projít všechny vyšší úrovně.
Palubní desce dominuje trojice spojených displejů, doplněná dotykovým panelem pro ovládání klimatizace. Zatímco jeho funkčnost je téměř bezchybná, u hlavních obrazovek mám jednu zásadní výhradu. Během řízení si rukama zakrýváte podstatnou část bočních displejů. Nevyřeší to ani přepnutí do jiných režimů zobrazení. Navíc je grafické zpracování poměrně laciné.
Opakem je pak interiér jako celek. Použité materiály působí kvalitně a vše na sebe příjemně navazuje, nic není přemrštěné. Zajímavě je také řešena řidičova zóna, která je stylově oddělená od prostoru spolujezdce.
Vybavený už v základu
MG Cyberster se u nás prodává ve dvou verzích, a to buď s pohonem zadní nápravy a nebo jako čtyřkolka. Každá z nich má svou vlastní výbavu. Základ tvoří provedení Trophy s elektromotorem o výkonu 340 koní a vychází na více než 1,6 milionu korun. Ani ve své nejslabší formě nemá roadster nouzi o dynamiku. Z nuly na sto to zvládne za rovných pět vteřin a k dispozici má 475 Nm točivého momentu.
Ve standardu nabídne prakticky vše, co automobilka pro tento model nabízí. Nejvyšší stupeň GT se liší pouze většími 20palcovými koly, čalouněním sedadel a samozřejmě i cenou. S elektrickým motorem o síle 510 koní a 725 Nm točivého momentu si řekne o 1 759 000 korun.
V obou případech je k dispozici akumulátor o využitelné kapacitě 74,4 kWh. V případě slabší pohonné jednotky to vystačí na zhruba pět set kilometrů, u té výkonnější je to vzhledem k vyšší spotřebě o zhruba 60 kilometrů méně. A v zimě je dojezd ještě o něco kratší.
V průměru jsem se dostal na přibližně 25 kWh, což je oproti výrobcem udávané hodnotě o zhruba 6 kilowatthodin více. Při jízdě devadesátkou mi ukazoval palubní počítač kolem 17 kWh, nicméně na dálnici nebylo problém přehoupnout se přes 26 kWh. Reálný dojezd se tak pohyboval kolem tří set kilometrů. Nabít z deseti na osmdesát procent pak zabere díky nabíjecímu výkonu až 144 kW necelých čtyřicet minut.
Zaujme i odpůrce
Automobilka tvrdí, že je auto vhodné i na každodenní užívání, s čímž do jisté míry souhlasím. Nastavení podvozku není tak tvrdé, aby z řidiče vyklepalo duši. Velmi dobře také zvládá nerovnosti včetně dlažebních kostek, i když je to často doprovázeno nepříjemným vrzáním. Opatrnost je ale na místě v případě přejezdu vyvýšených ploch a parkování kolmo k obrubníku. Spodek vozu dělí od země pouhých 12 centimetrů!
V tomto kontextu je však omezující zavazadlový prostor, což se dá od sportovních vozů čekat. Maximální přepravní kapacita je s nataženou střechou necelých 250 litrů, po jejím sklopení klesne na rovných dvě stě. Hoďte tam ještě kabely a moc místa na tašky s nákupem nezbyde. Škoda, že pro ně nenašel výrobce místo pod přední kapotou.
MG Cyberster je po designové stránce velmi působivý a zaujme skoro každého, přestože nemusí být zrovna fanouškem elektromobility. Zaboduje především u těch, co se chtějí na silnici odlišovat. Sráží ho sice pár nepraktických řešení a cena také není nejnižší, rozhodně to ale dokáže svými jízdními vlastnostmi a zábavností vyvážit.
Kompletní ceník modelu včetně dostupných technických dat najdete pod tímto odkazem.