Za kouření a jídlo za volantem může přijít trest. Zákon je ale plošně nezakazuje
Neprojdou ani elektronické cigarety
Protikuřácký zákon, který platí od roku 2017, se řízení přímo netýká. Určuje ho zákon 361/2000 Sb. o silničním provozu, který kouření, stejně jako konzumaci jídla při jízdě, v určitých případech zakazuje. A nerozhoduje, jestli jde o klasickou zápalnou cigaretu nebo její elektronickou náhražku s nahříváním tabáku.
Zákonné omezení se týká některých profesionálních šoférů: „Řidič vozidla hromadné dopravy osob nesmí ve vozidle kouřit a za jízdy jíst a pít, bavit se s přepravovanými osobami a vpouštět je do prostoru vyhrazeného pro řidiče, rozjíždět se před uzavřením dveří a otevírat dveře před zastavením. Řidič vozidla taxislužby a příležitostné osobní silniční dopravy nesmí při přepravě osob ve vozidle kouřit.“
Pochopitelně, že zákaz kouření a konzumace jídla za volantem mají také řidiči vozidel s právem přednostní jízdy označených výstražným zařízením (majákem). Patří mezi ně sanitky, policejní vozy, hasičská auta i vládní limuzíny: „Řidič vozidla s právem přednostní jízdy nesmí za jízdy jíst, pít a kouřit.“
Na motorce nesmí jet s cigaretou ani spolujezdec
Takzvaný silniční zákon upravuje i povinnosti přepravované osoby, čili spolujezdce, včetně zákazu kouření: „Přepravovaná osoba při jízdě na motocyklu se musí nohama dotýkat stupaček a nesmí kouřit.“
Zákaz kouření platí i mimo vozidlo
Zákon se věnuje i případům, kdy je zakázáno kouřit, pokud se řidič pohybuje mimo vozidlo. Typicky například při tankování pohonných hmot: „V prostoru čerpací stanice pohonných hmot je řidiči i přepravované osobě zakázáno kouřit, zacházet s otevřeným ohněm a seřizovat nebo opravovat motor vozidla.“ Podobné nařízení zakazující kouření posádce platí i v případě, že nepojízdné auto zůstane stát při poruše v tunelu.
Pokutu lze dostat za jídlo i cigaretu za volantem
Silniční zákon obecně určuje, že řidič je povinen věnovat se plně řízení vozidla a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích. V praxi to znamená, že není možné konzumovat jídlo a obsluhovat cigaretu tak, abyste ohrozili sebe nebo někoho jiného. Typickým příkladem může být zapalování cigarety nebo rozbalování jídla. Nemluvě o nebezpečné situaci, kdy oharek z cigarety spadne na sedačku a řidič ho začne rychle hledat a hasit. Pokud kvůli tomu například zdržuje dopravu na křižovatce, přestože padla zelená, může policie jeho chování hodnotit jako přestupek „Jiné porušení povinnosti“ se sazbou na místě (bloková pokuta) do 2000 korun a 1500 až 2500 korun ve správním řízení.