Reklama
Řidičův chleba

Ode dneška musí mít pneumatiky nové identifikační štítky. Dozvíte se z nich spoustu zajímavých věcí

Nový štítek nabízí srozumitelnější klasifikaci brzdných vlastností, valivého odporu a hlučnosti
Zdroj: Tiskový servis Nokian

Štítky na pneumatikách nás od roku 2012 informují o třech základních parametrech pneumatik. Podle označení mohou tak spotřebitelé velmi jednoduchou formou porovnat jednotlivé pneumatiky z hlediska jejich palivové účinnosti, hlučnosti a přilnavosti na vodě. Ode dneška přibyly k označovaným vlastnostem dvě další.

Snazší orientace

Od prvního května 2021 je zaveden nový štítek EU pro značení pneumatik, který spotřebitelům poskytne podrobnější informace o charakteristikách zvolené pneumatiky. Na novém štítku jsou upraveny třídy valivého odporu a brzdného výkonu na mokru a hlučnost pneumatiky je nově vyjádřena údajem v decibelech a písmenem A, B nebo C. Spotřebitelé rovněž mohou pohodlně najít další informace o pneumatice v evropské databázi jednoduchým naskenováním QR kódu na štítku.

Další novinkou jsou dva piktogramy sloužící k označení toho, zda daná pneumatika pro osobní automobily splňuje požadavky na homologaci pro EU, pokud jde o záběrové vlastnosti na sněhu (označováno také jako „snowflake test“), nebo zda pneumatika bez hrotů nabízí záběrové vlastnosti na ledu v souladu s novou normou ISO. Od května 2021 musí být informace na štítku EU uvedeny také u pneumatik pro těžké nákladní automobily (třída C3). 

Nové označování přilnavosti má smysl mimo jiné i z toho důvodu, že poznáte, zda je daný plášť skutečně vhodný pro středoevropské podmínky: „V praxi je přilnavost na mokru opakem přilnavosti na ledu: zvýšení jednoho z těchto výkonů obvykle vede ke snížení výkonu druhého. U pneumatik vyvinutých pro střední Evropu je kladen důraz na vlastnosti potřebné na holých silnicích, zatímco symbol přilnavosti na ledu udává, že pneumatika spolehlivě funguje a zůstává bezpečná v náročných severských zimních podmínkách. Nedoporučujeme používat pneumatiky vyvinuté pro střední Evropu v podmínkách, pro které nejsou určeny,“ říká Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky ve společnosti Nokian Tyres.

Pokud jde o základní třídy A až C, ty zůstávají na novém štítku nezměněny. U pneumatik pro osobní automobily (třída C1) a pro dodávky (třída C2) dochází ke změně v tom smyslu, že valivý odpor a přilnavost za mokra původně zařazené do třídy E jsou nyní zařazeny do třídy D, která se dříve nepoužívala. Tytéž parametry původně zařazené do tříd F a G pak jsou přeřazeny do třídy E. Štítek tak je přehlednější a srozumitelnější.
Reklama

Až po žních

Podle Magdy Nagy, šéfky marketingu otrokovického Continentalu, se nové výrobky do prodeje dostanou spíš až s další zimní sezónou: "Novými EU štítky budou vybaveny všechny pneumatiky, které už dnes (1.5.2021) opustí sklady výrobních závodů. Nevím, jestli většinu českých řidičů uklidním, nebo naopak zklamu - ale při přezouvání na letní pneumatiky se s nimi letos setkáte minimálně. Reálně je zachytíte pravděpodobně až na podzim, při přezouvání na zimní pneumatiky."

Na "přezouvací frontě" je skutečně klid, jak nám potvrdil Josef Znamenáček z uhlířskojanovického pneuservisu Start: "Máme na skladě stále velké množství gum se starým označením, ty nové se k nám dostanou nejdřív na podzim. Pokud jde o zákazníky, ti se s tím moc netrápí." 

Chce to QR čtečku

Naskenování zmiňovaného QR kódu v horní části štítku přesměruje zákazníka do databáze EPREL (Evropská databáze výrobků s energetickým označením), která obsahuje dokument s informacemi o produktu. Zde spotřebitel může vyčíst všechny hodnoty ze štítku pro konkrétní pneumatiku a navíc také datum zahájení a ukončení výroby daného modelu pneumatiky.

Jednotlivé produktové listy s praktickými informacemi zadávají do databáze EPREL sami výrobci pneumatik, kteří současně – stejně jako v minulosti – mají ve své kompetenci zařazení charakteristik pneumatiky do příslušné třídy na štítku.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


I nová pneumatika může být stará a ztratí tak své dobré vlastnosti. Lze tomu ale jednoduše předejít

Letní i zimní pneumatiky stárnou, a to i když jsou správně uskladněny. Jak zjistit datum výroby?
21.04.2021 06:40
|
15
Reklama

ADAC otestoval dalších 17 letních pneumatik. Barumky skončily třetí od konce, propadly americké gumy

Rozměr 225/50 R17 pro Superb a spol. dopadl vesměs dobře. Překvapily rozdíly v brzdné dráze na mokru
11.03.2021 07:42
|
38

Test 15 letních pneumatik nejen oddělil zrno od plev, ale odhalil také obrovské rozdíly v opotřebení

Německý autoklub ADAC podrobil tradiční testovací proceduře letní pneumatiky rozměru 205/55 R16
04.03.2021 09:09
|
39

Otestujte si, jak se vyznáte v dobrodružstvích Hanzelky a Zikmunda. Připravili jsme náročný kvíz

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
04.12.2021 19:44
|
4

Přichází revoluce v elektromobilitě? Podařilo se vyrobit baterii ze 100 % recyklovaných materiálů

Velkým problémem současných elektromobilů je neekologická výroba baterií. Mohlo by se to změnit
29.11.2021 07:34
|
6
Reklama

Poklady stodol a garáží: Multikára byla a je údernickým fantomem městských parků i továrních provozů

Legendární východoněmecké vozítko pro jeden a tisíc užitkových účelů je geniálním originálem
27.11.2021 08:32
|
13

Poklady stodol a garáží: Praga V3S uměla být fekálním vozem, jeřábem i raketometem

Snad nejznámější československý náklaďák se vyráběl předlouhých 37 let
20.11.2021 08:21
|
29
Reklama
Autosalon TV