Záchranářská ulička je povinná
Připomínáme, že tvorba záchranářské uličky je pro všechny řidiče povinná ze zákona. Tvoří se mezi levým a přiléhajícím pruhem. To znamená, že řidiči jedoucí v levém pruhu zajedou už při vytváření kolony k levému okraji vozovky. Řidiči jedoucí v prostředním nebo pravém pruhu zase co možná nejvíce doprava. Důležité je to opravdu dělat hned, jak dojíždíme do kolony. Jakmile v ní auta už stojí, nalepené jedno na druhé, nebudou mít jejich řidiči dost prostoru, aby uličku udělali těsně před záchranáři, policisty nebo hasiči.
Do záchranářské uličky smějí kromě vozidel s právem přednostní jízdy vjet také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Nikdo další! Kdo ji zneužije, může se dočkat pokuty od 1 500 do 2 500 korun. Při jejím nevytvoření hrozí pokuta až 2000 Kč.
„Záchranářská ulička významně zkracuje dobu příjezdu záchranářů na místo nehody. Vytvořený koridor napomáhá snížit dobu dojezdu potřebné pomoci na místo neštěstí až o čtyři minuty, šance vážně zraněných na přežití se zvyšuje až o 40 procent. Ovšem záchranáři mohou spěchat i k někomu, kdo je v nouzi někde jinde. Průjezd po dálnici volí, aby na místo zásahu dorazili co nejdříve,“ vysvětluje dopravní expert Roman Budský.