Evropské značky mají soupeře. MG ZS Hybrid+ nabízí vše důležité, navíc za dobré peníze

MG patří mezi nejrychleji rostoucí značky na českém trhu. Jen za loňský rok automobilka prodala 4101 aut, přičemž 2985 z nich byl model ZS. Ten se navíc loni dočkal radikální proměny. Měla jsem s autem možnost jezdit déle než standardní týden, což mě utvrdilo v tom, proč ho mají Češi tak rádi. Zprvu jsem se ale nemohla zbavit předsudků, přeci jen jde o Číňana, takže někde bude určitě zakopaný pes!
Sympaťák od pohledu
Když byste vedle sebe postavili původní a nový model ZS, asi byste příliš podobností nenašli. Novinka dostala nový kabátek, který z auta konečně dělá moderního společníka. Nechci říct, že by se za vlastnictví původního modelu musel člověk nutně stydět, ale řekněme, že auto působilo dost usedle a za jeho volantem jsem tak očekávala spíš důchodce. Zato nové MG ZS Hybrid+ by modernějším vzhledem mohlo zaujmout mnohem mladší generace.
Nejnápadnějším prvkem na autě je maska s LED světlomety. Dlouhá linka vycházející ze středu a končící světlomety ve mně evokuje radost. ZS vypadá jako by se šibalsky usmívalo. Design světel se přitom nazývá „hunting eyes“ a má připomínat přimhouřené oči lovce. Uprostřed kapoty nechybí velké logo značky. To, o jaký model jde, se kolemjdoucí dozví až při pohledu na páté dveře kufru. Ty se otevírají poměrně vysoko a zavazadlový prostor nabídne 433 litrů.
Siluetou se auto nijak nevymyká běžným SUV, které potkáváte na našich silnicích. Vlastně ani zadní část nijak neprovokuje a je spíše umírněná. Obutí je 18palcové a litá kola svým designem dodávají autu šmrnc. V nižších výbavách je vzhled kol jiný, například ve výbavě Essential dostanete celočerné ocelové šestnáctky.
MG ZS Hybrid+: Technické údaje
Motor: Hybrid+
Převodovka: 3st. automatická multimódová
Max. výkon: 145 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 8,7 s
Spotřeba: 5,9 l/100 km
Délka: 4430 mm
Objem kufru: 443 l
Základní cena: 574 900 Kč
Cena testovaného vozu: 674 900 Kč
Podrobnější údaje najdete v našem katalogu.
Uvnitř je prostoru dost
Červená karoserie je atraktivní a zvýrazňuje prolisy vozu. Ty jsou nápadné obzvlášť na bocích. Auto můžete mít ještě v dalších šesti barvách, přičemž příplatek za každou z nich činí 16 tisíc. Jediný odstín, který je zadarmo, je bílá. Odstíny v konfigurátoru trochu zkreslují, takže červená na internetu rozhodně nevypadá jako ta na testovacím autě.
Nastupování do auta je jinak pohodlné i pro osoby, které mají problém s pohyblivostí. Dost tomu pomáhá světlá výška 16 centimetrů, která svou velikostí nebude příliš použitelná do terénu, zato může být ku prospěchu cestujícím. Přední dveře se otevírají do široka, ale elektricky nastavitelné sedadlo dostanete jen v nejvyšší výbavě.
Vzadu zbylo dostatek prostoru před koleny i nad hlavou, a to jsem měla sedačku před sebou nastavenou na výšku 182 centimetrů. V pohodě se tak do auta vejdou čtyři cestující. Poměrně netradiční záležitostí jsou pak delší sedáky, což dělá sezení komfortnějším.
V kabině se dobře žije
Nebudu lhát, původní MG ZS mě architekturou kabiny nijak neoslovilo. U nového jsem byla pozitivně překvapená. Nejen prostorem kolem sebe, ale také použitými materiály. Ve větší míře jsou čalounění a potah sedaček z veganské kůže, která není prakticky rozeznatelná od té živočišné. Místo zbylo ještě na černý plast a detaily zdobí chromové prvky.
Bez barvy piano black existuje dnes už jen velmi málo aut. Jeho přítomnost na středovém panelu, kde se nachází ovládací prvky, mě tedy trochu děsí. Stačí nedbale pohodit klíčemi, zavadit prstýnkem a škrábance jsou na světě. Stejně tak jsou hned vidět mastné otisky prstů. A já mam tendenci je okamžitě odstraňovat hadříkem.
Poměrně dlouho mi trvalo si zvyknout na tlačítko startování. To se nachází právě na středovém tunelu a nikoli u volantu. Vždy jsem intuitivně sáhla na místo, kde ale nic nebylo. Nezvykla jsem si ani po dvou týdnech. Největší dominantou je pak volič pro změnu režimů. Vypadá totiž jako z nějakého letadla. Svým tvarem do vzhledu kabiny zapadá a taky se za něj dobře chytá rukou. Přiznám se, že jsem ho občas využívala k odložení zápěstí víc než loketní opěrku pro celou ruku.
Obrazovka infotainmentu je stejně velká jako ta před řidičem. Má 12,3 palců a v tomto případě je uložená spíš do palubní desky, takže nikde nevyčnívá - nepřekáží. Displej má pěknou grafiku, ale odezvy na pokyny nejsou zrovna nejrychlejší. Na druhou stranu je menu logicky uspořádané a vždy jsem našla, co jsem potřebovala. Piktogramy funkcí jsou jednoznačné. Navíc se na volantu nachází kouzelné tlačítko s hvězdičkou, pod kterou si můžete nastavit oblíbenou funkci.
Vyhřívání jen pro vyvolené
Zbylo tu ještě pár tlačítek pod obrazovkou multimédií, ovšem ani jedno pro ovládání klimatizace. Tu si nekompromisně musíte „naťapat“ přímo na displeji. Alespoň kvůli tomu nemusím složitě listovat v infotainmentu, protože nabídka pro teplotu v kabině je hned na hlavní stránce společně s rádiem, navigací a případným propojením s telefonem.
Mimochodem s nastavováním teploty jsem měla malý problém, když jsem pustila topení, byla během chvíle v autě sauna. Buď nemám cit, nebo auto prostě jen dobře topí. Kožené sedačky – i ty syntetické – mají jednu velkou nevýhodu. V zimě si prostě sedáte do ledu, proto jsem ráda, že jsem měla v autě nejvyšší výbavu. Součástí totiž bylo vyhřívání předních sedaček a také volantu. Pokud byste tuhle funkci chtěli i do nižší výbavy, pak vás zklamu. Nedá se za ně ani připlatit. Jinak o kůži je dobré se starat, aby vám po čase nezačala vrásnit a dělat nevzhledné rýhy.
Obrazovka před řidičem je hodně barevná a manipulace s ní malinko kostrbatá. Než jsem přišla na to, jak se dostat dovnitř, tak mi to chvíli trvalo. Stejně tak se naučit ovládat tlačítko na volantu. Nakonec jsem ale tuhle část příliš nepoužívala, jen když jsem se chtěla podívat, jakou mám zrovna spotřebu. Na tříramenném volantu jsou pak ještě další chytrá tlačítka, kterými jednoduše ovládáte multimédia, tempomat a další.
Na cestě myslí elektricky
Už z názvu auta je jasné, že se jedná o hybrid. V této podobě je MG ZS Hybrid+ dostupné pouze s jedinou motorizací, která představuje benzinový čtyřválec o objemu 1,5 litru, elektromotor a generátor. Společně pracují s třístupňovou multimódovou převodovkou. Systémový výkon vozu je 197 koní. Nová technologie umožňuje hospodárnější provoz, což se podepisuje zejména na spotřebě.
První polovinu týdne jsem se pohybovala s autem spíš po městě, takže jsem spotřebu měla kolem pěti litrů. Dlouhé úseky na dálnici a častější okresky ji o něco zvedly. Nakonec jsem měla kombinovanou průměrnou spotřebu 5,9 litrů. Na dálnici auto prostě „baští“ trochu víc. Na velikost tohoto auta si ale myslím, že je to docela solidní číslo. „Zeteska“ se naštěstí netýká trend malých nádrží, a tak do plna natankujete 50 litrů.
Rychlou trojčlenkou se s mou průměrnou spotřebou dostanu plus minus na 850 kilometrů na jednu nádrž. Dost tomu pomáhá jízda po městě, kde se auto až do rychlosti 60 kilometrů za hodinu umí pohybovat jen na elektřinu. Samo si určuje, kdy ji do hry zapojí, stejně tak kdy bude lepší využít síly spalovacího motoru. O něm uslyšíte nejvíce právě na dálnici, ale jinak při rozjezdech a vyšší akceleraci je to sázka na EV. Dovolit si to může, protože má pod zadními sedadly schovanou baterii o kapacitě 1,83 kWh.
Odhlučnění auta je v normě, hluk není nic drastického, co by mě tahalo za uši. Podvozek je kompromisně nastavený. Nenadchne, ale neurazí. Některé výmoly jsem pocítila, jiné zase ne, záleželo také dost na tom, při jaké rychlosti jsem je přejela a také jak byly velké. V zatáčkách auto sedí dobře a nenaklání se. Hladkou silnici jednoduše kopíruje. Na dálnici si troufne do levého pruhu, ale komfortněji se cítí v tom pravém. Ostatně z nuly na sto se dostane za 8,7 sekundy.
Každodennost je jeho předností
Zprvu jsem od nového MG ZS Hybrid+ příliš neočekávala. Rozhodně mi ale pomohlo pohřbít některé předsudky, které jsem ke značce měla. Ukázalo se, že tohle auto je konkurenceschopné a má co nabídnout. Samozřejmě nedostatky se najdou, asi jako na každém autě. Tady je ovšem důležité, co značka nabídne a především za jaké peníze.
Už od základu má ZS totiž bohatou výbavu, za kterou byste jinde často připláceli. V standardu je MG Pilot, tedy soubor bezpečnostních asistentů, parkovací kamera, navigace nebo automatická klimatizace. Značka se snaží být atraktivní a solidně vybavené auto se u ní dá pořídit za 574 900 korun.
Můj testovaný kousek v plné výbavě (Exclusive) je o 100 tisíc dražší záležitostí. Podle aktuálního ceníku si můžete pořídit ještě novinku v podobě čistě spalovací verze. Ta nabídne 1,5litrový motor o výkonu 85 kW. Základní verze Excite začíná pod půl milionem korun. Skoro by se dalo říct, že je to nabídka, která se neodmítá. Jen je potřeba se smířit s tím, že prostě kupujete cizince.
Ceník nového MG ZS Hybrid+ najdete v našem katalogu. Vedle sebe jsme pak postavili v našem porovnávači tuto novinku a její největší konkurenty.