Praktický hypersport?
V přítmí podzemní garáže obcházíme novou Pragu Bohema. Je to extrémně střižené auto s velmi nízkým profilem a úzkou kabinou pro dva. Přesto má být podle technického ředitele Pragy a šéfa projektu Jana Martínka relativně praktické. Relativně. „Dokonce tu máme dva kufry na bocích vozu,“ ukazuje s tím, že mají dohromady 100 litrů objemu, takže se dá pohodlně sbalit na víkend. Vejde se sem také potřebná výstroj jezdce, tedy helma, kombinéza, boty nebo rukavice.
Novinku navrhl dvorní designér Pragy Juraj Mitro, který je známý hlavně díky slovenskému roadsteru K1 Attack. Pro Pragu už nakreslil třeba model R1. Bohema stylem navazuje na závodní speciály, podle zástupců automobilky je ale zcela novým svébytným autem. Je na první pohled patrné, že chce působit uhlazeněji. Zaujme třeba masivním křídlem na zádi, které tvoří přirozený nepřerušený oblouk. Pěkným prvkem vzadu jsou i výfuky skryté pod mřížkou. Je to velmi zajímavý kousek, který určitě bude poutat pozornost, kdekoliv se objeví.
„Když jsme před pár lety začínali s naším projektem, zdálo se to jako bláznivý nápad. Od té doby se ale objevila řada podobných vozů, třeba Aston Martin Valkyrie, takže se to už tak bláznivé nezdálo,“ dodává Martínek. Praga je ale více „hard-core“. Třeba proto, že se do miniaturní kabiny určené pro dva dá dostat jen malými dveřmi, jež připomínají spíš vlez do tanku než do auta. To je ale možná přesně to, co zájemci o takový druh vozu chtějí. I když je legální pro provoz na silnici, má mít co nejvíc společného se závodním speciálem.
Uvnitř samozřejmě nenajdeme zábavní systém s velkou obrazovkou. „Vyloučili jsme ho, byl by zbytečný. Navigovat se ale potřebujete, a tak je tu držák na mobilní telefon a USB konektor pro dobíjení,“ ukazuje Martínek. Sedadla nejsou dělaná na míru postavy majitele, to aby se s vozem mohlo projet víc lidí. Místo toho jsou elektricky nastavitelná. Řidič má k dispozici pečlivě vyvinutý volant s obrazovkou a ovládacími prvky, auto se startuje pomocí tlačítek na stropu, kde je i ovládání klimatizace. Pod magnetickým krytem se skrývá nouzové tlačítko hasícího systému.
Podle Martínka se dovnitř vejdou dva lidé bez problémů. „Na začátku vývoje jsme strávili několik měsíců v krabicích a zkoušeli, jak se do vozu co nejlépe vejít. Nakonec se nám to podařilo tak, aby se řidič a spolujezdec vzájemně neomezovali rameny. Mají tu vlastně i komfortní prvky, třeba je tu kde odložit klíče a telefon, což u podobných aut není vůbec zvykem. Pro řidiče ale vždycky platí, že si tohle auto vyloženě obléká,“ dodává Martínek. V kabině prý nemá být až zas tak velký hluk. Do rychlosti okolo 130 km/h by tedy spolu měli být lidé schopní konverzovat. Pak už se musí zaposlouchat do mechanických zvuků vozu. „To prostě patři k zážitku,“ podotýká šéf projektu.