Spaní na divoko je při cestování stále oblíbenější. V těchto evropských státech ale hrozí velké problémy
Další přítěží nevhodného zastavení pro stanování je i zvolený povrch pro stání. Jestliže auto není vybaveno pohonem 4x4, pak výrazně nedoporučujeme zajíždět do písečných oblastí nebo tam, kde se ze země po dešti stane doslova bahenní lázeň.
Stan u silnice je hazard se životem
Další věc je nezákonnost tohoto počínání, která se v některých zemích trestá opravdu tvrdě. Povoleno je spaní na vyhrazených místech, kterými jsou ve většině případů autokempy nebo k tomu přímo určená parkoviště. Možná se nenacházejí na nejúchvatnější poloze, ale za to jsou bezpečná, poskytují zázemí a ve většině případů jsou i levná. Platit se dá přímo na místě, a tak nebrání nic tomu, abyste každý den objevovali zemi a spali v jiném autokempu. Co se týká volného kempování, tak to lze opravdu jen v některých zemí a navíc na vlastní nebezpečí!
Pozor na stanování u hranic a nevybuchlé miny
Kdo se chce vydat mimo komfortní zónu a poznávat trochu divočejší kraj, ten by vždy měl myslet na bezpečí, které je na první místě. Země jako Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Kosovo či Rumunsko nabízejí nádhernou přírodu. Spát na divoko byste zde ale měli jen na ověřených místech. Migrační krize je tu už několik let a to bez ohledu na události, které se nyní dějí na Ukrajině. Vysloveně se tedy nedoporučuje postavit si stan nebo auto poblíž hranic. Je to hazard se životem.
Rizikem jsou i nevybuchlé miny. Ty mohly v některých zemích zůstat například po válce. Na to kde bezpečně přespat se zeptejte místních, i ty berte ale s rezervou a dejte především na první dojem. Stačí natrefit totiž na pochybnou osobu a jste opět ve hře se životem. Pozor byste si měli dávat rovněž na divoké psy. Žijí volně, nikdo se o ně nestará a především nejsou očkovaní proti vzteklině. Divočejší smečka vás může klidně i ve stanu napadnout.
Vysoké pokuty za porušení zákazu kempování
Cestovatelé, kteří nechtějí příliš riskovat, většinou zůstávají v okolních státech kolem Česka, případně se vydají na bezpečnější Západ. Nicméně zde žijeme už v trochu jiných standardech, a tak se nepovolené stání kontroluje a také pokutuje. Některé země jsou benevolentnější, jiné vám neodpustí nic.
Přísní jsou tak například v Chorvatsku a Itálii, kam Češi přes léto jezdí nejčastěji po vlastní ose. Stejně tak Švýcaři jsou na porušování zákonů hákliví. Další země, kde je striktně zakázáno volné kempování jsou: Řecko, Slovensko, Srbsko (zde by vás za porušení mohli i zavřít), Maďarsko nebo třeba Slovinsko (zde pokuty až 50 tisíc eur). Ve všech zmíněných zemí tak hrozí za porušení vysoké sankce.
Tip pro cestovatele na závěr
Při používání je nutné mít v telefonu zapnutou polohu. Základní parametry jako hledání parkování, místa pro karavany nebo kde najdete pitnou vodu funguje bezplatně, pokud chcete ale i ostatní místa pro nocování, musíte zaplatit měsíční poplatek. Samozřejmě existují i jiné aplikace, které jsou například naprogramované přímo pro daný stát, stačí tedy jen zapátrat. Některé lze používat i offline, což se hodí, když jste zrovna opravdu mimo civilizaci.