Díra v pneumatice? Poradíme, co ještě zachrání lepicí sada a kdy už je potřeba pneuservis
Hřebík jako indikátor
Vlastně je to poměrně jednoduché. Jak nám vysvětlil Aleš Langer z Continentalu, pokud řidič za jízdy zjistí, že má prázdnou pneumatiku, a tedy na prázdné pneumatice také ještě kousek jede, není vhodné lepicí sadu použít. „Pokud řidič zjistí ráno, že je pneumatika prázdná a večer přijel na plné, má dost pravděpodobně hřebíkový průpich a vzduch kolem hřebíku uniká. V takovém případě je na místě použít tuto opravnou sadu s mlékem. To se do pneumatiky hustí přes ventilek, kdy se jadýrko ventilku nevyšroubovává. Vždy zůstává jako při běžném použití pneumatiky zašroubované.“
Jedním dechem pak dodal: „Mléko určitě není vhodné používat při rozválené pneumatice. Pokud tedy řidič při jízdě zjistí, že už mu auto plave na prázdné pneu, může už očekávat rozválenou bočnici. V tu chvíli v ní vzniknou díry, kterými mléko vyteče a řidič bude muset stejně volat odtah. Takže před použitím mléka je v takovém případě potřeba prohmatat bočnice, zejména z vnitřní strany, zda už v nich není díra.“
Jak na to?
Ve chvíli, kdy opravnou lepicí sadu chcete použít, je nutné pamatovat na to, že to má svá pravidla. Rozhodně není vhodné ji nafoukat do pneumatiky a prostě jet dál. „Po nahuštění mléka do pneumatiky by měl řidič ujet asi tři až deset kilometrů s maximální rychlostí 50 km/h. Zabere to asi deset minut. Následně je nutné opět připojit kompresor a dofouknout pneumatiku na výrobcem stanovený tlak vzduchu. Poté je možné na pneumatice ujet až 200 kilometrů při maximální rychlosti 80 km/h. Jde totiž jen o dočasnou opravu pneumatiky, takže řidič musí jet tak, jako kdyby měl na autě rezervu,“ vysvětlil Aleš Langer.
Pamatujte, že lepicí mléko ztuhne jen v průpichu, v samotné pneumatice zůstane tekuté. Je proto více než vhodné o přítomnosti této lepivé tekutiny informovat pneuservis. Ve chvíli, kdy by pneumatiku sundavali a nevěděli o tom, by vám jistě moc nepoděkovali.
Pozor na trvanlivost
Aleš Langer také důrazně upozorňuje, že ve chvíli, kdy má řidič v autě místo rezervy opravnou lepicí sadu, měl by jednou za čas zkontrolovat její trvanlivost, respektive trvanlivost mléčné náplně. A pozor by měl řidič dát i v případě nákupu ojetiny. „Pokud kupujete auto z druhé ruky, dost pravděpodobně bude mléko už prošlé. Pak je potřeba koupit nové, protože jinak při defektu nemusí mléko zafungovat a řidič zůstane na holičkách. Jde o standardní náhradní díl dostupný u prodejce vozidla. Je také potřeba se věnovat tomu, jak velkou lahvičku je potřeba koupit. Pro větší kola jsou totiž nutné větší náplně,“ dodal Aleš Langer.
A vysvětlil také, že pokud už jednou řidič lepicí sadu použije, musí pak koupit novou celou sadu, tedy nejen mléko, ale i nové hustící hadičky.