Reklama
Řidičův chleba

Tablety do nádrže slibují snížení spotřeby až o polovinu. Odborníci jen nevěřícně kroutí hlavou

Stačí jedna malá tableta a spotřeba benzinu či nafty je až poloviční. Nebo také ne...
Zdroj: Pixabay

Kvůli vysokým cenám paliv by se snížení spotřeby auta dnes hodilo skoro každému řidiči. Kromě úsporného jízdního stylu lze na trhu objevit i celou řadu preparátů, které slibují často až neuvěřitelné věci. Jednou z nich je i "zázračná" tableta nabízená aktuálně na polském trhu a slibující úsporu paliva o 7 až 14 %, přičemž prý existují případy, kdy spotřeba klesla i o třetinu a dokonce polovinu. Novináři z magazínu Auto Swiat se rozhodli tyto původem americké tablety vyzkoušet.

Zázraky se nedějí

Kapsle do nádrže, které jsou k dispozici v rámci klasického pyramidového přímého prodeje výhradně u konkrétních osob zapojených do systému, stojí v Polsku v přepočtu 40 korun. Tablety pocházejí z USA a nesou označení MPG-caps (MPG = míle za galon) , což lze volně interpretovat jako „dojedeš dál“. Tyto hnědé malé tablety vypadají jako vitamínové doplňky a mají zlepšit celkovou účinnost motoru a tím vydělat nejen na sebe, ale také přinést měřitelnou úsporu uživateli auta, snížit emise, zvýšit výkon a prodloužit životnost motoru. To přece zní úplně skvěle!

Jenže realita je jiná. Zázraky se nedějí. Obaly i reklama výrobce obsahují informaci, že produkt byl registrován EPA (Environmental Protection Agency), tedy US Environmental Protection Agency. Neznamená to však, že by tablety měly nějaké prestižní doporučení. Jde čistě o povinný zákonný akt registrace. Zatímco reklama a školení pro distributory zdůrazňují efekt neuvěřitelně nízké spotřeby paliva a dalších pozitiv, dokument předložený při registraci EPA zmiňuje zcela jiný účel tablet.

Zjistíte v něm, že se jedná se o prachsprostou náhražku olova chránící mj. sedla ventilů, užitečné pro vozy ze 70., 80. let a starší, které nemají tvrzená sedla ventilů a neměly by spalovat čistý bezolovnatý benzín. Běžně se pro podobné účely užívá tekutina přilévaná do nádrže při tankování.

Není tedy divu, že výsledky polských dynamických a spotřebových měření provedených před a po užití „kondicionéru“ motoru v tabletách se i při dodržení instrukcí prodejce relevantně neměnily. Ba naopak byl při rozebrání motoru odborníky konstatován výskyt červeno-černé usazeniny na korunkách pístů. Časem musí takový sediment zákonitě přejít do katalyzátoru a usadit se na jeho aktivní vrstvě, čímž se sníží jeho účinnost. Bez ohledu na to, co říkají distributoři tablet, tato usazenina motor nechrání, pouze mu škodí –⁠ přinejmenším motoru modernímu, který je z mnoha důvodů velmi citlivý na kvalitu paliva.

Tablety jsou známé i v Česku, dokonce z diplomky

Podle jednoho z největších českých odborníků na paliva a odborného tiskového mluvčího České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly nejsou MPG-caps v Česku rozhodně neznámou věcí: „Žádné tablety, které se objevily, prokázaný účinek neměly. Pokud se zamýšlím nad tím, co by mohlo uspořit palivo, tak je to lepší spálení dodaného paliva, což by měly zajišťovat především detergenty, které jsou obsaženy v aditivovaných palivech prodávaných běžně u čerpacích stanic.“

Diplomová práce Šárky Švambergové, obhájená na pražské VŠCHT, se zabývala měřením účinků přípravků určených k přidávání do paliva za účelem zlepšení spalovacího procesu a fungování motoru. V jejích závěrech se mimo jiné píše: „Použití palivových kondicionérů z oblasti aftermarketu (kapalina Envirox, tablety MPG-CAPS a Boogie Energy Pill) neprokázalo žádný, či jen nevýznamný vliv na oxidační stabilitu motorových naft. Měření dokázala, že vliv na oxidaci a spalování paliva při dodržení doporučeného dávkování není u těchto produktů žádný, při použití pětinásobného množství, než je doporučené, pouze zanedbatelný. Uváděné účinky těchto přípravků jsou proto určeny pouze k oklamání zákazníků – motoristů.“

Další česká vědecká kapacita v oboru motorových paliv, Vladimír Třebický, v rozhovoru pro časopis AutoEXPERT (8/20) tuto skutečnost potvrzuje: „Přísada ferrocen, která je hlavní ingrediencí MPG-tabs a podobných výrobků, obsahuje 30 % železa. Při použití v palivu vytváří úsady (můstky) na svíčkách a v katalytickém systému ve formě oxidu železitého. Použití ferrocenu může zkrátit životnost svíček až o 90 %. Vyšší teplota spalin může způsobit termické poškození katalyzátoru. Oxid železa působí také jako překážka mezi lambda-sondou a výfukovými plyny a vede k erozi a ucpání katalyzátoru. Výsledkem je jeho nefunkčnost a zvýšení obsahu škodlivin v emisích. Navíc se může projevit opotřebení kritických částí motoru, jako jsou písty a pístní kroužky.

Souhrnem lze říci, že výrobci vozidel použití kovových přísad obecně v motorech s vnitřním spalováním zakazují, což znamená, že v případě použití přísad v nových vozidlech majitel riskuje ztrátu garance. Použití ve vozidlech mimo garanci nelze zakázat, ale použití těchto přísad nelze na základě uvedených skutečností v žádném případě doporučit.“


Diskuze

Pavel - 13.09.2022 21:48:53
3. najezdily auta včetně náklaďáků více jak 1 mld km dohromady. Do dnes nebyla podána žádná oprávněná žaloba na poškození vozidla, motoru či spalovacího ústrojí. A to i včetně nejmodernějších aut. Ne všechny značky jsou stejné..
Pavel - 13.09.2022 21:46:02
2. ale fungují na bázi organometalické. Spotřeba 50%- zapomeňte. Mám škodu superb 110 kw jezdím o jeden litr méně. Manželka Volvo V60 CC 140KW jezdí i 1,7 L méně při stejném stylu jízdy. Doteď žádné poškození motoru. Na tyhle tablety po 12 leté historii

Spotřeba aut za sto let moc neklesla. První „škodovka“ je důkazem

Laurin & Klement Voiturette A patří ke vzácným veteránům s cenou k deseti miliónům korun
04.09.2020 16:05
|
3
Reklama

Spotřeba naftové Dacie Logan MCV po 10 000 kilometrech dlouhodobého testu klesla. I v zimě

Prověřili jsme nejlevnější kombi - Dacii Logan MCV. Měřili jsme konzumaci na začátku i konci testu
06.01.2020 20:10
|
19

Rekordní spotřeba: Peugeot 208 jel za dva litry na 100 km

Na jednu nádrž jel standardní Peugeot 208 1.6 HDI se spotřebou 2,0 l na 100 km a na nádrž o objemu 43 l ujel vzdálenost 2153 km. Má to však jeden háček.
05.05.2015 22:01
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV