Účinnější než policista s radarem. Obce se brání prostředkem, kterému neunikne žádný rychlý řidič
Tabule zobrazující rychlost příliš spěchajících řidičů často nemají takový efekt, jaký by si české obce představovaly. Obzvlášť když řidiči vědí, že jim za jejich ignorování žádný postih nehrozí. Některá města a vesnice proto přechází k nové taktice. Aktivní cedule doplňují o semafory s detekcí rychlosti. Jak fungují? Na to se Autosalon ptal odborníků i policie.
Jedeš rychle? Stojíš!
Tyto semafory fungují na jednoduchém principu - ve výchozím režimu svítí červeně. V momentě, kdy se blíží auto, detekují jeho rychlost a podle toho upraví svou barvu. Pokud se vůz přibližuje povolenou rychlostí, obvykle do 50 km/h, rozsvítí se na semaforu zelená. Jakmile ale přijíždí vyšší než povolenou rychlostí, zůstane svítit červená. To řidiče pochopitelně donutí zpomalit, často i úplně zastavit. Podobný systém může být instalovaný také na méně rušných přechodech pro chodce. Kde nejenže přinutí auto zpomalit, ale zároveň umožní chodci bezpečně přejít.
Existují ale i semafory s opačným chodem, jako například semafor na fotografii z obce Ořech. Ten svítí stále zeleně (pokud ho neaktivuje chodec), červená padne ve chvíli, kdy systém zaznamená auto, které jede rychleji než 30 km/h.
K optimalizaci chodu těchto semaforů slouží videodetektor, který monitoruje boční vjezdy na komunikaci, případné tvorby kolon či jiných kolizních situací. Videodetekce dále umožňuje klasifikovat vozidla projíždějící v oblasti semaforu v obou směrech (počítání vozidel, jejich rychlostí a kategorizace). Otázkou je, zda řidič, který bude semafor ignorovat, dostane pokutu z kamery.
Je to ale bez pokuty
Pouhým vyfotografováním auta projíždějícím na červenou to nelze. „Vzhledem k tomu, že funkcí samostatně instalovaných světelných signalizačních zařízení pro omezení rychlosti vozidel je zpomalit či zastavit vozidla jedoucí nedovolenou rychlostí, neodpovídá takové zařízení popisu světelných signálů stanovených v zákoně o silničním provozu,“ vysvětlila Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová.
V podobném smyslu kdysi komentoval zpomalovací semafory také policejní dopravní inženýr Pavel Roudenský. „My z nich dostáváme pouze statistické údaje, abychom byli schopni posoudit, zda zařízení funguje a také abychom mohli na určitá místa a v určitou denní dobu směřovat výkon služby,“ uvedl pro Deník.
Nutno ale podotknout, že pokutu je i tak možné dostat. Stačí, aby se v blízkosti nacházela policejní hlídka, která projíždění na červenou zaznamená a problém je na světě. Z pohledu zákona je totiž jízda na červenou poměrně tvrdě trestaný přestupek.