Žádné úplatky ani podvody. Expert prozradil, jak se legálně vyhnout odebrání řidičáku
Po novele silničního zákona, která vešla v platnost začátkem letošního roku, došlo k zpřísnění nejen finančních, ale také bodových trestů za některé časté přestupky. Šest bodů například dostanete za jízdu na červenou nebo nezastavení na značce STOP, čtyři body potom za telefonování nebo překročení rychlosti o 20 km/h v obci. Vybodování tedy v současné době hrozí víc než kdy dřív, a to i těm, kteří jsou jinak slušnými řidiči. Jak zabránit tomu, aby vám řidičský průkaz po udělení dvanácti bodů nebyl odebrán?
Znovu do autoškoly
Nechat se vybodovat a přijít o řidičský průkaz je mnohem komplikovanější, než se někteří řidiči domnívají. To, že si chvíli dáte pauzu od řízení je sice věc jedna, ovšem to, co vede k jeho opětovnému získání, je věc druhá. Zažádat o jeho navrácení je totiž možné nejdříve po jednom roce, a abyste ho vůbec dostali zpět, budete muset být přezkoušeni z odborné způsobilosti, budete muset absolvovat lékařskou prohlídku i dopravně psychologické vyšetření.
Důležité je také zmínit, že pokud přijdete o řidičák, musíte po roce znovu absolvovat autoškolu na všechny dosud získané skupiny. „Znamená to, že pokud jste předtím měli například na motocykl (A), nákladní vozidlo (C) a zároveň i na traktor (T), musíte být ze všech znovu přezkoušení, jinak vám zůstane pouze ten základní na auto a motocykl,“ vysvětlil Autosalonu instruktor školení bezpečné jízdy a zároveň majitel polygonu MAX CARS Jan Faktor.
Zabránit těmto nepříjemnostem však můžete hned několika způsoby. Tím nejjednodušším je samozřejmě předpisová jízda. Díky ní se totiž trestným bodům zcela vyvarujete, nebo pokud už jste některé měli z minulosti, tak se vám samy odečtou. Nepočítejte však s tím, že z deseti se za rok stane nula, to určitě ne. Za rok se podle zákona odečítají čtyři trestné body, za další rok opět čtyři a za tři roky už pak všechny.
I těm nejukázněnějším řidičům se ale může stát, že si například v obci nevšimnou dvakrát po sobě značky upravující rychlost a pojedou o 20 km/h více, čímž nasbírají hned osm trestných bodů. Následně omylem nedají předenost v jízdě a rázem jsou na dvanácti bodech. Ano, může to znít nepravděpodobně, ale nejeden řidič nám dá za pravdu, že v krajních případech se to opravdu stát může.
Někteří řidiči se pak při odebrání řidičského průkazu brání nejrůznějšími, ne zrovna legálními způsoby, jako jsou různé úplatky úředníků, zakoupení pofidérních služeb u právníků a podobně. Přitom to ale jde mnohem jednodušeji, levněji a zároveň v souladu se zákonem., jak nám prozradil Jan Faktor.
Nepřiznávejte se na místě
„Jakmile má řidič například osm bodů a zastaví ho policista třeba za používání mobilu za volantem, pošle přestupek do správního řízení. Mezi tím má řidič čas si čtyři body odmazat díky kurzu bezpečné jízdy, čímž po ukončení správního jednání a přičtení čtyř bodů předejde odebrání řidičského průkazu.“ Pokud vás tedy policie zastaví a vy máte pocit, že byste mohli být vybodováni, nikdy s přestupkem na místě nesouhlaste. Místo toho ho nechte zajít do správního řízení.
Díky tomu získáte drahocenný čas na odmazání čtyř bodů pomocí kurzu bezpečné jízdy. Body totiž neuděluje přímo policie, ale příslušný úřad, kterému policista přestupek oznámí, a který body eviduje v takzvané kartě řidiče. U výše zmíněných příkladů jsme pak záměrně uváděli přestupky s nižším počtem trestný bodů a to z toho důvodu, že kurz není možné absolvovat, jestliže má řidič v registru řidičů zaznamenáno více než 10 bodů nebo pokud byl některý z přestupků ohodnocen šesti či více body.
Po splnění kurzu je třeba zaslat žádost o odečtení bodů příslušnému registru řidičů (podle místa bydliště). Jeho přílohou musí být potvrzení o řádně ukončeném školení, které nesmí být starší než jeden měsíc od podání žádosti. Zájem o kurzy bezpečné jízdy vzhledem ke zpřísnění sankcí za některé přestupky opravdu rapidně stoupl. „U nás zájem o školení bezpečné jízdy meziročně vzrostl o neuvěřitelných 400 procent,“ uvedl Faktor s tím, že na MAX CARS kurz trvá zhruba sedm hodin a s ohledem na velký zájem se koná i dvakrát týdně. Vyjde na necelých sedm tisíc korun.
Znát reálný stav svého bodového konta je tedy nesmírně důležité. Vyhnete se tím zbytečným problémům, kterým jste mohli včas zabránit. Výpis z bodového hodnocení řidiče je možné získat na registru řidičů v místě trvalého bydliště a dále na kterémkoli pracovišti Czech POINT, tedy na obecních úřadech, na pobočkách České pošty a podobně. Máte-li datovou schránku, můžete výpis z bodového hodnocení získat i online. Přímo od policistů toho příliš nezjistíte.