Reklama
Řidičův chleba

Z levého pruhu je nutné uhnout i ve městě. Řada řidičů nezvládá jízdu po víceproudých silnicích

Kolem jízdy v pruzích stále panuje hodně mýtů. Kvůli tomu se lidé za volatem vzájemně omezují
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Stačí vyjet na jakoukoliv dálnici nebo víceproudou komunikaci v Česku a velmi rychle narazíte na řidiče, který základy jízdy v pruzích jednoduše neovládá. Přitom tato technika patří v autoškolách k hojně probíraným a zákon o provozu na pozemních komunikacích hovoří poměrně jasně. Někteří lidé ale stále podléhají naučeným mýtům. A ještě k tomu v mnoha případech ostatní účastníky provozu „vychovávají“. Tak jak to s jízdou ve více pruzích vlastně je?

Vpravo se jezdí i ve městě

Asi nejčastěji rozšířeným mýtem o jízdě v pruzích je ten, že pokud vede víceproudá komunikace ve městě, mohu po ní jet v libovolném pruhu. Takovým tvrzením dokonce začíná druhý odstavec paragrafu 12 silničního zákona: „V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu.“ Jenže to je jen část odstavce.

Ten pokračuje další důležitou větou: „Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě...“

Co to v praxi znamená? Pokud jedete po víceproudé komunikaci ve městě, chovejte se přibližně tak, jako byste byli na dálnici. Když jedete v levém pruhu, snažte se ho pro rychleji jedoucí vozy vyklidit (samozřejmě, pokud nebudete záhy odbočovat). Není totiž žádný důvod, proč byste je měli svou přítomností v jízdě omezovat. A to ani v případě, že se z vašeho pohledu zdá, že jedou rychleji než dovoluje rychlostní limit. Posuzovat přestupky přísluší totiž pouze policii.

Kdo koho předjíždí?

Další nepříjemnou situaci určitě znáte z dálnice. V pravém pruhu se střídají kamiony, někdy s větší a někdy menší mezerou a řidičům se nechce mezi ně zařazovat, protože by se mohli při návratu do levé pruhu zdržet. Výsledkem je kolona aut jedoucích třeba stokilometrovou rychlostí v levém pruhu a v pravém je naprosto prázdno. Řidiči tak nedodržují hned první odstavec paragrafu 12, který je naprosto jasně napsaný: „Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování."

Otázka zní: Když jsou řidiči nahuštění v levém pruhu, mohu já využít pravý, pokud jedu rychleji než oni? Na to odpovídá třetí odstavec. „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“

To si někteří vykládají tak, že mohou kolonu v levém pruhu „vzít“ pravým. Pravda to ale úplně není. Tento paragraf je v zákoně proto, aby se pruhy neřešily v zácpě. Dokládá to i fakt, že se hovoří v množném čísle o proudech, nikoliv o jednom proudu. Ve všech pruzích musí být někdo před vámi, na němž pak závisí vaše rychlost. Čistě teoreticky by ale třeba deset aut v levém pruhu mohlo takto „vzít“ pět aut v pravém, kdyby byli v podobně těsném závěsu za sebou. Taková situace je ale v reálu nepravděpodobná.

Nebezpečná situace

„Vozidla neoprávněně užívající levý jízdní pruh se dopouští přestupku. Pokud tato vozidla dojedete, jejich podjíždění a předjíždění zprava jsou nebezpečné manévry, které jsou zakázány. Pokud byste jel v pravém pruhu a po minutí vozidel se nezařadil do levého pruhu, lze obecně říci, že byste s největší pravděpodobností řešen v přestupkovém řízení nebyl. Zdůrazňujeme, že by se však vždy jednalo o posouzení konkrétní situace, nelze tedy zobecňovat,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

„Takový způsob jízdy však v žádném případě nedoporučujeme. Je nutné si uvědomit, že pro řidiče jedoucím v levém pruhu se jedná o nestandardní stav a může dojít k nebezpečným situacím. Navíc ve většině takovýchto případů, se kterými se na dálnicích setkáváme, dochází k protiprávnímu jednání na obou stranách ,“ dodal Jemelka.

Jak tedy naložit s danou stiuací nejlépe? Ideální je asi počkat. A to nejen dokud řidiči neuvolní protizákonně okupovaný levý jízdní pruh, ale než se naučí základy samotné jízdy v pruzích. Kdo ví, možná je znají a do pravého pruhu neuhýbají jen proto, že je špinavý, má horší povrch, nebo je to pro ně jednoduše potupa.
Reklama

Diskuze

bubla - 09.04.2024 10:34:18
dovede si vubec kdokoli predstavit ze by vsecko jelo v 1 v pravem pruhu ? ve spicce v brne, praze aby byl ten levy volny ? je to absurdita a pakarna. Od toho tam jsou tz pruhy sakra snad 2, potazmo vic. Autor článku jezdi jak ? No povidej...
bubla - 09.04.2024 10:31:56
tak to mesto to vymyslel nejaky super... chytraq. asi 100 000x jsem jel brnem, prahou i s policii v druhem pruhu a je fuk jesi v levem nebo pravem, nikdo nemel tendence me stavet proc jedu v levem a ne pravem, vsak to ma hlavu patu.

Nejnovější vyšetření očí pro řidiče, bazarové poklady, vylekaný Sršeň. Nový Autosalon už ve středu

V novém dílu vyzkoušíme Hyundai i20, Volkswagen Tiguan, bazarový Mercedes CL 500 i buginu Polaris
25.03.2024 12:00
|
0
Reklama

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama

Normální auto, kde se všechno ovládá tlačítky. Hyundai i30 je ideál nejen pro nenáročné řidiče

Vzali jsme povedené auto za rozumnou cenu na výlet do hor. Jak se popralo s 1500 kilometry?
17.01.2024 11:02
|
5

Umělá inteligence ve škodovce, SUV pro výlety, jak žijí profiřidiči. Nový Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu vyzkoušíme omlazenou Škodu Enayq Coupé, BMW řady 5 i bazarovou Dacii Duster
08.01.2024 12:00
|
0

BMW Skytop navazuje na legendární bavoráky. Navzdory elektrickým trendům má osmiválec

Model představený na výstavě luxusních vozů dosahuje výkonu 617 koní. Je to ale koncept
27.05.2024 17:00
|
0

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
3
Reklama

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV