Reklama
Řidičův chleba

Svolávací akce nejsou pro majitele aut povinné. Jejich odmítnutí však může stát hodně peněz

Většinou nevzniká nárok na náhradní vůz. Přesto drtivá většina zákazníků na servis přijede
Zdroj: Tiskový servis Škody Auto

Chybami se jeden učí a je potřeba si ty chyby včas uvědomit a pokud možno je také rychle napravit. To platí jak v životě, tak v automobilovém průmyslu. Automobilky chrlí tisíce aut denně, přičemž stačí maličkost, třeba jen drobná závada na výrobní lince, a část produkce vyjede k zákazníkům s nějakou závadou. Právě proto automobilky vyhlašují svolávací akce, aby všechny potíže co možná nejdříve napravily. Pro majitel aut jsou takové akce zdarma, nejsou povinné, ale ignorovat se je rozhodně nevyplácí. Zeptali jsme se u několika značek, jak to probíhá při svolávání do servisu a co se stane, když majitel auta opravdu odmítne.

Náhradní vozidlo jen někdy

Pokud automobilka zjistí závadu nebo nějaký technický problém, vyhlásí servisní akci a všechny dotčené majitele obešle dopisem, ve kterém je pozve do autorizovaného servisu. V prvé řadě je dobré vědět, že taková návštěva servisu je vždy zdarma, majitel nic neplatí. Na tom se shodli zástupci značek Škoda Auto, BMW, Hyundai i Volkswagen, které jsme oslovili. Ovšem různé už je to v případě nároku na náhradní vozidlo po dobu opravy.

David Valenta, mluvčí Volkswagenu nám k tomu řekl: "Náklady na realizaci svolávací akce jsou pro majitele zdarma. Nárok na náhradní vozidlo zdarma za zákona ale nevzniká."

Obdobně to funguje u BMW, přičemž tiskový mluvčí David Haidinger dodal: "Stejně tak jako u jakékoliv záruční opravy je třeba se na zapůjčení náhradního vozidla po dobu servisu domluvit individuálně přímo se servisem."

Tiskový mluvčí české pobočky Škody Auto Pavel Jína Autosalonu.tv prohlásil: "Možnost zapůjčení náhradního vozu zdarma se posuzuje individuálně případ od případu, nicméně ve většině případů na něj nárok zákazníkovi nevzniká."

U značky Hyundai už to ale funguje trochu jinak. Její tiskový mluvčí David Pavlíček uvedl: "V případě, že servisní zásah trvá déle než jeden den, má zákazník na zapůjčení náhradního vozu zdarma právo. Pokud je zásah kratšího charakteru, pokud je spojen s jiným úkonem (přezutím nebo jinou kontrolou), může si zákazník náhradní vůz zapůjčit za zvýhodněných podmínek. V takovém případě je však třeba servis dopředu upozornit a náhradní vůz si rezervovat."
Reklama

Vždy zdarma a nepovinně

Co dělat, když přijde dopis s pozváním do servisu. Můžete jej zahodit a ignorovat, ale je dobré vědět, že to s sebou může nést několik problémů a dokonce to může stát i nějaké peníze.

Všichni výše zmínění zástupci značek se shodli, že zákazník návštěvu servisu odmítnout samozřejmě může. Pavel Jína k tomu ale dodal: "V tom případě případně hradí případnou škodu spojenou s neprovedením této akce. Záruku ale zákazník neztrácí."

Na problémy s odmítnutím poukazuje i David Haidinger: "Zákazník nepřijde o záruku, nicméně pokud bychom v budoucnu při řešení záruční opravy zjistili, že k závadě došlo právě odmítnutím technické akce, nebo došlo k většímu rozsahu poškození z tohoto důvodu, pak bychom mohli záruční plnění omezit nebo i odmítnout. V případě prodeje vozu na sebe majitel přebírá odpovědnost o předání varování o neprovedené svolávací akci novému majiteli."

David Valenta jejich slova potvrzuje, ale upozorňuje i na možnou ztrátu záruky: "Odmítnutím provedení svolávací akce přebírá majitel vozidla veškerou právní zodpovědnost, protože může být ohrožena bezpečnost osob nebo majetku a nelze vyloučit poškození některých komponentů vozidla. Záruka na komponentech, kterých se svolávací akce týká, může být ovlivněna."

Trochu jiný přístup popsal David Pavlíček z Hyundai: "Majitel vozu může realizaci svolávací akce odmítnout. Pozvání nedoporučujeme ignorovat či odkládat. Přesto, pokud zákazník zvací dopis ignoruje a později se v naší autorizované servisní síti objeví s jinou opravou či pravidelným servisem, je servisním poradcem upozorněn, že vozidlo do svolávací akce spadá a oprava mu bude doporučena."
Reklama

Zákazníci pozvání neodmítají

Všichni dotázaní zástupci automobilek se shodují, že zákazníci na svolávací akce reagují a na opravy jezdí. Pavel Jína ze Škody Auto nám k tomu řekl: "Zpětná vazba zákazníků je ve většině případů pozitivní a na opravy svých vozů v rámci svolávacích či servisních akcí jezdí. Uvědomují si, že tyto akce jsou organizovány především kvůli zachování a zvyšování bezpečnosti."

David Valenta z Volkswagenu pak doplnil, že 90 % všech vozidel zařazených do svolávacích akcí je vyřešeno do šesti měsíců od zahájení svolávací akce.

Pozitivní přístup pak eviduje i David Haidinger z BMW: "Neevidujeme odmítavý přístup, zákazníci si svolávací akce nechávají provádět bez problémů."

David Pavlíček, zástupce značky Hyundai, dodává: "Servisní síť pravidelně monitorujeme a pro každou svolávací akci zjišťujeme, kteří zákazníci už servis navštívili a kteří nikoliv. Každá servisní akce je vyhodnocována separátně a naší snahou je v jejich rámci zkontrolovat sto procent postižených vozů."

Diskuze

Jarda - 18.03.2021 17:56:44
A já jsem si myslel, že by tam nešel jen *****, když se to neplatí.

Při defektu někdy vytáhne z bryndy i vteřinové lepidlo za dvacku. Oprava ale může skončit explozí

Pozor, mělo by jít o nouzové řešení, které povede pouze k návštěvě nejbližšího pneuservisu
16.12.2020 08:51
|
1
Reklama

Tohle je 15 servisně nejdražších aut. Velká ojetá esúvéčka jsou potenciální ekonomickou sebevraždou

Britská pojišťovna zveřejnila seznam nejproblematičtějších aut, která za posledních 20 let pojistila
09.12.2020 12:20
|
4

Škoda Scala a Kamiq musí poprvé do servisu. Za svolávací akci může jedno tlačítko

Nové vozy Škody mohou mít problém s nefunkčností nouzového tlačítka E-Call
17.12.2019 16:06
|
5

Na Brněnsku to prostě žije. Ujíždějícího zastavily až pásy s hřeby, důchodce zase přemíra alkoholu

Řidič hlídce ujížděl rychlostí přesahující 200 km/h. Podle všeho byl pod vlivem drog a bez řidičáku
17.04.2021 18:43
|
0

Liberecká policie odhaluje přestupky z tajného autobusu. Z něj je totiž vidět i do kabin kamiónů

Důvodem pro policejní akci byl ukončený nouzový stav a návrat většího množství řidičů na silnice
16.04.2021 14:26
|
3
Reklama

Těhotné za volant smí, ale pouze připoutané, byť trochu jinak. Airbagy miminku neublíží

V posledních měsících těhotenství je vhodné řídit s doprovodem
15.04.2021 19:05
|
0

Ukradl Lamborghini za miliony, neměl na benzin, tak ujel od pumpy. Je v hledáčku policie

Řidič supersportu natankoval, odskočil si na toaletu a pak v mžiku a bez zaplacení odjel
15.04.2021 12:28
|
2
Reklama
Autosalon TV