Reklama
Řidičův chleba

Test z autoškoly zvládla ve velkém průzkumu jen desetina řidičů. Největším průšvihem byly křižovatky

Největší přehled mají řidiči ohledně srážky se zvěří. 99 % testujících tuto situaci zvládne
Zdroj: Tiskový servis projektu Start Driving

Jak dlouho řídíte? Pět let? Deset a více? A myslíte, že byste bez problému znovu prošli testy v autoškole? Zní to jako naprostá banalita, ale právě roky řízení řidičům dávají jak praxi, tak špatné návyky. To se projeví v případě, že si ostřílený šofér zkusí testy do autoškoly, ale hlavně na silnici. Právě vzrůstající počet nehod byl jedním z důvodů, proč se pojišťovna Kooperativa společně se serverem Seznam.cz rozhodli, že dají řidičům, a nejen jim, možnost si vyzkoušet testy do autoškoly. Výsledky celkem věrně odpovídají realitě každodenního provozu.

Jen 10 % bylo stoprocentních

Průzkum proběhl v srpnu, přičemž do testu bylo připraveno 10 otázek, na které odpovídalo 76 616 čtenářů. „Do testu jsme se snažili vybrat otázky, které odkazují na situace, ve kterých účastníci silničního provozu nejčastěji chybují. Tedy například na bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími vozidly, přednost v jízdě na parkovišti, ale i na správné přecházení chodců. Jen pro zajímavost, nedodržení bezpečné vzdálenosti je příčinou asi třiceti procent škod, které v povinném ručení řešíme. Výrazně roste i počet škod na parkovištích,“ představuje nejrizikovější situace Jiří Cita, ředitel Centra pojistných událostí v Kooperativě.

Výsledky ukázaly, že jen 10 % z těch, kteří na otázky odpovídali, zvládlo test bez jediné chyby. Dobrých výsledků, tedy sedmi a více správných odpovědí, pak dosáhlo přes 89 % čtenářů. Nejvíce se chybovalo při posouzení dopravní situace v křižovatce. Například na otázku „Jak je to s předností v jízdě, pokud se řidič rozhodne couvat na křižovatce?“, odpovědělo špatně téměř 72 % čtenářů. Drtivá většina řidičů odpověděla, že v křižovatce se couvat nesmí. Ve skutečnosti ale řidič při couvání do křižovatky nemá přednost v jízdě, naopak nesmí ohrozit žádného z účastníků provozu na pozemních komunikacích. U další otázky týkající se určení pořadí, v jakém vozy opustí křižovatku, pak chybovalo 65 % odpovídajících. Naopak na otázku, jak postupovat při srážce se zvěří, odpovědělo téměř 99 % lidí správně.

Autoškoly zavádí nové otázky

Za poslední roky se ve výuce nových řidičů nic moc nezměnilo, ale doprava a provoz prošly hned několika změnami. Právě proto jsou v těchto dnech a týdnech zaváděny do praxe nové otázky pro žadatele o řidičský průkaz, které mají více reflektovat současnou dopravní situaci. Jsou to totiž právě mladí řidiči s ještě čerstvým řidičákem, kteří patří mezi nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu.

Nové testy je proto mají připravit na jejich samostatnou řidičskou praxi tak, aby byli schopni včas rozpoznávat široké spektrum rizikových situací v silničním provozu. A také na ně náležitě reagovat. „Největším a vlastně i nejnáročnějším učitelem je dozajista praxe, nicméně s řadou potenciálně nebezpečných situací se žáci autoškol při praktickém výcviku prostě setkat nemohou. Navíc nácvik zvládání daných krizových momentů v ostrém provozu není bez nebezpečí. Pokud však do přípravy nových řidičů zapojíme i virtuální realitu, bude možné je seznámit s celou řadou nebezpečných momentů, se kterými se během své samostatné praxe dříve či později setkají. Žáci autoškol se tak budou moci naučit včas rozeznávat nebezpečné momenty a také na ně náležitě zareagovat. Vše v klidu učebny, opakovaně a s kvalitním odborným výkladem učitele. Tak si budou moci vytvořit potřebné automatismy, a jejich náležité reakce ve vlastním provozu tak budou mnohem rychlejší“, vysvětluje dopravní expert z Platformy VIZE 0 Roman Budský.

Reklama

Diskuze

Golem - 12.04.2022 17:47:13
Autoškole jde o peníze ne o kvalitní výuku.
Radek - 30.09.2021 13:18:54
A jestli jsou ještě v testech ty dementní otázky typu od kdy do kdy můžou kamiony jezdit o víkendech, tak bych to tuplem nedal... je mi to totiž fuk, nemám C/E.

Pražské školy kvůli bezpečnosti zakazují vjezd autům do ulic, kde sídlí. Chválí si to žáci i rodiče

Projekt Školní ulice je v Česku teprve v začátcích. V zahraničí jde ale o běžnou věc
23.09.2021 07:05
|
0
Reklama

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
32

Zvládli byste ještě test z autoškoly? Otestujte se u zkrácené verze

Vybrali jsme 12 záludných otázek, které prověří znalosti z pravidel či dopravních značek
20.04.2020 15:22
|
1

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV