Stát potřebuje další peníze. Zásadní daňové změny u aut se dotknou firem i zaměstnanců
Vládní konsolidační balíček, který má za cíl získat víc peněz od lidí i firem, přináší s platností od 1. ledna 2024 také řadu poměrně zásadních změn týkajících se firemních automobilů a má dopad na právnické i podnikající fyzické osoby. Nejčastěji skloňovanou změnou je zavedení dvoumilionového limitu při pořízení vozu, který má vliv nejen na odpočet DPH, ale rovněž daňovou uznatelnost nákladů. V žádném případě to neznamená, že by si firmy nemohly nadále kupovat auta nad tímto limitem, ale už to pro ně nebude tak výhodné, jako doposud.
Dva miliony s DPH, nebo bez?
Omezení daňového základu, které se týká výhradně osobních vozidel kategorie M1, a to jak nových, tak ojetých, není v českém daňovém řádu úplnou novinkou. Bylo totiž už v platnosti mezi lety 2003 až 2007 a to s limitem 1 500 000 Kč. Od 1. 1. 2024 se stejný princip zavádí znovu, tentokrát s omezením ve výši dva miliony korun. Jakkoliv je uvedená daňová úprava z účetního hlediska jasná, přesto se tuzemským mediálním a veřejným prostorem šíří řada nepřesných formulací a z nich pramenících otázek. Podívali jsme se tedy na přehled změn trochu detailněji a pokusíme se do této tématiky přinést světlo.
První častou otázkou je limit samotný. Všude se sice píše o dvou milionech korun, není však na první pohled úplně jasné, zdali se jedná o dva miliony bez DPH, nebo už s DPH. Jasnou odpověď dává znění úpravy, které uvádí, že maximální možný odpočet DPH bude od ledna ve výši 420 tisíc Kč. Z toho jasně vyplývá, že pro plátce daně je limitem pro odpočet DPH u koupeného vozu částka dvou milionů korun bez DPH. Lze si samozřejmě pořídit i dražší vůz, nicméně odpočet DPH zůstane stále ve výši maximálně 420 tisíc Kč. Vzhledem k tomu, že drtivá většina cen aut na našem trhu je komunikována jako koncová, tedy včetně DPH, mohou se podnikatelé a firmy stále rozhlížet po autech s ceníkovou cenou lehce přes 2,4 milionu korun. I z toho je patrné, že limit je poměrně dostatečný i pro dražší vozy. Důležité však je, že se tato hranice vztahuje i na elektromobily, které mají výhodu pouze v možnosti zrychlených odpisů (viz níže).
Změna i pro zaměstnance!
Konsolidační balíček přináší lehkou změnu i zaměstnancům. Tedy lépe řečeno jen těm, kteří používají firemní čistě elektrické vozidlo i pro soukromé účely. Zatímco všem ostatním zaměstnancům je i nadále navyšována hrubá mzda se všemi dopady (daň z příjmů, odvody do sociálního a zdravotního sytému) o 1 % z pořizovací ceny (včetně DPH) auta, u elektrických (popř. vodíkových) vozů dochází nově ke snížení z 0,5 % na 0,25 %.
Limit i pro daňové náklady
Tato částka se u osobních vozů v účetnictví eviduje formou průběžných odpisů a i v tomto ohledu dochází ke změně. S platností od 1. 1. 2024 se totiž ruší mimořádné (zrychlené) odpisy, přičemž je nově bude možné uplatnit výhradně pro čistě elektrické vozy – ty tedy bude možné odepsat za 24 měsíců, ostatní auta mají dobu odpisů opět pouze pět let. Ostatně, institut zrychlených odpisů byl zaveden v předešlých „krizových“ letech z důvodu podpory automobilového trhu.
Detaily, které se vyplatí znát
Výjimku z popsaných limitů mají pouze sanitní a pohřební auta, vozidla koncesované taxislužby a automobily, jejichž vlastník je poskytuje jako předmět finančního leasingu. Pokud bychom se pak ponořili hlouběji do dané úpravy, zjistili bychom, že stanovené limity se netýkají ani případů, kdy je vůz kupován jako zboží. Jinými slovy, pokud auto kupuje prodejce, může uplatnit nárok na celý odpočet DPH a případné jeho omezení se vztahuje až na koncový subjekt, který auto kupuje.