Reklama
Řidičův chleba

Na autoškolu budou jen tři pokusy, ale neznamená to život bez řidičáku. Poslanci už návrh schválili

Po třetím neúspěšném pokusu bude potřeba absolvovat nezvládnutou část kurzu znovu
Zdroj: Tiskový servis Autoklubu ČR

Pamatujete si, na kolikátý pokus jste zvládli autoškolu? Já osobně si vybavuji, kterak mi instruktor vyprávěl příběhy o uchazečích, kteří jízdy opakovali třeba i desetkrát. Tomu by měl být od letošního léta konec. Poslanecká sněmovna schválila novelu o řízení motorových vozidel, kterou by měl být počet pokusů o úspěšné absolvování autoškoly omezen. V současné době tato novela leží v Senátu, kde projde buď schválením, nebo dalšími úpravami. Pokud bude schválena, bude platit od 1. července letošního roku.

Opakování autoškoly

Novela neznamená, že po třetím pokusu bude mít žadatel smůlu a už nikdy nedostane příležitost si udělat řidičák. Jen to bude mít o něco náročnější. V poslaneckém návrhu se konkrétně píše: „Jestliže žadatel o řidičské oprávnění neprospěl v některé zkoušce, může tuto zkoušku opakovat nejvýše dvakrát. Každá opakovaná zkouška může být provedena nejdříve za pět pracovních dní ode dne konání neúspěšné zkoušky.“

To znamená, že po třetím neúspěšném pokusu bude muset znovu opakovat tu část výcviku, na které pohořel. Následně dostane další tři pokusy, a pokud vyletí i tentokrát, bude muset znovu do autoškoly a absolvovat kompletní výcvik znovu od začátku.

Novinkou je také nařízení, které říká: „Neuspěl-li žadatel o řidičské oprávnění při zkouškách do doby 12 měsíců ode dne zahájení první zkoušky navazující na absolvování výuky a výcviku v plném rozsahu, je povinen před další zkouškou absolvovat novou výuku a výcvik v plném rozsahu.“ Na úspěšné absolvování autoškoly tedy bude jeden kalendářní rok.
Reklama

Novinky i u motocyklů

Novela dále mění způsob hodnocení zkoušky pro řidičák na motorku. Dvě části zkoušky, tedy praktická a teoretická by měly být rozděleny na dvě samostatné, přičemž je možné, aby každou vedl jiný zkušební komisař. Návrh novely zní následovně: „Neprokáže-li žadatel o řidičské oprávnění základní znalosti v první části zkoušky, je hodnocen stupněm neprospěl a nesmí pokračovat ve druhé části zkoušky. Neprokáže-li žadatel o řidičské oprávnění základní znalosti ve druhé části zkoušky, je hodnocen stupněm neprospěl a opakovaná zkouška se provede pouze v rozsahu druhé části zkoušky.“ To v řeči běžných lidí znamená, že neúspěšný žadatel o řidičák bude opakovat jen tu část zkoušky, která se mu nepovede.

Novela ale zasáhne i do práce instruktorů autoškol. Měla by zamezit dnes běžné praxi, kdy instruktor sedí s žákem v autě a zároveň dohlíží na další na motorkách. Nově bude možné doprovázet a učit jen jednoho žadatele. Výcvik řízení auta pak nebude smět trvat déle než čtyři vyučovací hodiny, u motorky to bude omezeno na dvě vyučovací hodiny.

Diskuze

Pandrhola - 15.03.2021 14:18:39
Čili jinak řečeno, protože jsme v ČR,tak je to hlavně způsob jak tahat z lidí prachy.papiry jsem dělal na vojně a z 250 uchazečů jsme je udělali všichni.a vidíte správně, všichni!
Timur - 16.03.2021 07:43:39
Naprosto souhlasím, není důvod zkoušet některé uchazeče 5-10x stylem pokus-omyl. V současné době uspěje nejhůře na potřetí téměř 95% žadatelů. A stejně se každá další zkouška platí.

S propadlým řidičákem je možné jezdit dál, rozhodl Evropský parlament

Generální pardon na propadlé doklady platí i pro držitele profesních průkazů a to po dobu 10 měsíců
15.02.2021 08:51
|
9
Reklama

Malá škola driftu se Subaru BRZ: Na jedničku to brzy zvládl i začátečník. Dvojka už je vyšší dívčí

Důležitá je poloha v sedadle, držení volantu a práce s plynem, spojkou a volantem
28.05.2020 19:28
|
0

Malá škola elektromobility: Jak se liší mild hybrid od klasického hybridu a plug-in hybridu?

Podívejte se, jak fungují všechny typy elektrifikovaných aut. Známe jejich výhody i nevýhody
30.01.2020 19:31
|
5

Kamioňák ztratil kontrolu nad svým autem a na desítky hodin zablokoval D1. Pivo teklo proudem

Kamion při pádu posunul betonová svodidla. Protijedoucí řidič měl co dělat, aby se jim vyhnul
20.04.2021 17:21
|
0

Pozor na rychlost a další přestupky. Policie chystá velkou dopravní akci. Bude všude

Letošní dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon proběhne ve středu 21.4.2021
20.04.2021 10:40
|
8
Reklama

Chceš bydlet v Praze? Dobře, ale zavážeš se, že nebudeš vlastnit auto. I to může být řešení

Noví obyvatelé by totiž mohli zabrat parkovací místa těm stávajícím, kterým se to nelíbí
19.04.2021 17:57
|
2

Stát od dnešního dne vrací peníze za špatně koupené dálniční známky. Jde to ale jen někdy a ztuha

Jsou dva důvody, kdy lze vrátit peníze zpět. Jedním je ten, že registrační značka neexistuje
19.04.2021 10:56
|
0
Reklama
Autosalon TV