Reklama

Pojištění aut zdražuje. Řidiči zbytečně vyhazují peníze, protože si zapomínají upravovat smlouvy

Povinné ručení i havarijní pojištění si lze přitom srovnat na internetu a dostat se tak k lepší ceně
Zdroj: Tiskový servis Kia

Povinné ručení za poslední rok zdražilo o víc než pět procent, havarijní pojištění dokonce skoro o 14 procent. Majitel vozu, který tedy neřeší při výročí smlouvy její aktualizaci, zaplatí při každém novém začátku pojišťovacího roku zbytečně peníze navíc. Aktuální ceny lze přitom snadno zjistit na internetu, například na serveru Srovnejto.cz.

„Každý chce ušetřit čas i peníze, které by mohl investovat do jiných důležitých věcí. Představte si, že byste měli při každém výročí smlouvy obvolávat nejen svou pojišťovnu jestli vám nemůže nabídnout něco lepšího ze svých balíčků nebo zkusili zjišťovat nabídky jiných pojišťoven. Museli byste každou z nich kontaktovat, obejít nebo si zapsat všechny nabídky z jejich webových stránek a sami si je porovnat. V tom je výhoda srovnávače - máte vše na jednom místě, porovnáte si nabídky a rovnou si můžete novou smlouvu i sjednat, žádná pobočka a podobně,“ vysvětluje Martin Daneš, ředitel divize pojištění Srovnejto.cz.

Zájem o vyšší krytí roste

Srovnávače umí reagovat i na aktuální cenovou situaci a hlavně upraví nabídku a smlouvu přesně na míru majiteli vozu. A právě teď přichází doba, kdy se vyplatí maximálně ušetřit i na provozu a pojištění automobilu.

„Srovnávač vám dokáže porovnat i nastavení výše vaší pojistky. Naštěstí lidé ustupují od základního pojistného, které nemá tak dobré krytí a volí raději příplatek v řádech stokorun ročně, aby měli jistotu, že se zaplatí i při dnešních cenách nejen celá jejich škoda, ale například i léčebné výdaje. A díky porovnání nabídek mohou u nové smlouvy ušetřit ročně i několik tisíc korun a získat služby navíc. Tím navíc myslíme třeba balíčky povinného i havarijního pojištění,“ dodává Daneš ze Srovnejto.cz.

A takových klientů podle něj opravdu přibývá. Minimální a zákonem stanovený limit pojistné ochrany ve výši 35 milionů korun na každého zraněného a 35 milionů na hmotné škody už bere opravdu minimum řidičů. „Chtějí vyšší krytí, uvědomují si ochranu a to, že by u základního ušetřili pár stokorun, ale v případě nehody mohou doplatit klidně i miliony, protože jim základní ochrana nebude při dnešních cenách stačit,“ popisuje velmi dobrý trend v pojištění aut analytik Srovnejto.cz Tomáš Růžička.

Řidiči už dnes berou také jako samozřejmost připojištění skel nebo asistenční služby. Dávno už navíc není pravda, že by srovnávače nabízely omezené množství pojišťoven. Třeba právě na webu Srovnejto.cz najdete dnes nabídky více než čtyřiceti poskytovatelů.

Mladí si pořádně připlatí

„Lze říci, že zásadní růst nákladů na náhradní díly, práce a energií trh ještě zcela nepromítl do předpisů pojistného. Většina pojišťoven za uplynulé roky změnila svůj přístup k řidičům a odměňuje ty bezproblémové a právě těch se zdražení týká většinou nejméně,“ hodnotí Růžička.

„Pokud je tedy řidič už s nějakým tím najezděným rokem, nemá za sebou žádnou nehodu, pravděpodobně si za pojistné připlatí jen menší částku. Jestliže má ale nový řidičský průkaz, zatouží po nadupaném novém sportovním voze, větší ceny pocítí velmi znatelně,“ dodává. Pojišťovny se snaží co nejpřesněji určit, která skupina představuje vyšší riziko havárie a jaká si naopak nezaslouží téměř žádné zdražování. V hledání možností, jak co nejvíce konkretizovat výši částky, dál postupují.

„Nyní se snaží získat odpověď na to, zda jsou rizikovější řidiči z krajského města na severu Čech, nebo malé obce na Moravě. Jestli představuje větší riziko zkušený řidič v produktivním věku, který denně jezdí stejnou trasu, nebo důchodce s horšími reflexy, ale s malým nájezdem,“ vysvětluje Daneš.

Zdražení je způsobeno nejen zvýšenými cenami náhradních dílů, služeb autoservisů i živnostníků, na síle nabírá i počet autonehod. Podle policejních statistik se už blížíme opět v počtu karambolů na silnicích zpátky před roky s pandemií. Řada domácností navíc právě kvůli situacím s covidovými restrikcemi přikoupila nové auto do rodiny, protože chtěla omezit jízdu MHD, o to víc je nyní vozů na silnicích.
Autosalon TV