Test z autoškoly zvládla ve velkém průzkumu jen desetina řidičů. Největším průšvihem byly křižovatky
Jen 10 % bylo stoprocentních
Průzkum proběhl v srpnu, přičemž do testu bylo připraveno 10 otázek, na které odpovídalo 76 616 čtenářů. „Do testu jsme se snažili vybrat otázky, které odkazují na situace, ve kterých účastníci silničního provozu nejčastěji chybují. Tedy například na bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími vozidly, přednost v jízdě na parkovišti, ale i na správné přecházení chodců. Jen pro zajímavost, nedodržení bezpečné vzdálenosti je příčinou asi třiceti procent škod, které v povinném ručení řešíme. Výrazně roste i počet škod na parkovištích,“ představuje nejrizikovější situace Jiří Cita, ředitel Centra pojistných událostí v Kooperativě.
Výsledky ukázaly, že jen 10 % z těch, kteří na otázky odpovídali, zvládlo test bez jediné chyby. Dobrých výsledků, tedy sedmi a více správných odpovědí, pak dosáhlo přes 89 % čtenářů. Nejvíce se chybovalo při posouzení dopravní situace v křižovatce. Například na otázku „Jak je to s předností v jízdě, pokud se řidič rozhodne couvat na křižovatce?“, odpovědělo špatně téměř 72 % čtenářů. Drtivá většina řidičů odpověděla, že v křižovatce se couvat nesmí. Ve skutečnosti ale řidič při couvání do křižovatky nemá přednost v jízdě, naopak nesmí ohrozit žádného z účastníků provozu na pozemních komunikacích. U další otázky týkající se určení pořadí, v jakém vozy opustí křižovatku, pak chybovalo 65 % odpovídajících. Naopak na otázku, jak postupovat při srážce se zvěří, odpovědělo téměř 99 % lidí správně.
Autoškoly zavádí nové otázky
Za poslední roky se ve výuce nových řidičů nic moc nezměnilo, ale doprava a provoz prošly hned několika změnami. Právě proto jsou v těchto dnech a týdnech zaváděny do praxe nové otázky pro žadatele o řidičský průkaz, které mají více reflektovat současnou dopravní situaci. Jsou to totiž právě mladí řidiči s ještě čerstvým řidičákem, kteří patří mezi nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu.
Nové testy je proto mají připravit na jejich samostatnou řidičskou praxi tak, aby byli schopni včas rozpoznávat široké spektrum rizikových situací v silničním provozu. A také na ně náležitě reagovat. „Největším a vlastně i nejnáročnějším učitelem je dozajista praxe, nicméně s řadou potenciálně nebezpečných situací se žáci autoškol při praktickém výcviku prostě setkat nemohou. Navíc nácvik zvládání daných krizových momentů v ostrém provozu není bez nebezpečí. Pokud však do přípravy nových řidičů zapojíme i virtuální realitu, bude možné je seznámit s celou řadou nebezpečných momentů, se kterými se během své samostatné praxe dříve či později setkají. Žáci autoškol se tak budou moci naučit včas rozeznávat nebezpečné momenty a také na ně náležitě zareagovat. Vše v klidu učebny, opakovaně a s kvalitním odborným výkladem učitele. Tak si budou moci vytvořit potřebné automatismy, a jejich náležité reakce ve vlastním provozu tak budou mnohem rychlejší“, vysvětluje dopravní expert z Platformy VIZE 0 Roman Budský.