Reklama
Řidičův chleba

Hrozí, že od roku 2022 budou nová auta bez ohledu na vůli řidiče dodržovat rychlostní limity

Inteligentní přizpůsobení rychlosti má být v EU povinné, ve hře jsou i mírnější opatření
Zdroj: Toyota

Evropská komise chce bezpečnější auta. Upíná se k roku 2022, kdy se mají ve vozidlech povinně objevit prvky zvyšující bezpečnost na silnicích. Mezi ty zásadní patří technologie se s anglickou zkratkou ISA. Jde o systém inteligentního přizpůsobení rychlosti podle místních předpisů.

Řidiči automatické systémy nechtějí

Podle mnoha průzkumů se řidiči k podobným systémům staví odmítavě. Nechtějí, aby jejich auto „řídil“ čip. Preferují stoprocentní kontrolu nad vozem. Obávají se třeba momentu, kdy by při předjíždění vjížděli do obce a systém by zpomalil ve chvíli, kdy potřebují dokončit předjížděcí manévr. A podobných modelových situací existují desítky, možná stovky. Na závěry, jak bude systém fungovat, je ale brzy. Po schválení Evropským parlamentem musí balíčky opatření schválit také jednotlivé členské státy EU.
Reklama

Ve hře jsou i „mírnější“ bezpečnostní prvky

Systém ISA funguje tak, že díky informacím z GPS a digitální mapy nastaví platný rychlostní limit a při jeho překročení řidiče zvukově a vizuálně upozorní. A taky může snižovat výkon motoru. Slovíčko „může“ je v tomto případě na místě, protože o automatickém zpomalování se vedou tvrdé diskuse. Původní návrh s ním počítá, ale to neznamená, že nakonec projde. I kvůli ekonomickým zájmům. Obecně platí, že čím sofistikovanější systémy, tím vyšší pořizovací cena auta. ISA by mohl znamenat zdražení až o desítky tisíc korun.

Nehodovost mluví pro tvrdší variantu

Nepřiměřená rychlost je dlouhodobě nejtragičtější příčinou dopravních nehod nejen u nás. „Jen v období od ledna do srpna letošního roku bylo kvůli ní usmrceno 125 a těžce zraněno 346 lidí. Bezpečná rychlost je proto jednou z priorit chystané Strategie BESIP 2021-2030,“ připomíná Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Na stranu automatického omezení rychlosti se staví Centrum dopravního výzkumu. „Zavedení uvedených opatření představuje významný pokrok v oblasti bezpečnosti silničního provozu. V Evropě lze v konečném důsledku hovořit o několika tisících zachráněných životů. V rámci České republiky, s ohledem na stáří vozidlového parku a jeho relativně pomalé tempo obměny, můžeme mluvit o vyšších desítkách zachráněných lidských životů,“ myslí si Veronika Valentová, ředitelka Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií CDV.

Řidič musí mít poslední slovo

Dopravní odborníci ale upozorňují, že řidiči se nemusí bát úplné ztráty kontroly nad řízením po roce 2022. Vídeňská úmluva z roku 1969 totiž říká, že řidič je takzvanou „poslední instancí.“ „I kdyby takový systém existoval, vždy musíte mít právo sešlápnout plyn nebo brzdu, když je před vámi překážka, nebo jede někdo v protisměru. Nemůže to existovat tak, že by auto jelo rychlostí 50 kilometrů a řidič bude čekat, až do něj narazí vychýlený kamión,“ vysvětluje mluvčí ÚAMK Igor Sirota. Systém ISA bude možné obejít opětovným sešlápnutím plynového pedálu. Pak by se dalo krátkodobě překročit rychlostní limit.

Mezi dalšími doporučenými bezpečnostními systémy povinnými od roku 2022 se objevily i kamery rozpoznávající značky, únavový senzor řidiče nebo asistent při couvání. Uvažovalo se i o povinném testu přítomnosti alkoholu v krvi před jízdou. Právě teď se začíná rozhodovat o tom, jaký ze systémů bude nakonec od roku 2022 v nových autech opravdu povinný a v jaké podobě.
Reklama

Diskuze

poštak - 13.10.2020 05:58:08
hlavne dodavkařum a taxikařum to nejsou ani řidiči
ZocelenýDrápalík - 12.10.2020 22:35:05
Už to vidím. Náklaďák jedoucí 80km/h a za ním kilometry dlouhá fonta, protože rozdílem 10km/h si nikdo předjet netroufne. To bude nakonec mrtvejch co se o to pokusí .

Škoda Rapid je zajímavé bazarové zboží. Volte raději benzin, diesely mívají odslouženo

Rapid vznikl jako globální auto, protože Škoda chtěla zaútočit i na indický trh
20.11.2024 18:53
|
1

Pohádka o tom, jak auto někoho samo odveze z hospody, je trochu reálnější. Ministerstvo má novelu

Zodpovědnost za nehodu robotického auta bude mít výrobce. Přibude povinnost převzít od vozu řízení
12.11.2024 14:36
|
0
Reklama

Nepijte nealkoholické pivo za volantem. Můžete nadýchat při policejní kontrole

I takzvané pivo pro řidiče obsahuje malé množství alkoholu. Do těla se ale nedostane
11.11.2024 08:09
|
12

Pět důležitých bodů, které vám mohou po nehodě přinést vyšší odškodnění. Pomůže i váš mobil

Průměrné odškodnění za dopravní nehodu se už vyšplhalo na milion. Důležitá je důkladná dokumentace
06.11.2024 08:08
|
0
Reklama
Autosalon TV