Reklama
Řidičův chleba

Děsivé video z nehody kamionu na D8 ukazuje, proč jsou bezpečnostní pásy tak moc důležité

Řidiče kamionu přemohl mikrospánek. Naštěstí se jemu ani spolujezdci nic nestalo
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Před několika dny jste si u nás mohli přečíst, jak moc je nebezpečný mikrospánek. Opravdu stačí jediná sekunda, často ani nemusí být celá, a je zaděláno na pořádný malér. To ukazují i opravdu hrozivě vypadající záběry dopravní nehody z dálnice D8, při které jednu takovou hororovou sekundu zažil řidič kamionu. Záznam jeho nehody ale také ukazuje, jak moc je důležité používat bezpečnostní pásy. Fyzika je totiž neúprosná a nezná výjimky.

Ukázka fyzikálních zákonů v praxi

K dopravní nehodě došlo začátkem měsíce v brzkých ranních hodinách na dálnici D8 u vjezdu do tunelu Radejčín. Jak vidno, ne nadarmo se říká, že se mikrospánek nejčastěji objevuje právě brzy nad ránem. Řidič plně naloženého náklaďáku na chvilku zavřel oči a následně přejel přes pravou krajnici a narazil do betonové patky ostění tunelu. Z kabiny auta nic nezbylo, a tak je skoro k neuvěření, že řidič i spolujezdec nehodu přežili, přičemž řidič dokonce bez zranění, spolujezdec jen s lehkými zraněními.

Ze záběrů je vidět, že ve chvíli, kdy kamion narazil na pevnou překážku, v tomto případě šlo o betonovou patku, jeho jízda se okamžitě zastavila, ale náklad a část návěsu pokračovaly dál. A přesně to se děje také s lidským tělem, když není připoutané bezpečnostním pásem.
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR
Mikrospánek zapříčinil vážnou nehodu na D8.

Tělo pokračuje stejnou rychlostí dál

Záběry nehody jsou všeříkající, ale pojďme si takovou nehodu s nárazem do pevné překážky bez použití pásů ukázat v řeči čísel. Při takovýchto nehodách totiž bezvýhradně platí Newtonův zákon o setrvačnosti. Policie to vysvětluje následovně: „Při nárazu těla pokračují stejnou rychlostí, jakou mělo vozidlo před nárazem, dokud nenarazí na čelní sklo, volant nebo airbagy. Nabourá-li řidič v rychlosti 50 km/h, je to pro tělo stejné, jako pád ze třetího poschodí (asi 10 m) a při rychlosti 70 km/h jako volný pád z šestého poschodí.“

Policie si ve spolupráci s Besipem připravila ještě další zajímavá, ale děsivá čísla. Ta přesně dokumentují, co se děje s nepřipoutaným tělem v rychlosti 80 km/h. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že přesně to, co se při nehodě z D8 stalo s nákladem. Konkrétní čísla jsou ale hrozivější. Už 0,026 sekund po nárazu se deformuje přední nárazník, auto zpomaluje, ale nepřipoutaná posádka stále pokračuje rychlostí 80 km/h vpřed. 0,039 sekundy po nárazu se řidič i se sedadlem posune o 15 cm směrem dopředu. 0,044 sekundy po nárazu dochází prudkým nárazem hrudníku k destrukci volantu.
Reklama

Dále už je to jenom horší. 0,050 sekundy po nárazu rychlost ještě klesá a na cestující působí síly osmdesátkrát převyšující jejich hmotnost. 0,068 sekundy po nárazu řidič narazí na přístrojovou desku, přičemž je možné tento náraz porovnat s dopadem břemena o hmotnosti 9 tun. 0,092 sekundy po nárazu řidič, popřípadě i spolujezdec v jednom okamžiku prorazí hlavou čelní sklo a smrtelně si ji poraní. 0,100 sekundy po nárazu je již zpravidla mrtvé tělo řidiče opřené o volant vrženo zpět. Jak se tomuto vyhnout? Stačí opravdu málo. Použít bezpečnostní pás.

Diskuze

Ondra - 21.05.2021 16:31:29
Zajímavé, do osobních aut nám cpe Evropská unie hlídání únavy řidiče, automatické brždění, je otázkou času povinnost sledování silnice. A musíme to zaplatit. Proč to nefunguje i s kamiony a dodávkami? Jak je vidím na silnici, v jakém jsou stavu, je mi zle
Honza - 21.05.2021 11:02:44
Když mám airbag, rozhodně vždy připoutat. Bez pásu vám airbag zlomí vaz. V autě po zavření dveří první zapínám pás a současně rádio. To ostatní počká.

Pozor na nehody v rodinách. Povinné ručení je nekryje a pojišťovny nic nezaplatí

Podobně to funguje ve velkých firmách. Jediným řešením je havarijní pojištění
29.03.2021 19:41
|
11
Reklama

Ministryně financí Schillerová zaplatila pokutu za nepoužití pásů. Byla na úplné spodní hranici

Její přestupek byl řešen ve správním řízení. Kromě pokuty zaplatila i odpustek na dobrou věc
03.03.2021 13:35
|
2

Z neočištěného kamionu spadl u Stříbra led na dodávku a zranil řidiče. Šofér náklaďáku ujel

Za odletující led z auta hrozí řidiči sedm bodů. A může znamenat i zákaz řízení na půl roku
01.02.2021 18:34
|
6

Řidič kamionu nepochopitelně předjížděl na plné čáře. Vytlačil svého kolegu i policejní auto

Policisté ihned zakročili. Za vážný přestupek hrozí řidiči pokuta, rok bez papírů a sedm bodů
23.05.2022 09:32
|
7

Jel jsem do obchodu a špatně odbočil, řekl důchodce, který v protisměru na dálnici smetl auto

Někteří řidiči pak blokovali záchranářskou uličku a zdrželi příjezd policistů i záchranářů
20.05.2022 11:30
|
10
Reklama

Tohle je definice pomáhat a chránit. Policisté zachránili řidičku po vážné nehodě

Žena nedala přednost nákladnímu autu, které ji přímo před zraky policie nabouralo
19.05.2022 16:39
|
0

Cyklista v Brně porušoval předpisy, předjíždění dodávky pak pro něj mělo nepříjemnou dohru. Vše viděla policie

50letý cyklista si s dodržováním pravidel moc hlavu nelámal. Police měli situaci z první ruky
17.05.2022 13:08
|
13
Reklama
Autosalon TV