Reklama
Řidičův chleba

Srážka s nepojištěným vozem vyjde draho. Pojišťovna pomůže jen v určitých případech

Pokud takový řidič odjede od kolize, má poškozený bez havarijního pojištění o starost navíc
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Povinné ručení by mělo mít ze zákona každé vozidlo, které se pohybuje po českých silnicích. Najdou se ale spořiví řidiči, kteří riskují jízdou bez uzavřeného povinného ručení. A někdy člověk prostě zapomene zaplatit. To se ale může vymstít ve chvíli, kdy s takovým vozidlem způsobí dopravní nehodu, hůře se zraněním. Jakou šanci mají na odškodnění poškození a co čeká řidiče nepojištěných vozidel v případě kolize? Nejen na to Autosalonu odpověděli Veronika Pilková z České kanceláře pojistitelů a mluvčí pojišťovny Slavia Václav Bálek.

Havarijní pojištění to jistí

Pokud do vás nabourá nepojištěné vozidlo a z místa nehody stačí řidič ujet, znamená to poměrně velký problém. „V tomto případě si bude muset majitel vozidla zaplatit škodu sám, protože nebude mít žádné povinné ručení viníka, ze kterého by mu viníkova pojišťovna škodu mohla zaplatit,“ zdůrazňuje Václav Bálek z pojišťovny Slavia. V takovém případě by mohlo poškozenému pomoci havarijní pojištění, které si ale často Češi kvůli úspoře nákladů nesjednávají.

Něco jiného ale nastane, pokud bude při nehodě někdo zraněn. „Když léčení přesáhne 10 tisíc korun, zaplatí tyto náklady vaší zdravotní pojišťovně garanční fond České kanceláře pojistitelů,“ uvedl Bálek. Tento fond hraje také důležitou roli, pokud pachatel u nehody zůstane, ale zjistíte se, že nemá zaplacené povinné ručení. „Jestliže škodu způsobí řidič s nepojištěným vozidlem, zaplatí ji Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu a peníze potom bude vymáhat u viníka,“ dodává Bálek. Jakým způsobem a kdy je částka vymožena, jde už mimo poškozeného.

Ten, kdo by tedy chtěl ušetřit na placení povinného ručení, může ve finále přijít o všechny úspory. Leckdy se totiž částky za nehody vyšplhají na několik set tisíc korun. Pokud jde o zranění a trvalé následky, může být dokonce řeč o milionech korun.

Chorobní neplatiči se problémům nevyhnou

Neplatiči si mohou myslet, že vyhráli nad systémem, to je však mylná domněnka. Například při namátkové silniční kontrole dostane řidič pokutu do výše tří tisíc korun za nepředložení zelené karty. A pokud se zjistí, že takové vozidlo provozuje dlouhodoběji, může být uložena sankce až do 40 tisíc korun. Navíc další peníze po provozovateli auta bude chtít právě ČKP. „Od 1. ledna 2018 je zavedený příspěvek nepojištěných. Ten se týká vlastníků a provozovatelů vozidel v případě, že mají své vozidlo registrované pro provoz, ale nemají sjednané povinné ručení,“ připomíná Veronika Pilková z ČKP.

Pro vlastníky osobních automobilů to znamená, že zaplatí podle vyhlášky Ministerstva dopravy za každý den nepojištění od 30 do 94 korun, o výši rozhoduje zdvihový objem vozu. Přehled naleznete zde. To znamená, že pokud někdo jezdí bez povinného ručení třeba rok, výrazně přeplatí cenu povinného ručení, které by si mohl běžně sjednat. Navíc ani uhrazení tohoto poplatku nenahrazuje řádné pojištění. Jediná legální možnost, jak neplatit, je s autem nejezdit a uložit registrační značky do depozitu.

Peníze, které se vyberou z příspěvků nepojištěných, putují do Garančního fondu. A z toho se hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. „Do Garanční fondu ČKP přispívá každý, kdo je odhalen jako neplatič povinného ručení. Děje se tak prostřednictvím takzvaného příspěvku nepojištěných. Dále je fond financován částkami, které ČKP vymůže od nepojištěných viníků dopravních nehod. Pokud by tyto prostředky nebyly dostačující, je fond financován členskými pojišťovnami ČKP pomocí příspěvků,“ uzavírá Veronika Pilková z České kanceláře pojistitelů.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 25.01.2023 12:55:19
Moje zkušenost je, že pojišťovna nepomůže, snaží se poškozeného odrbat. Hledá jakýkoli detail, který by pojišťovně umožnil snížit plnění. Koop uplatňovala amortizaci i na stejně staré díly z vrakoviště!!!
PICHAV - 24.01.2023 16:21:11
TO JSEM CEKAL !!!! ZE U TOHOHLE CLANKU BUDE MIN !!!! 1 ANTIUKRAJINEC !!!! ZATIM NEPRISLA Z PRACE V PRAGLU !!!! CELA TLUPA MISTNICH

Pojištění aut zdražuje. Řidiči zbytečně vyhazují peníze, protože si zapomínají upravovat smlouvy

Povinné ručení i havarijní pojištění si lze přitom srovnat na internetu a dostat se tak k lepší ceně
19.12.2022 15:46
|
0
Reklama

Už žádné výjimky. Také cyklisté by měli mít registrační značky a povinně platit pojištění

V Británii chtějí, aby pro cyklisty a motoristy platily stejné podmínky užívání komunikací
26.08.2022 09:32
|
63

Z auta bez pojištění uletěl kus nákladu. Zakryl výhled řidičce, která hned nabourala

Z přívěsu odletěla špatně zajištěná pěnová deska. Řidič cadillacu u sebe neměl žádné doklady
19.11.2021 09:23
|
4

Koroze je noční můrou motoristů. Dá se na ni vyzrát, když autu věnujete speciální péči

Po koupi nového vozu by se měl provést antikorozní nástřik. Kdo přijde pozdě, může zaplatit víc
01.02.2023 15:08
|
7

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
10
Reklama

Falešné dopravní nehody a nejasná zranění. Češi se snaží podvést pojišťovny o miliony

Lidé se loni dopustili o pětinu více pojistných podvodů. Přitom za ně hrozí až 10 let za mřížemi
27.01.2023 13:20
|
0

Lada Niva navzdory sankcím žije. Rusové se pochlubili pick-upem za 360 tisíc korun

Ruská auta jsou pověstná svou nosností i zdoláváním obtížného terénu, což platí i pro novinku
26.01.2023 13:59
|
8
Reklama
Autosalon TV