Reklama
Testy

Diesel, manuál, čtyřkolka, vysoká variabilita i vysoká cena. Ford Tourneo Connect je povedené MPV

Pro rodiny je to objektivně vynikající auto, oproti minulosti si za něj ale dost připlatíte
Zdroj: Lukáš Dittrich

Před pěti lety oznámily automobilky Ford a Volkswagen na autosalonu v Detroitu spolupráci, v rámci které budou vyvíjet lehké užitkové vozy. První výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Už v roce 2021 Ford představil novou generaci modelu Tourneo Connect, což není nic jiného než klon Volkswagenu Caddy. Občas se někteří rozčílí nad tím, že automobilky takto jen chrlí co nejvíc aut na trh za co nejnižší náklady, ale zrovna v kategorii těchto malých užitkáčů to není vůbec nic výjimečného. I v minulosti se takové spolupráce děly naprosto běžně, aniž by to někomu vadilo. Tourneo Connect na tom navíc v mnoha směrech vydělalo, o čemž nás přesvědčil i týden strávený za volantem tohoto testovacího exempláře. 

Hlavní nevýhoda na úvod: Vysoká cena

Příbuznost s modelem Caddy aktuální generace znamená, že základem je platforma MQB. A to pro změnu zase znamená, že i tato lehká užitková auta mohou být vybavena spoustou asistenčních systémů, mohou mít nejmodernější techniku a vlastně tak nějak jezdí daleko civilněji než dříve. Stejně jako Caddy má i Tourneo Connect ve finále mnohem blíže k Octaviím a Golfům než ke skutečně užitkovým vozům. Snad jedinou opravdovou připomínkou užitkového původu je pouze tuhá zadní náprava. 

Daní za všeobecně civilní charakter, objektivně velmi dobré chování i vysoký komfort je cena. Kratší Tourneo Connect dnes začíná ve výbavě Titanium na bezmála osmi stech tisících. Nemusíte být příliš staří, abyste si vzpomněli, že byly časy, kdy tohle auto stálo půlku. Pokud sáhnete po testované delší verzi Grand, bude nutné připlatit za každý centimetr délky navíc zhruba tisíc korun. Karoserie je prodloužená o 35 cm a příplatek činí přibližně 40 tisíc. Přidejte silnější diesel, což ale znamená pořád vcelku skromných 122 k, a blížíte se hranici 900 tisíc. No a v kombinaci s efektní výbavou Active a pohonem všech kol jste na milionu. Aktuální ceník najdete tak jako vždycky v našem katalogu

Je to ve finále spousta peněz, takže si budete muset před nákupem nějak obhájit, proč si raději nepořídit třeba dvousetkoňový dieselový Superb Combi dosluhující generace za 1 027 900 Kč, nebo pokud trváte na kategorii MPV, proč nesáhnout po výrazně levnější Toyotě Proace City Verso, či třeba Renaultu Kangoo/Nissanu Townstar. Vždyť i Mercedes třídy T je nakonec levnější než Ford. Ale budiž, dokáže si Tourneo tu vysokou cenu obhájit? 

Variabilita na 1-, prostor vynikající

Téměř 4,9 m dlouhé MPV vypadá s komunikační modrou barvou a výbavou Active opravdu k světu, takže tady asi problém nebude. Ani interiér nezklame. Všeobecnou šeď nabourávají výrazně modré detaily na sedadlech, přihrádek je všude kolem spousta a zpracování je solidní. Palubní deska je identická s Volkswagenem, ale na rozdíl od něj Ford nepoužívá dotyková políčka vlevo vedle volantu a pod středovým displejem. Na těchto místech jsou klasická tlačítka, stejně jako na volantu. Možná to není tak cool, určitě je to ale praktičtější. 

Prostoru je uvnitř obrovské množství, zejména u modelu Grand Tourneo Connect. Nad hlavou je tolik místa, že si v kombinaci s prosklenou střechou budete pomalu připadat jak v kabrioletu. Jen je škoda, že jaksi některé automobilky přestaly dávat k panoramatické střeše krycí roletku a Ford je jednou z nich. Také v příčném směru je místa na rozdávání. Třeba oproti Peugeotu Rifter je vpředu na šířku o centimetr více a ve druhé řadě dokonce o čtyři centimetry více místa. Pro hlavu pak mají v Tourneu cestující hnedle osm centimetrů k dobru. Pravda, asi je běžně nevyužijí, ale až dojde na převážení opravdu velké skříně, Ford bude lepším pomocníkem. 

Grand Tourneo Connect může být sedmimístný (+25 tisíc), všechna zadní sedadla mají sklopná opěradla a sklopné je také opěradlo spolujezdce. Bez sebemenších potíží tak zde odvezete věci dlouhé tři metry. Zadní sedačky je možné také z auta vyjmout. Drobnou výtkou ale budiž fakt, že prostřední řada není posuvná. V pětimístné konfiguraci má Tourneo Connect sice opravdu gigantický zavazadelník (1720 l), ale vzhledem k délce německého MPV je pro kolena zadních cestujících docela málo místa. Jinak ale z praktického pohledu není příliš co vytknout. Takhle vypadá MPV podle našeho gusta. 

Hlavní výhoda: jízda

Jízdní projev nového Tournea je nakonec jeho největší výhodou. Připomínám, že se bavíme o užitkovém autě, kde byste asi nečekali, že budou jízda a komfort zmiňovány coby hlavní devíza. Inu, život je plný paradoxů. Ford zde naplno těží z platformy MQB, stejně jako Volkswagen Caddy. Auto je krásně pohodlné, diesel je doslova sametově jemný, tichý a příkladně kultivovaný a ani se svým apetitem to nepřehání. Příjemná je také poměrně přesná manuální převodovka. Cestovat s tímhle autem na delší výlety třeba někam za sportem je vyloženě radost. 

Už jen proto, že v kombinaci s padesátilitrovou nádrží na vás čeká solidní dojezd a na dálnici není zas až tak velký problém jet i 160 km/h. K dokonalosti u téhle vrcholné cestovatelské verze chybí jen vyšší výkon. Grand Tourneo je už poměrně velká dodávka a motor působí trochu uškrceně, ale přímí konkurenti na tom nejsou o mnoho lépe. Při rychlé jízdě také docela naroste spotřeba, klidně až k devíti litrům. Běžně ovšem budete jezdit s průměrem kolem 6,5 l/100 km. 

Rodinný ideál

Grand Tourneo Connect je možná dražší, ale tu cenu si asi nakonec opravdu obhájí. Jezdí určitě lépe než dnes poměrně letité malé dodávky koncernu Stellantis postavené kolem Berlinga a Rifteru, oproti nim je také o něco prostornější a zcela určitě je pohodlnější. Tenhle aspekt ještě dále podtrhuje skutečnost, že právě Berlingo a Rifter se prodávají se spalovacími motory pouze jako vozy kategorie N1. Sice ve finále nemají dělicí mříž a v podstatě se neliší oproti klasickým osobním variantám, ale mají zadní nápravu upravenou pro vyšší nosnost, takže odpružení bude tvrdší. A navíc v provedení N1 nemohou mít třetí řadu ani u prodloužených karoserií. Mercedes-Benz třídy T je pak jistě zajímavá alternativa, ale i ten je menší a Renault Kangoo coby jeho technický klon zrovna tak. A třetí variace na Kangoo v podobě Nissanu Townstar se s dieselem vůbec neprodává. 

Nejbližším konkurentem Tournea Connect tak zůstává dvojník v podobě VW Caddy. Porovnání těchto vozů najdete zde. Jenže je tu ještě jeden dobrný háček. V aktuálním ceníku pro Caddy dnes nenajdete pohon všech kol, takže jestli trváte na sedmimístné dieselové čtyřkolce a kategorii MPV, není co řešit. 
Reklama

Diskuze

Honza - 09.01.2024 19:31:37
Autor článku srovnává Ford Tourneo s Peugeotem Rifter, který v plný palbě i s 8 stupňovou automatickou převodovkou stojí o téměř 300 000 Kč méně. Když srovnávat, tak se všemi podstatnými informacemi, jinak takový článek nemá hodnotu.
Dalibor - 07.01.2024 11:55:18
Mám najeto cca 6000 km a ten motor mohl mít opravdu alespoň 110kW - zde VW/Ford u takového auta s 90kW AWD moc nepřemýšleli. Jinak ale spokojenost. Časem možná nechám "přechipovat" alespoň na těch 110kW.

Test Fordu Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue: Staré dobré časy lze stále koupit. Za milion

Dvojče Volkswagenu Caddy Maxi ujede na jednu nádrž nafty skoro 1000 km. Uveze sedm dospělých
18.01.2023 12:05
|
2
Reklama

Ford bude elektrifikovat další modely

Na akci Go Further, která se koná 2. dubna v nizozemském Amsterdamu, zveřejní Ford of Europe důležité novinky z oblastí elektrifikace, užitkových vozů a SUV. Součástí nové generace elektrifikovaných vozů Ford budou Fiesta a Focus EcoBoost Hybrid se 48V mild-hybridním pohonem.
28.03.2019 09:19
|
0
Reklama

Ford Tourneo Custom dostane pod kapotu nové motory

Ford Tourneo Custom nabídne zákazníkům od poloviny roku 2019 výkonnější a úspornější vznětové motory 2.0 EcoBlue, inovativní novou variantu EcoBlue Hybrid a moderní asistenční technologie včetně aktivního parkovacího asistentu.
05.03.2019 09:31
|
0

Ford představil nové navigační aplikace

Ford na veletrhu MWC v Barceloně oznámil integraci dvou rozšířených navigačních aplikací pro chytré telefony do palubních systémů svých vozů.
27.02.2019 17:45
|
0

Zelená značka s rychlostním limitem je naschvál, který uvádí řidiče do nejistoty. V praxi to funguje

Řidiči si často nejsou úplně jistí, co vlastně takový limit znamená, takže raději zpomalí
23.10.2024 07:45
|
5

Nový Nissan Qashqai je tak povedený hybrid, že teď už ta nafta snad opravdu patří jen do historie

Svezli jsme se japonským crossoverem a bylo z toho jedno velké překvapení. Hodně povedené auto!
22.10.2024 14:00
|
6
Reklama

Hezčí, ale pořád v první řadě šikovný. Peugeot Expert Furgon je i po faceliftu schopný pracant

Modernizace změnila přední část a pár dalších detailů. Diesel pořád tvoří základ nabídky. Naštěstí!
18.10.2024 17:10
|
0

Zajímavá alternativa to je, náhrada za diesel tak úplně ne. Otestovali jsme hybridní Dacii Jogger

Jako každý hybrid i ten v Dacii Jogger funguje nejlépe ve městě a nejhůře na dálnicích
03.10.2024 12:27
|
1
Reklama
Autosalon TV