Reklama
Řidičův chleba

Ženy sice méně bourají, ale jejich zranění z nehod jsou vážnější. Může za to i stavba jejich těla

Průzkum ukázal, že ačkoliv mají ženy více povinností, raději než autem jedou MHD nebo jdou pěšky
Zdroj: piqsels.com

Žijeme v době, kdy upozornit na rozdílnost mezi mužem a ženou je lehce problematické. Přestože existuje celá řada odvětví, kde s rozdíly mezi pohlavím stírají, studie a průzkumy ukazují, že za volantem je těch rozdílů stále celá řada. Jedním z nich je třeba fakt, že ženy, byť musí s dětmi na kroužky a do škol a se staršími rodinnými příslušníky k lékařům, auto tolik nevyužívají. Muži zase jedou autem, i když nemusí.

Jezdí na kratší vzdálenosti a méně využívají auta

Ženy mají každý den velkou spoustu povinností, většinou více než muži. Děti, nákupy a práce nutí ženy kombinovat jak osobní a rodinný život, tak ten pracovní. A jakkoliv logika velí na všechno to obstarávání používat auto a tu práci si alespoň trochu ulehčit, studie, kterou zveřejnilo Centrum dopravního výzkumu, ukazuje, že to takto nefunguje.

„Absolvují denně více cest, ale na kratší vzdálenosti. Kromě svých povinností doprovázejí děti i starší členy rodiny. Nevyužívají automobil v takové míře jako muži a místo toho více jezdí veřejnou dopravou či chodí pěšky”, vysvětluje Petr Zámečník, dopravní psycholog z Centra dopravního výzkumu. A ti i přes to, že jsou často ve velké časové tísni.
Reklama

Za volantem jsou ženy klidnější

Když už jsme u těch rozdílů, jeden, velmi podstatný, nejde nezmínit. Je faktem, že ženy méně bourají a navíc mají méně těch opravdu těžkých dopravních nehod. V rámci zemí Evropské unie v dopravních nehodách zemře 3,5x více mužů než žen. Muži jezdí autem více než ženy, najezdí více kilometrů a jsou tedy vystaveni riziku nehody častěji.

To je ale jen jedna stránka věci. „Na druhou stranu je dokázáno, že ženy v dopravě méně riskují, dopravní omezení a pravidla vnímají pozitivněji než muži a také je více dodržují“, dodává Pavel Řezáč, ředitel Divize dopravních technologií a lidského faktoru Centra dopravního výzkumu. „Nicméně pokud se ženy účastní dopravní nehody, mají vyšší pravděpodobnost vážného zranění,“ dodal.
Reklama

Zranění odpovídá tělesné konstituci

Už před časem byla zveřejněna studie časopisu American Journal of Public Health, která vysvětlovala, proč jsou ženy při nehodách více a častěji zraněné než muži. Ženy jsou podle studie průměrně o 14 centimetrů nižší a o 16 kilogramů lehčí. A interiéry aut jsou konstruovány tak, aby v nich průměrně vzrostlé mužské tělo bylo o něco víc v bezpečí.

Křehká žena má kolem sebe při nárazu mnohem více volného prostoru, ve kterém se její tělo může nekontrolovatelně pohybovat, než muž, který ten prostor svým tělem vyplní. Navíc je mužské tělo silnější, což také pomáhá zmírnění následků nehod.

Problém je už u figurín na crash testy

Nejde se zlobit na konstruktéry aut, kteří jako kdyby se ženou moc nepočítali. Tak to není. Jen ke všem testům používají jednu standardizovanou ženskou figurínu, která má 50 kilogramů a je vysoká 150 centimetrů. Pro srovnání, mužské figuríny mají 100 kilogramů a 185 centimetrů. To přeci jen víc odpovídá realitě.
Zdroj: CBC News: The National/YouTube
U crash testů se používají reálné mužské a naprosto nereálné ženské figuríny. To by se mělo změnit.

Proto se v poslední době hodně mluví o tom, že by se ženské figuríny měly změnit a přiblížit se více realitě, což by mohlo vést k jinému uspořádání interiéru a tedy i snížení počtu zraněných žen po nehodách. Reálné ženy jsou vyšší, mají více kilogramů a hlavně úplně jiný tvar těla. Kvůli tomu jsou pak bezpečnostní systémy, například airbagy, nastaveny tak, aby dobře fungovaly s figurínou a ne s reálnou ženou. Pro příklad může sloužit bezpečnostní pás. Ten v případě nehody figurínu bezpečně udrží na místě, ale protože reálná žena má širší pánev, může jí dokonce ublížit. V Americe proto začínají vyrábět a postupně i používat ženské testovací figuríny, které odpovídají reálným proporcím živých žen.

Diskuze

PICHAV - 27.11.2020 13:14:51
JINA STAVBA TELA JOJO !!!! ZENSKA MA MIT HLAVNE PORADNY 3ERBEGY !!!! A I MIMO AUTO !!!!! KOLIKRAT NARAZI NA NASILNIKA !!!!! K ZENAM SE MUSIME CHOVAT NEZNE A TREBA NAM ZA TO NECO DAJI !!!!! A STATISTIKA VEDA JE A POTESI KDY VYCHAZI PRO MHD A PRO PESI DA MY
Jura - 27.11.2020 14:13:42
Ano, ženy jsou za volantem klidnější, v klidu a pohodě vám tam vjedou z vedlejší a jsou stále v klidu, jediné co je naštve že to howado co jede po hlavní jim nedalo přednost.

Mýtus mezi řidiči: těhotné ženy se nesmí/nemusí poutat. Jak je to doopravdy?

Nepřipoutaná žena za volantem ohrožuje sebe i plod. Jak si správně pásy zapnout?
12.11.2020 15:56
|
1
Reklama

Mitsubishi Space Star má speciální vychytávky pro ženy. Muži jejich důležitost těžko pochopí

Auto původně určené starší generaci se snaží zaujmout mladší řidiče a hlavně řidičky
08.09.2020 14:45
|
3

Řidička čelně nabourala do autobusu. Nejspíš přejela do protisměru a způsobila tím obecné ohrožení

Nehoda se stala kousek od mírné zatáčky. Silnice musela být kvůli vyšetřování několik hodin uzavřena
20.07.2020 21:17
|
2

Se zadokolkou na sněhu policejní hlídce nezmizel. Ohrozil několik lidí včetně malých dětí

Ujížděl kvůli zákazu řízení. Za maření mu hrozí několikaletý pobyt za mřížemi
26.01.2021 14:10
|
6

Padesát odstínů šedi a nudy. Čeští řidiči nejčastěji kupují bílá a šedá auta

Některé automobilky už veselé a výrazné barvy ani nenabízejí. Jiné za tučný příplatek
26.01.2021 07:12
|
3
Reklama

Řidička v Chudenicích měla šokující zážitek. Na čelní sklo jejího renaultu přistál opilý popelář

Při dopadu se zranil a auto poškodil. Dostal pokutu a může se stát, že přijde o práci
23.01.2021 07:24
|
2

Při opravě prasklé pneumatiky ho kolemjedoucí řidič srazil a z místa ujel. Hledá ho policie

Při poruše nebo defektu je spíše než na opravu potřeba myslet hlavně na své bezpečí
22.01.2021 13:50
|
1
Reklama
Autosalon TV