Kdo koho předjíždí?
Další nepříjemnou situaci určitě znáte z dálnice. V pravém pruhu se střídají kamiony, někdy s větší a někdy menší mezerou a řidičům se nechce mezi ně zařazovat, protože by se mohli při návratu do levé pruhu zdržet. Výsledkem je kolona aut jedoucích třeba stokilometrovou rychlostí v levém pruhu a v pravém je naprosto prázdno. Řidiči tak nedodržují hned první odstavec paragrafu 12, který je naprosto jasně napsaný: „Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování."
Otázka zní: Když jsou řidiči nahuštění v levém pruhu, mohu já využít pravý, pokud jedu rychleji než oni? Na to odpovídá třetí odstavec. „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“
To si někteří vykládají tak, že mohou kolonu v levém pruhu „vzít“ pravým. Pravda to ale úplně není. Tento paragraf je v zákoně proto, aby se pruhy neřešily v zácpě. Dokládá to i fakt, že se hovoří v množném čísle o proudech, nikoliv o jednom proudu. Ve všech pruzích musí být někdo před vámi, na němž pak závisí vaše rychlost. Čistě teoreticky by ale třeba deset aut v levém pruhu mohlo takto „vzít“ pět aut v pravém, kdyby byli v podobně těsném závěsu za sebou. Taková situace je ale v reálu nepravděpodobná.