Reklama
Řidičův chleba

Žena trpěla hodiny v troskách. Vyprošťovací vůz uvízl mezi řidiči ignorujícími uličku pro záchranáře

Hasiči nutně potřebovali zásah speciální techniky, která ale přes stojící auta nemohla projet
Zdroj: HZS Středočeského kraje

I po tolika letech, kdy u nás platí povinnost vytvářet v kolonách záchranářskou uličku, s ní a jejím tvořením mají někteří řidiči problém. Nedochází jim, že kvůli jejich špatnému stání v koloně může jít i o život. O tom se přesvědčili hasiči, kteří ve středu 11. listopadu mířili k vážně dopravní nehodě dvou kamionů na dálnici D1. Speciální technika se na místo vůbec nedostala.

Náraz zezadu

Nehoda se stala před 73. kilometrem D1 ve směru z Prahy do Brna. Do stojícího kamionu narazila ve vysoké rychlosti souprava s chladírenským návěsem pro potraviny. Policie v tuto chvíli nehodu vyšetřuje, nicméně možnou příčinou je nevěnování se řízení. Na místo dorazilo několik jednotek hasičů, ale protože v jednom z nabouraných aut zůstaly zaklíněné dvě osoby, řidič a jeho spolujezdkyně, bylo potřeba povolat i speciální čtyřnápravový vyprošťovací automobil.

Hasiči na něj ale nečekali. Řidiče nákladního auta, který nehodu způsobil, zvládli z trosek dostat během několika málo minut. Vážně zraněný byl transportován do nemocnice. Problém byl u taktéž vážně zraněné spolujezdkyně.

Vyproštění bylo extrémně náročné

Zraněnou ženu měli hasiči velký problém z trosek dostat. Protože vyprošťovací vůz kvůli neukázněným řidičům zůstal stát v koloně, museli použít hydraulické nástroje, a to hned ze dvou stran. „Jedna skupina postupovala ze střechy návěsu, druhá z vnitřní části havarované soupravy. Šlo o mimořádně náročný zásah, vyprošťování trvalo bezmála dvě hodiny a bylo fyzicky velmi vyčerpávající. Navíc na psychiku hasičů celou dobu působil nářek zraněné ženy“, řekl tiskový mluvčí hasičů Jaroslav Gabriel.

I přes absenci speciálního stroje se nakonec hasičům ženu podařilo z trosek kabiny dostat ven a předat do péče lékařů, kteří ji letecky transportovali do nemocnice. Kvůli odklízení trosek a očistě byla dálnice několik hodin zcela uzavřena.
Reklama

Záchranářská ulička je povinná

Připomínáme, že tvorba záchranářské uličky je pro všechny řidiče povinná ze zákona. Tvoří se mezi levým a přiléhajícím pruhem. To znamená, že řidiči jedoucí v levém pruhu zajedou už při vytváření kolony k levému okraji vozovky. Řidiči jedoucí v prostředním nebo pravém pruhu zase co možná nejvíce doprava. Důležité je to opravdu dělat hned, jak dojíždíme do kolony. Jakmile v ní auta už stojí, nalepené jedno na druhé, nebudou mít jejich řidiči dost prostoru, aby uličku udělali těsně před záchranáři, policisty nebo hasiči.

Do záchranářské uličky smějí kromě vozidel s právem přednostní jízdy vjet také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Nikdo další! Kdo ji zneužije, může se dočkat pokuty od 1 500 do 2 500 korun. Při jejím nevytvoření hrozí pokuta až 2000 Kč.

„Záchranářská ulička významně zkracuje dobu příjezdu záchranářů na místo nehody. Vytvořený koridor napomáhá snížit dobu dojezdu potřebné pomoci na místo neštěstí až o čtyři minuty, šance vážně zraněných na přežití se zvyšuje až o 40 procent. Ovšem záchranáři mohou spěchat i k někomu, kdo je v nouzi někde jinde. Průjezd po dálnici volí, aby na místo zásahu dorazili co nejdříve,“ vysvětluje dopravní expert Roman Budský.

Diskuze

Daniel - 15.11.2020 08:55:42
Jojo všímám si toho dnes a denně že na to lidi kašlou. A je dobře že se o tom píse snad si to lidi přečtou nicmen bych exemplárne potrestal řidiče kamionu nepozornost kamionaku je alarmující a jak to může dopadnout sme se přesvědčili v září na d1 u Brna
Daniel - 15.11.2020 08:59:27
Jediné štěstí že mezi těma dvěma kamiony nestal osobák... Tragédie by byla na světě.

Úmyslně zapálené pneumatiky způsobily hromadnou nehodu na D10. Policie odhalila pachatele

V hustém kouři se srazilo 15 aut. Škoda přesáhla dva miliony korun
11.11.2020 12:25
|
5
Reklama

Řidič kamiónu usnul a udělal škodu za 650 tisíc korun. Nehodě by zabránil adaptivní tempomat

Tunel Panenská na dálnici D8 musel být kvůli havárii několik hodin uzavřen
11.11.2020 07:45
|
0

Opilý cizinec v kamionu boural a od nehody ujel. Dočkal se rychlého vyhoštění

Polský řidič měl více než tři promile. Opil se ještě před začátkem cesty, tedy ve své domovině
20.10.2020 11:39
|
2

Veřejná poprava supersportů. Bagry bez milosti sešrotovaly zabavené sporťáky za miliony

Některá auta byla do Filipín dovezená nelegálně, jiná byla zabavena za daňové podvody
20.06.2021 08:09
|
1

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7
Reklama

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
4

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
5
Reklama
Autosalon TV