Reklama
Řidičův chleba

Vláda zakázala cesty do servisu mimo okres. Existuje výjimka, která nemusí být policií akceptována

V případě nutnosti může servis vydat potvrzení, ve kterém policii oznámí, že cesta je nezbytná
Zdroj: Škoda Auto

Vyznat se ve všech platných vládních nařízeních je hodně složité. Některá vstoupí v platnost zcela v tichosti, ale o to větší problémy mohou lidem přivodit. Často vágní formulace dávají vzniknout mnohým dohadům o tom, co je a není dovolené a za jakých podmínek. Jedním z nich je i fakt, že omezení pohybu mezi okresy se týká také návštěv autoservisů. Dle vládního nařízení totiž lidé nesmí do autoopravny, která je mimo jejich domovský okres. Naštěstí existuje výjimka, která takovou cestu může umožnit. Záleží ovšem na kontrolujícím policistovi, jestli výjimku uzná nebo ne.

Potvrzení přímo ze servisu

Výjimky pro pohyb mezi okresy jsou poměrně přísné, což může případnou cestu do servisu ztížit nebo úplně znemožnit. Pro opravy vozidel v praxi platí něco jako výjimka na výjimku. Servisy byly totiž původně zavřeny, následně znovu otevřeny, nicméně jen pro provoz přes výdejní okno. Cesta k takovému oknu musí ale proběhnout v rámci jednoho okresu. Co když to není možné? Pak je tu ta druhá výjimka, kterou nám vysvětlil Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů (SDA).

„Aby policista přejezd do jiného okresu umožnil, je nutné mít u sebe písemné potvrzení od servisu, které obsahuje dvě důležité informace. Jednak musí říkat, že v okrese majitele se servis dané značky nenachází a druhá, že je předmětná oprava či údržba zcela nezbytná pro možnost dalšího provozu vozidla,“ vysvětluje Josef Pokorný.

Šéf SDA dále zdůraznil, že v ostatních případech by občan měl, po dobu platnosti tohoto opatření, využít servis ve svém okrese, či odložit jeho návštěvu, pokud není zcela nezbytná. V některých případech však jde o zajištění mobility občana, včetně jízd k lékaři nebo do zaměstnání, a proto by takovýto dokument s čestným prohlášením měl být akceptován při kontrolách na hranici okresu.
Reklama

Co když to nebude fungovat?

Ministr vnitra Jan Hamáček při zavádění nových opatření platných od začátku března informoval, že prokázání pravdivosti důvodu cesty bude na občanovi a policista mu může, ale nemusí věřit, přičemž má pravomoc si tvrzení občana ověřit. Proto se může snadno stát, že řidič jedoucí do servisu v jiném okrese u policejní nebo vojenské hlídky neuspěje.

Podle Josefa Pokorného přislíbilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) případnou pomoc SDA v případě, že se na ně řidiči, kteří na cestu do servisu nebyli vpuštěni, obrátí. „MPO avšak zároveň připomnělo, že od 1.3. by skutečně cesty mimo okres měly být omezeny jen na zcela nezbytně nutné, což není volba servisu mimo okres, pokud je dostupný i servis bližší. Firem a dalších komerčních subjektů se toto nařízení netýká, nicméně i tak musí prokázat, že jde o zákonnou služební jízdu mimo okres,“ vysvětlil.

Diskuze

at uz dou do ... - 03.03.2021 14:47:21
uz aby tam byli vsichni !
Sharon - 04.03.2021 08:53:01
Aha..já to ani nevěděla..nic opraváře na auto mám v jiném okrese ...ok...nebudu jezdit ...kupovat naftu..budu chodit na nákup pěšky koupím minimum...a nebudu do ekonomiky nalívat peníze...nemám důvod podporovat předražený autorizovaný servis ..jsem věrná

Autorizovaný servis pro ojetá BMW a Mini zlevnil. Opravu lze kvůli koronaviru sledovat online

Značkové servisy připravily speciální výhodnou nabídku pro vozy starší pěti let
27.01.2021 12:30
|
1
Reklama

Ve středu v Autosalonu rozebereme bentley, otestujeme novou kiu a poradíme, jak ušetřit na servisu

Premiérový Autosalon bude opět plný akce, zábavy i praktických informací
11.01.2021 11:20
|
1

Tohle je 15 servisně nejdražších aut. Velká ojetá esúvéčka jsou potenciální ekonomickou sebevraždou

Britská pojišťovna zveřejnila seznam nejproblematičtějších aut, která za posledních 20 let pojistila
09.12.2020 12:20
|
4

Kamioňák ztratil kontrolu nad svým autem a na desítky hodin zablokoval D1. Pivo teklo proudem

Kamion při pádu posunul betonová svodidla. Protijedoucí řidič měl co dělat, aby se jim vyhnul
20.04.2021 17:21
|
0

Pozor na rychlost a další přestupky. Policie chystá velkou dopravní akci. Bude všude

Letošní dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon proběhne ve středu 21.4.2021
20.04.2021 10:40
|
8
Reklama

Chceš bydlet v Praze? Dobře, ale zavážeš se, že nebudeš vlastnit auto. I to může být řešení

Noví obyvatelé by totiž mohli zabrat parkovací místa těm stávajícím, kterým se to nelíbí
19.04.2021 17:57
|
2

Stát od dnešního dne vrací peníze za špatně koupené dálniční známky. Jde to ale jen někdy a ztuha

Jsou dva důvody, kdy lze vrátit peníze zpět. Jedním je ten, že registrační značka neexistuje
19.04.2021 10:56
|
0
Reklama
Autosalon TV