Reklama
Řidičův chleba

Závodní rovinky mají nového krále. Tento elektromobil zvládl za jeden den prolomit 23 rekordů

Chorvatský Rimac Nevera vytvořil nový rekord na 0-400-0 km/h. A 400 metrů zdolal za 8,25 sekundy
Zdroj: Tiskový servis Rimac

Rimac Nevera je jméno hypersportu, který vytvořil hned několik nových rekordů na testovací dráze v Německu. Model Nevera kromě toho, že se stal držitelem titulu za většinu výkonových rekordů, už jeden titul z nedávna má. Jedná se totiž o nejrychlejší sériově vyráběný elektromobil na světě. Informace uvedla značka Rimac v tiskové zprávě.

Bez sebemenšího zaváhání a ztráty výkonu

Leckdo z řad veřejnosti je k elektromobilům skeptický. V tomto případě by ale moc důvodů. Rimac Nevera všechny své rekordy zvládl na plný plyn a bez jakékoli ztráty výkonu či technického problému. Všechny nové rekordy tak byly překonány v německém  testovacím centru Automotive Testing Papenburg, kde se nachází dráha rovná čtyři kilometry. Při testování byly přítomny i nezávislé třetí strany, jejichž týmy ověřovaly padlé rekordy – Dewesoft a RaceLogic. Auto bylo pro testování osazeno silničními pneumatikami Michelin Cup 2 R.

„Při veslování jsem často přemýšlel nad auty, která se zapsala do historie posouváním laťky výkonu. To je to, co mě pohání každý den – vyvíjet novou technologii, která předefinuje to, co je aktuálně možné. Jsem hrdý na to, že mohu říci, že auto, které jsme vytvořili, dokáže zrychlit na 400 km/h a vrátit se na 0 za kratší dobu, než za kterou McLaren F1 zrychlil až na 350 km/h,“ řekl Mate Rimac, zakladatel značky a dodal: „A nejlepší na tom je, že to může dělat znovu a znovu, překonávat každý další výkonnostní rekord a neztrácet přitom dech.“

Že v Chorvatsku dokázali vytvořit něco nadpozemského, dokazují i data z rekordů. Ostatně zrychlit z nuly na sto kilometrů umí tento stroj za neuvěřitelných 1,82 sekundy. Novým standardem 0-400-0 km/h se stal čas 29,93 sekundy, Rimac Nevera tím porazil model Koenigsegg Agera RS, který to před čtyřmi lety zvládl za 31,49 sekundy.

Klíčem je pokročilá technologie

Aby mohl model Nevera vytvořit takový výkon, je k tomu potřeba technologicky vyspělý bateriový systém, pohonné ústrojí a pak samozřejmě i software. Všechny tyto stěžejní prvky si společnost vyvinula sama. Na přední a zadní nápravě se nacházejí dva samostatné motory, přičemž každý dodává energii jednomu kolu. Celkový výkon auta činí 1 914 koní a točivý moment 2 360 Nm.

Na celý systém pak dohlíží komplikovaná síť interně vyvinutých elektronických řídicích jednotek, které jsou v úzké vazbě se superpočítačem NVIDIA Pegasus (Rimac All-Wheel Torgue Vectoring 2). Výroba specifického vozu je omezena na 150 kusů. Stejně jako vývoj, tak i výroba probíhá v Chorvatsku, přesněji v Záhřebu. Zákazníkům jsou ale auta dodávaná s omezenou rychlostí na 352 km/h, ve skutečnosti však elektromobil zvládne jet až 412 km/h.
Reklama

Diskuze

Karel - 19.05.2023 00:03:11
nadherný auto taky bych se projel

Takto vypadá nový český hypersport. Praga Bohema se chce dostat do garáží miliardářů

Auto má výkon 700 koní a váží méně než tunu. Vznikne přísně omezená edice čítající 89 kusů
23.11.2022 18:00
|
7
Reklama

Hypersport na sušenky. McLaren P1 svérázně slaví 5 let

Ne, tohle není vtip. Ultimativní McLaren jezdí po světě už pět let a Britové se proto rozhodli, že nám k tomuto výročí nadělí pořádné dárky. Model P1 nově nejezdí pouze na benzín, ale vznikl také jako čistý elektromobil, jako model, který je poháněn silou ze sušenek, a dokonce bude umět jezdit i na vajíčka.
04.11.2017 06:09
|
0

Aston Martin ukázal konečnou podobu hypersportu Valkyrie. Je neuvěřitelný!

Koncept tohoto superauta byl představen na letošním autosalonu v Ženevě, už tehdy se však mluvilo o designových změnách, které ponese sériová produkce. Ty skutečně přišly a hotový vůz vypadá naprosto velkolepě.
14.07.2017 06:34
|
0

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3
Reklama

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4
Reklama
Autosalon TV