Reklama
Testy

Lada 4x4 je dokonalé retro. V lese a na poli ale těžko hledá konkurenci i mezi současnými SUV

Spotřeba přímého nástupce legendární Nivy se pohybuje kolem 10 l benzinu na 100 km
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Testovali jsme přímého nástupce legendární Nivy, Ladu 4x4. O jejích největších kuriozitách, bizarnostech a rozdílech proti ostatním novým SUV už jsme psali v článku, na který odkazujeme hned pod tímto textem. Tentokrát se zaměříme na jízdní vlastnosti základní varianty nedávno lehce modernizovaného modelu vyráběného v ruském Togliatti.

Ideální do terénu

A začneme prostředím, do kterého berou Ladu 4x4 její uživatelé v Česku nejčastěji – lesem a polními cestami. Právě tady nás totiž testovaná lada velmi příjemně překvapila.

Hlučný, žravý a líný atmosférický čtyřválcový benzinový atmosférický motor s objemem 1,7 litru je v terénu ideální. Jeho výkon i točivý moment se plynovým pedálem velmi snadno dávkují – řidič nezažije žádné turbodíry, žádné nečekané turbozátahy, ale plynulý předvídatelný chod motoru.

Také zbývající prvky související s řízením jsou v terénu dobré, nebo dokonce vynikající. Například dlouhá tenká řadicí páka s měkkou plastovou hlavicí, která se v ruce protáčí, působí sice směšným a odrazujícím dojmem, ale ve finále je řazení přesné, až technicisní. A kdo chce, může dokonce lehce sázet meziplyn, i když to není vůbec potřeba.

Největším problémem pro mě při řazení bylo, že se mi do ruky pořád pletla menší páka redukční převodovky. Kdo ji chce použít v terénu, nebo třeba při tahání těžkého přívěsu, musí zastavit a zařadit redukce dvoukrokově přes neutrál. Není to ale žádná věda a v těžkém terénu, kde jsme redukce vyzkoušeli, to funguje báječně.

Vyzkoušeli jsme i třetí páku, kterou má řidič k dispozici. Ta slouží k uzávěrce diferenciálu, což se dá provézt i při pomalé jízdě. Lada 4x4 se pak dokázala vyhrabat i z potoka s poměrně vysokým břehem.

Volant by sice mohl být menší, ale měli jsme příplatkový kožený, který se příjemně držel. Řízení samo o sobě není úplně plynulé a má trochu vůli kolem středové polohy, ale v lese a na polních cestách jsem nejvíce potřeboval vědět, co se právě teď děje pod předními koly, o čemž dokáže informovat mnohem lépe než řízení drtivé většiny ostatních SUV.

V galerii pod tímto textem se můžete podívat na terény, které jsme s Nivou zdolávali a dozvíte se v ní i další informace o vozidle, které nejsou obsaženy v textu.

Na dálnici žere 13 litrů

Auto jsme samozřejmě testovali i na běžných silnicích. Tam za soudobými SUV zaostává téměř ve všech ohledech, i když se nedá říct, že by jízda s Ladou 4x4 byla vyložené utrpení. I proto, že nejde o offroad se žebřinovým rámem, ale od začátku jde vlastně o SUV s nezávislým zavěšením kol.

Ano, žádné jiné běžně prodávané SUV není při stejné rychlosti tak hlučné a žravé. Spotřebu jsme při ustáleném tempu 90 km/h naměřili 8,5 l, což je víc než třeba v obřím BMW X7. V tu chvíli motor točí na pátý rychlostní stupeň přibližně tři tisíce otáček. Řidič vyloženě vnímá všechny ty odpory, se kterými se auto musí prát. Ještě jsme asi nezažili auto, které by tak špatně plachtilo a při zařazení neutrálu tak rychle zpomalovalo.

Při jízdě po vesnicích lze používat pátý rychlostní stupeň, takže po okreskách a vesnicích se dá udržet spotřebu pod osmi litry. Naopak na dálnici při 130 km/h jsme se dostali nad 13 litrů na 100 km. Pokud si myslíte, že v tu dobu je auto pekelně hlučné, tak se pletete. Nejhorší je to kolem 110 km/h, to auto kvílí jako stíhačka při startu. Pak se ale hluk překvapivě ztiší. problém ale je se na 130 km/h rozjet, trvá to fakt dlouho.

Podvozek je velmi komfortní i na extrémně rozbitých cestách, ale uhoupaný. V zatáčkách projížděných pod plynem se auto značně naklání. Jízdní vlastnosti i spotřebu samozřejmě také ovlivňovaly lehce terénní pneumatiky M+S, které se dají používat celoročně.

Řidič sedí výše, než v jakémkoli jiném SUV. Sedadlo nebylo v testovaném autě výškově stavitelné, ale i řidič s výškou 174 cm shlížel z výšky na kapotu. Vzhledem k malým vnějším rozměrům překvapí vnitřní vzdušnost a prostornost kabiny i zavazadlového prostoru. Díky tenkým sloupkům a značné míře prosklení je z auta výborný výhled. Trochu horší je to vzad zejména kvůli zpětnému zrcátku vibrujícímu v některých otáčkách.

Testované auto se prodává za 365 tisíc korun. Za podobnou částku lze s pohonem všech kol sehnat z vozů SUV pouze Suzuki Ignis nebo Fiat Panda 4x4, ale Lada 4x4 toho v těžkém terénu zvládne mnohem víc, než tito dva zmínění borci, kteří se zase neporovnatelně lépe řídí při každodenním používání v běžném provozu. Největším konkurentem je pro Ladu 4x4 o něco dražší Suzuki Jimny, který se navíc aktuálně na českém trhu neprodává, ale měl by se vrátit ve specifikaci N1.

Lada 4x4 může nadchnout lidi, kteří mají rádi retro auta a jezdí většinou do lesa či na polní cesty. Umíme si představit, že si ji pořídí třeba myslivci.

Diskuze

miztli - 07.05.2022 11:33:29
Tak stačí třeba 20 let starý Subaru Forester s dvěma převodovkami, z toho jedna reduovaná a vyjede i 40°kopec s rezervou.
Miki - 16.08.2021 09:58:21
******..Sputnik je normální , klasická, taky "retro" vakcína..zatímco všechny ty západní mRNA jsou injekcemi pomalé smrti, jde o řízenou depopulaci, technologii postupné otravy krve, nejde o očkování, fašounům to přeju, Sputnik by nás zachránil ty trotle.

V texaském autobazaru je na prodej Lada. Stojí víc než ojetý Rolls-Royce a přitom nesmí na silnici

Málokdy se stává, aby se ruské auto zatoulalo na americký venkov. Tohle je velký sólokapr
16.03.2021 16:12
|
6
Reklama

Lada Samara předběhla Škodu Favorit, s jejím vývojem pomáhalo Porsche. S wankelem jela přes 200 km/h

První ruské auto s předním pohonem nebylo špatné. Zmíralo ale na humpolácké zpracování a korozi
28.02.2021 18:55
|
9

Lada Niva na Západě prakticky skončila. Ruský podnikatel žijící v Německu má plán, jak ji nahradit

Projekt společnosti Partisan motors má ukojit poptávku po schopném laciném teréňáku.
31.07.2020 11:09
|
0

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4
Reklama

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
3

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0
Reklama
Autosalon TV