Že to neukáže tachometr, nevadí. Radar hlídá rychlost 10 km/h, překročení tvrdě pokutuje
Z rodinného výletu do pěkného místa se stala poměrně nákladná záležitost. České řidičce se totiž ve schránce objevil dopis, ve kterém byla vyzvána k úhradě částky 98,50 eur, tedy přes 2400 Kč. Důvod? Radar ji vyfotografoval, jak jela rychlostí 28 km/h. A to bylo moc. Redakce zjišťovala, co se vlastně stalo.
U nás 20 km/h, v Německu rychlostí kroku
„Zprvu jsem tomu ani nechtěla uvěřit. V dopise se píše, že jsem jela v daném místě rychlostí 28 km/h a tím jsem překročila povolenou rychlost. Měla jsem jet tedy pouhých 10, což snad ani nejde z běžného tachometru odečíst,“ zlobí se Jolana P, která si nepřála zveřejnit celé své jméno. Redakce ale její totožnost zná. Za to jí byla vyměřena už zmíněná pokuta.
I když se tedy jedná o pokutu ze zahraničí, místo ležící necelé dvě hodinky cesty severně od Liberce může lákat řadu Čechů k tomu, aby se tam podobně jako Jolana P. vydali na výlet. Proto jsme se o něj zajímali. Radnici jsme zkusili několikrát kontaktovat, ovšem neúspěšně. Navíc se zdá, že řidička spadla do vyložené pasti.
Podle zaslaného dopisu jsme vyhledali ulici, ve které mělo dojít k přestupku. I ze snímku Street View je patrné, že jde o místo ohraničené značkou obytné zóny. V Německu se jmenuje „verkerhsberuhigter Bereich“. Jenže zatímco jsou tuzemští řidiči zvyklí jezdit v takovém místě maximální rychlostí 20 km/h, v Německu je tam povolena maximálně rychlost chůze plus pár km/h navíc. Konkrétně jde o 10 km/h, jak píše německý autoklub ADAC.
Šlo zřejmě o peníze
Je evidentní, že v řadě aut není možné tak nízkou rychlost ani měřit. Přesto měla Jolana P. smůlu a právě v den, kdy místem projížděla, se zde místní městská policie rozhodla dočasně umístit radar. Evidentně v touze vybrat co nejvíc peněz. Zaslaná pokuta 98,50 je totiž přesně podle německých tabulek (zde) nejvyšší možnou pokutou, kterou lze za překročení rychlosti o 18 km/h v obci dostat. Zdá se tedy, že takové měření funguje k obohacení městského rozpočtu nejen v Česku, ale i u našich západních sousedů.
A co na to Jolana P.? „Teď už vím, že i když se člověk snaží dodržovat dopravní pravidla sebevíc, nemusí mu to být vůbec platné. Klidně spadne do pasti a pak už s tím nic nenadělá,“ říká zklamaně česká řidička, která se už do Bad Muskau vracet nechce. Pokutu zaplatila z obavy, že by její rozporování mohlo přinést další problémy. V Česku je také několik podobných pastí, radary ale vždy měří rychlost 30 km/h nebo vyšší. Z tohoto hlediska je tedy pokuta za překročení povolených 10 km/h velmi bizarní záležitostí.