Reklama
Řidičův chleba

Nejen za řízení pod vlivem alkoholu hrozí velká pokuta. Řídit by se nemělo ani s malíčkem v sádře

Řízení s fyzickou zdravotní indispozicí není zákonem výslovně zakázáno, pokutováno být však může
Zdroj: Tiskový servis Besip

Stal se vám úraz, v jehož důsledku musíte mít končetinu v dlaze nebo sádře? Zlomená ruka a zlomená noha s sebou přinášejí nejen nepříjemnosti spojené s bolestmi a jejich samotným nošením, ale i omezení pro řidiče.

Co není zákonem zakázáno, nemusí být ani dovoleno

Samotné omezení řízení s frakturami či jinými úrazy Zákon o provozu na pozemních komunikacích sice výslovně nezakazuje, současně ale obecně uvádí: "Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat. Své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu.“

Zejména poslední část citátu vystihuje mnohé, současně ale nechává velký prostor řidičovu a potažmo i policistovu uvážení.
Reklama

Není noha jako noha

Teorie se zdá být jednoduchá. Pokud jste měli úraz, který vám brání v bezpečném řízení vozidla (nezáleží, jestli automobilu nebo motocyklu), případně vám v tom brání projevy nemoci, nevolnost či únava, nesmíte toto vozidlo řídit. Pokud máte zlomenou pravou nohu, je evidentní, že bezpečně auto řídit nezvládnete, protože vám bude noha s omezenou pohyblivostí bránit v používání brzdového a akceleračního pedálu.

Ale pokud máte zlomenou levou nohu a máte automatickou převodovku, levá noha nemá význam a tedy ani vaši schopnost bezpečně řídit neovlivňuje. Rovněž to platí o některých lécích. Některé mají tlumivý účinek, a tedy řízení vozidla přirozeně vylučují.

Praxe je ale podstatně komplikovanější a záleží jen na vás a policistovi, jak si budete zákon interpretovat. Pokud máte zlomenou ruku takovým způsobem, že i se sádrou zvládnete zdánlivě bezpečně manipulovat s volantem, převodovkou a osvětlením (směrovky, přepínání světlometů), dá se připustit, že tento úraz nemá vliv na vaši způsobilost řídit. V takovém případě by vás policista mohl pustit i bez pokuty za přestupek porušení povinností řidiče. Jenže vaše zdání může být nesprávné.

Ruka v jakékoli sádře nebo dlaze pochopitelně na schopnost řídit vliv má. Při potřebě rychlého vytočení volantu může sádra překážet v pohybu nebo můžete mít při takovém pohybu silné bolesti, případně poraněná levá ruka může bránit ve včasném používání směrových světel.

Pokuta až 2000 Kč

Pokud policista fyzický nebo i duševní (způsobený účinkem léků) stav řidiče vyhodnotí tak, že není  způsobilý k řízení motorového vozidla, hrozí pokuta až 2000 Kč. V každém případě nelze obecně doporučit řídit v případě, že má řidič zlomenou nebo jinak poraněnou ruku či nohu (kromě levé nohy u automatické převodovky). Pokud si šofér prakticky ověří, že s lehkou zlomeninou nebo jiným lehkým úrazem i tak dosahuje úplnou schopnost řídit, klidně může vyrazit na cesty. Ale musí se připravit na to, že své argumenty bude muset vysvětlovat policistovi, který pro ně pro změnu nemusí mít pochopení. A nedej bože, abyste vinou předchozího zranění bourali.

Diskuze

Pavel Rakušan - 26.04.2021 14:01:16
Před mnoha lety jsem byl lyžovat sám v Rakousku. Bohužel jsem upadnul na ledu tak nešťastně, že jsem prakticky nemohl chodit díky pohmožděnemu kyčelnímu kloubu. Jenomže. . Co teď? Potřebuji domů... Tak jsem jel s manualem 700 km přímo....
Pandrhola - 27.04.2021 05:42:29
A může se řídit když je člověk blbej? protože pokud ne,tak potom chápu proč většina našich papalasu mají osobního šoféra.

Děsivé video z nehody kamionu na D8 ukazuje, proč jsou bezpečnostní pásy tak moc důležité

Řidiče kamionu přemohl mikrospánek. Naštěstí se jemu ani spolujezdci nic nestalo
09.04.2021 20:39
|
15
Reklama

Ministryně financí Schillerová zaplatila pokutu za nepoužití pásů. Byla na úplné spodní hranici

Její přestupek byl řešen ve správním řízení. Kromě pokuty zaplatila i odpustek na dobrou věc
03.03.2021 13:35
|
2

Ženy sice méně bourají, ale jejich zranění z nehod jsou vážnější. Může za to i stavba jejich těla

Průzkum ukázal, že ačkoliv mají ženy více povinností, raději než autem jedou MHD nebo jdou pěšky
27.11.2020 17:53
|
4

Spolehlivost ojetých škodovek podle německého ADACu: Kraluje Rapid, Superb na chvostu

Žádná škodovka nedostala v žádném roce výroby jedničku, čtyřku ani pětku. Nejvíce je "chvalitebných"
17.05.2021 06:43
|
1

První Škoda Fabia vznikala i jako kupé a kabriolet. Hrozilo, že se bude vyrábět v Mexiku

O konečnou podobu vozu soutěžili tři designeři. Čecha a Belgičana předčil Brazilec
16.05.2021 08:43
|
5
Reklama

Nejošklivější škodovky v poválečné historii: Tyto povozy už byste doma opravdu mít nechtěli

Nekonečné prodlužování životnosti modelů i nepovedené facelifty byly cestou do pekel
15.05.2021 08:12
|
1

Globální výrobce autodílů tvrdí, že systém stop-start škodí motoru. Něco na tom určitě bude

Automatické vypínání motoru má dnes kvůli nižším emisím skoro každé auto. Úskalí jsou velká
11.05.2021 19:08
|
2
Reklama
Autosalon TV