Reklama
Řidičův chleba

Pneumatika může i vybouchnout. Stačí přitom podcenit zdánlivou maličkost

Kvalitní gumy jsou klíčem k dobře jezdícímu autu. Víte, že existuje i něco jako "pneuhotely"?
Zdroj: Škoda Auto

Stejně jako se profesionální běžec neobejde bez prvotřídních bot, tak ani sebelepší auto se neobejde bez kvalitních pneumatik. Netřeba zdůrazňovat, že správné obutí má důležitý vliv nejen na aktivní bezpečnost vozidla, ale také na jeho jízdní vlastnosti. Takřka každý řidič si nejspíše vyzkoušel neoddiskutovatelnou změnu jízdních parametrů při výměně horších pneumatik za kvalitní, opotřebovaných za nové a snad každý zaznamenal změnu při přezutí letních a zimních pneu. Správný výběr je sice klíčový, ačkoli velký důraz je potřeba klást i na následnou péči a skladování. Jinak pneumatikám zbytečně ubíráte na životnosti a snižujete jejich prvotní kvalitu.

Dodržujte předepsaný tlak v pneu

Alfou a omegou každého řidiče by měl být především správný tlak v pneumatikách. Výrobcem doporučené hodnoty v pneumatikách na jednotlivých nápravách v závislosti na zatížení vozu lze najít buď v tabulce pod víčkem nádrže, nad či pod dveřmi řidiče, nebo v návodu k obsluze a nově i v mobilních aplikacích jako je například MyŠKODA App.

V případě, že pneumatiky nejsou správně nahuštěné, mohou nejen značně negativně ovlivnit jízdní vlastnosti vozu včetně jeho chování v kritických situacích, ale také se výrazně rychleji opotřebovávají. Typickým projevem dlouhodobě podhuštěné pneumatiky je úbytek dezénu na okrajích, kde běhoun přechází do bočnic. Přehuštěné pneumatiky se naopak více sjíždějí ve středu běhounu. Nepravidelný úbytek vzorku zase může zapříčinit nesprávná geometrie podvozku. V každém případě je vždy nejlepší vyhledat autorizovaný servis.

Věděli jste, že?

Nejrychlejší produkční vůz světa, Bugatti Chiron Super Sport, dosáhl maximální rychlosti 490 km/h, a že v této rychlosti se jeho kola otočí 68krát za sekundu, přičemž na pneumatiky působí přetížení 5300 G?

Nepodceňujte sebemenší poškození

Na pneumatikách by rozhodně nemělo být viditelné mechanické poškození, a to jak na běhounu, tak na bočnici. Mohlo by se zdát, že například vyštípnutý kousek materiálu bočnice od ne zcela zdařilého pakování u obrubníku je banalita, pokud neuchází vzduch. Opak je však pravdou. „Jakmile dojde k přetržení kordových nití, které drží celý plášť, jen jen otázkou času, kdy pneumatika exploduje. Na povrchu se totiž vytvoří jakási neviditelná bublina, která vlivem tlaku prostě a jednoduše praskne. Představte si situaci, kdy jedete po dálnici a z ničeho nic jedno kolo vybouchne. Z banálního píchlého kola tak může být rázem smrtelná nehoda," vysvětluje vedoucí pražského pneuservisu Best Drive Martin Volek.

Nikdy tedy nepodceňujte ani to nejmenší poškození pneumatiky, jelikož vás nakonec může stát více, než si myslíte. „I při sebemenším defektu vždy vyhledejte nejbližší pneuservis. Pokud je poškození větších rozměrů, doporučuji použít rezervu. Pokud jí auto nedisponuje, pak přivolejte odtahovou službu - i když bude stát peníze a čas. Zbytek už nechte na profesionálech v pneuservisu," dodal Volek.

Cože!? Hotel pro pneumatiky?

Životnost pneumatik ovlivňuje také mimosezónní uskladnění. Vyhnout se je třeba především slunečnímu záření a výrazným teplotním výkyvům, ideálně rovněž nadměrné vlhkosti. Samotné pneumatiky je ideální uskladnit svisle, bez vzájemného kontaktu a na suchém podkladu. Následně je v občasných intervalech pootáčet, aby nedošlo k nežádoucím deformacím. Pneumatiky obuté na discích a nahuštěné je možno střednědobě skladovat vodorovně „v komínku“, nejlépe však na účelovém stojanu.

Dodatečnou ochranu před negativními vnějšími vlivy poskytnou rovněž praktické obaly, které lze pořídit téměř kdekoliv, dokonce i online v nejrůznějších e-shopech jako třeba ve Škoda E-shopu. Ucha pro snadnou a čistou manipulaci jsou samozřejmostí. Nemáte-li kola a pneumatiky kde uskladnit, případně se s nimi nechcete trápit, existují i jakési pneuhotely, nabízí je například autorizované servisy Škoda. Pneumatiky zde odpočívají pečlivě omyté v klimatizovaných temných halách, jsou pravidelně kontrolovány i pootáčeny a připraveny přímo v servisu pro sezonní přezutí či výměnu kol.

Pneumatiky měňte včas

Zákonná minimální hloubka dezénu je u osobních automobilů 1,6 milimetru v případně letních pneumatik a 4 mm pro zimní, které je třeba osadit na všechna kola vozu v období od 1. listopadu do 31. března. To je ovšem minimální hodnota, pneumatiky je lepší vyměnit, pokud již nemají dostatečný vzorek pro plnění své funkce – odvod vody u letních, vody, sněhu a břečky u zimních – tedy, když pocítíte zhoršené chování v klimaticky specifičtějších podmínkách a náročnějších jízdních situacích. Také by neměly být příliš staré, směs totiž časem a působením vnějších vlivů degraduje. Udává se, že obutí by ideálně nemělo být starší deseti let (z čehož se obvykle pět let počítá na skladování a pět let v provozu). Každopádně ztvrdlé „puky“ dobrou službu určitě neudělají.

Pneumatiky rozhodně není dobré měnit svépomocí.  „Přezout jednotlivá kola sice svépomocí zvládnete doma, ale horší to asi bude se správným vyvážením nebo geometrií. Kdo tyto kroky vynechá, tomu se může stát, že vážně naruší jízdní vlastnosti svého vozu. Nemluvě o tom, že kola na sobě nesou řadu čidel, které je nutné po každém přezutí překontrolovat. Hlavně u novějších automobilů. Vždy tedy platí pravidlo: Čím novější a dražší vozidlo, tím složitější výměna kol,“ uvádí Martin Volek.

Důležité je znát údaje na pneumatice

Prvotním kritériem pro výběr nových pneumatik jsou rozměry a indexy. Povolené rozměry, rychlostní a hmotností indexy pneumatik pro konkrétní vůz lze najít ve velkém technickém průkazu. V žádném případě nelze na vůz osazovat pneumatiky neodpovídající rozměrům disku (např. širší či užší), kromě bezpečnostní relevance bude mít vozidlo s nepředpisovým obutím problém na STK.

Základní údaje na pneumatice udávají její rozměry, nosnost a rychlost, pro niž byla konstruována. Jak tedy číst označení např. 205/55 R16 91V? První číslo je celkem srozumitelné a udává šířku v milimetrech (tedy 205 mm). Druhá číslice značí poměr výšky bočnice pneumatiky k šířce běhounu v procentech (zde výška 55 % z 205 mm). Číslice za R znamená rozměr disku v palcích. Poslední číslice a písmeno značí hmotnostní index a rychlostní index (V = do 240 km/h; S jistou tolerancí lze použít nižší index, např. při nižší konstrukční rychlosti vozidla, stejně tak u zimních pneu - je však třeba vyznačit samolepkou na palubní desce). Hmotnostní index značí maximální zatížení na kolo nápravy, pro nějž je pneumatika určena (91 odpovídá 615 kg).

Dalším na pneumatice povinně vyznačeným údajem je čtyřčíslí DOT, respektive datum výroby. Udává se ve formátu kalendářního týdne a roku – tedy např. DOT 1620 znamená, že pneumatika byla vyrobena v šestnáctém týdnu roku 2020. Vzhledem k již zmiňované časové degradaci pneumatik není od věci se i o DOT zajímat. Například abnormálně výhodná nabídka pneu na internetu může často znamenat, že pneumatiky jsou již hodně „uleželé“.

Věděli jste, že?

Již zmiňované Bugatti Chiron Super Sport obouvá speciálně konstruované pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 BG. Právě poslední dvě písmenka odlišují pneumatiky pro Chiron od „běžných“ pneu se stejným komerčním označením, které ovšem nejsou konstruovány na rychlost bezmála 500 km/h.

Řešením jsou komplety pro daný model

Na bočnici dále najdete značku výrobce a komerční označení typu pneumatiky. I zde se vyplatí zpozornět, protože i tady se mohou ukrývat relevantní údaje. Dvě na první pohled shodně označené pneumatiky se mohou konstrukčně lišit. Časté je například označení XL – nemá nic společného s rozměry, značí odolnější pneumatiky (obvykle i s vyšším hmotnostním indexem), typicky s vícevrstvým kordem a tužší bočnicí. Ty jsou sice méně náchylné k poškození, ale třeba u lehčích vozů mohou mít negativní vliv na komfort. Tato dodatečná označení často označují pneu speciálně upravené pro konkrétní vůz. Nemusí přitom jít jen o supersportovní modely, ale i o relativně běžné vozy. Typické jsou terénně laděné deriváty či silnější motorizace.

Zmínit je ale třeba také jedno specifikum označení zimních pneumatik – ty jsou primárně značeny písmeny „M+S“ (mud + snow, bláto a sníh), což vyžaduje i naše legislativa. V některých zemích (typicky v Německu) je ale za zimní považována pouze pneumatika označená takzvaným Alpským štítem (grafický symbol hor). Většina pneumatik M+S nese i toto označení, ne však nezbytně všechny. Totéž platí i pro pneumatiky A/T (All Terrain - používané často jako zimní alternativa pro SUV) a takzvaně celoroční pneumatiky.

Je tedy poměrně zřejmé, že kromě zákonných požadavků je záhodno se při výběru pneumatik řídit i doporučeními výrobce vozu. Češi budou pochopitelně nejčastěji hledat vhodné obutí pro vozy Škoda. To je možno zakoupit u všech autorizovaných servisních partnerů značky v České republice. Mimoto nabízí Škoda na svém e-shopu také komplety plechových i litých disků a letních i zimních pneumatik určených pro konkrétní modely. Stačí si tak pro své auto vybrat kola, která se vám nejvíce líbí a celé martyrium údajů není třeba vůbec řešit.
Reklama

Diskuze

Houby - 07.10.2022 14:25:47
to uspech!
Houby - 07.10.2022 14:25:09
Ale houby ze se ve Skoda servisech skladuji pneumatiky v klimatizovanych halách. Nic se nemyje, tak jak jsou se nam*daji do plechového hangaru, kde v zime mrzne a v lete je 60 stupnu a nikdo na to ani nehrabne. Když na prezouvani najdou všechny 4 kusy, je

Čeští řidiči bourají na sněhu méně. Každý sedmnáctý však na letních pneumatikách

Vlivem námrazy nebo sněhu v loňském roce bouralo skoro 2000 řidičů, 10 lidí zemřelo
06.12.2021 07:35
|
5
Reklama

Test zimních pneumatik pro ty, kteří zapomněli přezout. Autoklub prověřil oblíbený rozměr

Odborníci zkoumali osm zimních plášťů pro Škody Octavia i Superb, Volkswagen Passat nebo Ford Mondeo
02.11.2021 19:02
|
15

Oblíbenost celoročních pneumatik v Německu výrazně stoupla. Mohou za to i mírné zimy

Celoroční pláště se ale hodí jen pro některé řidiče. Pro koho nejsou vhodné?
11.10.2021 15:01
|
9

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
19
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV