Není noha jako noha
Teorie se zdá být jednoduchá. Pokud jste měli úraz, který vám brání v bezpečném řízení vozidla (nezáleží, jestli automobilu nebo motocyklu), případně vám v tom brání projevy nemoci, nevolnost či únava, nesmíte toto vozidlo řídit. Pokud máte zlomenou pravou nohu, je evidentní, že bezpečně auto řídit nezvládnete, protože vám bude noha s omezenou pohyblivostí bránit v používání brzdového a akceleračního pedálu.
Ale pokud máte zlomenou levou nohu a máte automatickou převodovku, levá noha nemá význam a tedy ani vaši schopnost bezpečně řídit neovlivňuje. Rovněž to platí o některých lécích. Některé mají tlumivý účinek, a tedy řízení vozidla přirozeně vylučují.
Praxe je ale podstatně komplikovanější a záleží jen na vás a policistovi, jak si budete zákon interpretovat. Pokud máte zlomenou ruku takovým způsobem, že i se sádrou zvládnete zdánlivě bezpečně manipulovat s volantem, převodovkou a osvětlením (směrovky, přepínání světlometů), dá se připustit, že tento úraz nemá vliv na vaši způsobilost řídit. V takovém případě by vás policista mohl pustit i bez pokuty za přestupek porušení povinností řidiče. Jenže vaše zdání může být nesprávné.
Ruka v jakékoli sádře nebo dlaze pochopitelně na schopnost řídit vliv má. Při potřebě rychlého vytočení volantu může sádra překážet v pohybu nebo můžete mít při takovém pohybu silné bolesti, případně poraněná levá ruka může bránit ve včasném používání směrových světel.