Reklama
Testy

Lada 4x4 je dokonalé retro. V lese a na poli ale těžko hledá konkurenci i mezi současnými SUV

Spotřeba přímého nástupce legendární Nivy se pohybuje kolem 10 l benzinu na 100 km
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Testovali jsme přímého nástupce legendární Nivy, Ladu 4x4. O jejích největších kuriozitách, bizarnostech a rozdílech proti ostatním novým SUV už jsme psali v článku, na který odkazujeme hned pod tímto textem. Tentokrát se zaměříme na jízdní vlastnosti základní varianty nedávno lehce modernizovaného modelu vyráběného v ruském Togliatti.

Ideální do terénu

A začneme prostředím, do kterého berou Ladu 4x4 její uživatelé v Česku nejčastěji – lesem a polními cestami. Právě tady nás totiž testovaná lada velmi příjemně překvapila.

Hlučný, žravý a líný atmosférický čtyřválcový benzinový atmosférický motor s objemem 1,7 litru je v terénu ideální. Jeho výkon i točivý moment se plynovým pedálem velmi snadno dávkují – řidič nezažije žádné turbodíry, žádné nečekané turbozátahy, ale plynulý předvídatelný chod motoru.

Také zbývající prvky související s řízením jsou v terénu dobré, nebo dokonce vynikající. Například dlouhá tenká řadicí páka s měkkou plastovou hlavicí, která se v ruce protáčí, působí sice směšným a odrazujícím dojmem, ale ve finále je řazení přesné, až technicisní. A kdo chce, může dokonce lehce sázet meziplyn, i když to není vůbec potřeba.

Největším problémem pro mě při řazení bylo, že se mi do ruky pořád pletla menší páka redukční převodovky. Kdo ji chce použít v terénu, nebo třeba při tahání těžkého přívěsu, musí zastavit a zařadit redukce dvoukrokově přes neutrál. Není to ale žádná věda a v těžkém terénu, kde jsme redukce vyzkoušeli, to funguje báječně.

Vyzkoušeli jsme i třetí páku, kterou má řidič k dispozici. Ta slouží k uzávěrce diferenciálu, což se dá provézt i při pomalé jízdě. Lada 4x4 se pak dokázala vyhrabat i z potoka s poměrně vysokým břehem.

Volant by sice mohl být menší, ale měli jsme příplatkový kožený, který se příjemně držel. Řízení samo o sobě není úplně plynulé a má trochu vůli kolem středové polohy, ale v lese a na polních cestách jsem nejvíce potřeboval vědět, co se právě teď děje pod předními koly, o čemž dokáže informovat mnohem lépe než řízení drtivé většiny ostatních SUV.

V galerii pod tímto textem se můžete podívat na terény, které jsme s Nivou zdolávali a dozvíte se v ní i další informace o vozidle, které nejsou obsaženy v textu.

Na dálnici žere 13 litrů

Auto jsme samozřejmě testovali i na běžných silnicích. Tam za soudobými SUV zaostává téměř ve všech ohledech, i když se nedá říct, že by jízda s Ladou 4x4 byla vyložené utrpení. I proto, že nejde o offroad se žebřinovým rámem, ale od začátku jde vlastně o SUV s nezávislým zavěšením kol.

Ano, žádné jiné běžně prodávané SUV není při stejné rychlosti tak hlučné a žravé. Spotřebu jsme při ustáleném tempu 90 km/h naměřili 8,5 l, což je víc než třeba v obřím BMW X7. V tu chvíli motor točí na pátý rychlostní stupeň přibližně tři tisíce otáček. Řidič vyloženě vnímá všechny ty odpory, se kterými se auto musí prát. Ještě jsme asi nezažili auto, které by tak špatně plachtilo a při zařazení neutrálu tak rychle zpomalovalo.

Při jízdě po vesnicích lze používat pátý rychlostní stupeň, takže po okreskách a vesnicích se dá udržet spotřebu pod osmi litry. Naopak na dálnici při 130 km/h jsme se dostali nad 13 litrů na 100 km. Pokud si myslíte, že v tu dobu je auto pekelně hlučné, tak se pletete. Nejhorší je to kolem 110 km/h, to auto kvílí jako stíhačka při startu. Pak se ale hluk překvapivě ztiší. problém ale je se na 130 km/h rozjet, trvá to fakt dlouho.

Podvozek je velmi komfortní i na extrémně rozbitých cestách, ale uhoupaný. V zatáčkách projížděných pod plynem se auto značně naklání. Jízdní vlastnosti i spotřebu samozřejmě také ovlivňovaly lehce terénní pneumatiky M+S, které se dají používat celoročně.

Řidič sedí výše, než v jakémkoli jiném SUV. Sedadlo nebylo v testovaném autě výškově stavitelné, ale i řidič s výškou 174 cm shlížel z výšky na kapotu. Vzhledem k malým vnějším rozměrům překvapí vnitřní vzdušnost a prostornost kabiny i zavazadlového prostoru. Díky tenkým sloupkům a značné míře prosklení je z auta výborný výhled. Trochu horší je to vzad zejména kvůli zpětnému zrcátku vibrujícímu v některých otáčkách.

Testované auto se prodává za 365 tisíc korun. Za podobnou částku lze s pohonem všech kol sehnat z vozů SUV pouze Suzuki Ignis nebo Fiat Panda 4x4, ale Lada 4x4 toho v těžkém terénu zvládne mnohem víc, než tito dva zmínění borci, kteří se zase neporovnatelně lépe řídí při každodenním používání v běžném provozu. Největším konkurentem je pro Ladu 4x4 o něco dražší Suzuki Jimny, který se navíc aktuálně na českém trhu neprodává, ale měl by se vrátit ve specifikaci N1.

Lada 4x4 může nadchnout lidi, kteří mají rádi retro auta a jezdí většinou do lesa či na polní cesty. Umíme si představit, že si ji pořídí třeba myslivci.

Diskuze

Tom T - 03.07.2021 07:56:44
Každé i moderní auto s x převodovkami prostě žere, panda 4x4 pod 400 určitě není ... Ale článek je konečně trochu z reálného světa. Jen pro srovnání vemte na dálnici třeba Partnera 1,6 a budete se divit že žere i trávu v pangejtu
neuvedu - 03.07.2021 20:30:34
"Kliky mají retro vizáž ..." - zlaté zapuštěné kliky, U DoDo značky naposledy na Feliciích. Ty dnešní vyčnívající jsou max. nepraktické, ale dělají auta teoreticky širší. Vraťte do aut zapuštěné kliky - co tomu brání, páni konstruktéři?

V texaském autobazaru je na prodej Lada. Stojí víc než ojetý Rolls-Royce a přitom nesmí na silnici

Málokdy se stává, aby se ruské auto zatoulalo na americký venkov. Tohle je velký sólokapr
16.03.2021 16:12
|
5
Reklama

Lada Samara předběhla Škodu Favorit, s jejím vývojem pomáhalo Porsche. S wankelem jela přes 200 km/h

První ruské auto s předním pohonem nebylo špatné. Zmíralo ale na humpolácké zpracování a korozi
28.02.2021 18:55
|
8

Lada Niva na Západě prakticky skončila. Ruský podnikatel žijící v Německu má plán, jak ji nahradit

Projekt společnosti Partisan motors má ukojit poptávku po schopném laciném teréňáku.
31.07.2020 11:09
|
0

Nová jména mezi nejspolehlivějšími ojetinami: Německá STK doporučují Hyundai i30 nebo Opel Insignia

Našli jsme ojeté vozy, které patří podle TÜV Reportu 2021 mezi nejlepší ve více věkových kategoriích
18.09.2021 08:17
|
5

Nový Kodiaq nabízí až 45 chytrých prvků pro posádku. Některé z nich ale využije málokdo

Medvěd může mít paket pro sladký spánek, tradiční deštníky a škrabku nebo rozličné možnosti dobíjení
15.09.2021 15:22
|
6
Reklama

První test Toyoty Yaris Cross: Malé SUV s malou žízní. V reálném provozu jsme změřili spotřebu 4,2 l

Nejmenší SUV od Toyoty může sebrat zákazníky Kamiqu, Dusteru i dalším. Nabízí i pohon všech kol
13.09.2021 06:25
|
0

Na Škodu dolehl nedostatek aut, na českém trhu výrazně ztrácí. Její místo zaplňují nečekané značky

Podíl Škody Auto na českém trhu klesl v srpnu pod 30 procent. Skvěle se daří Seatu či SsangYongu
06.09.2021 07:12
|
17
Reklama
Autosalon TV