Reklama
Řidičův chleba

Spaní na divoko je při cestování stále oblíbenější. V těchto evropských státech ale hrozí velké problémy

Strávit dovolenou pod stanem v cizině zní jako dobrý nápad. Do té doby než vás navštíví divocí psi
Zdroj: Josef Vrtal, Autosalon.tv

Ve většině států světa platí, že se spí tam, kde je to povoleno. V opačném případě je asi jasné, co se stane. Není to ale jen pokuta, která dobrodruhům hrozí. Pokud si vyberou špatné místo pro zastavení, mohou očekávat například návštěvu divoké zvěře, zloděje a nebo policisty.

Další přítěží nevhodného zastavení pro stanování je i zvolený povrch pro stání. Jestliže auto není vybaveno pohonem 4x4, pak výrazně nedoporučujeme zajíždět do písečných oblastí nebo tam, kde se ze země po dešti stane doslova bahenní lázeň.

Stan u silnice je hazard se životem

Kdo má karavan, obytný vůz nebo dodávku s přestavbou, má v případě spaní na divoko vyhráno. Ti ostatní by měli přemýšlet více rozumem, než nad hezkým místem se západem slunce. Zaparkovat auto u krajnice a hned vedle si rozložit tmavý stan, nemusí být v mnoha ohledech zrovna bezpečné. V noci nejste pro ostatní řidiče vidět, takže se velmi snadno může stát nehoda – v tomto ohledu pro vás fatální. Mimo civilizaci a u silnice je také risk, že vás někdo okrade. V polospánku se budete těžko bránit. A pak jsou tu také ty příběhy o vraždách... 

Další věc je nezákonnost tohoto počínání, která se v některých zemích trestá opravdu tvrdě. Povoleno je spaní na vyhrazených místech, kterými jsou ve většině případů autokempy nebo k tomu přímo určená parkoviště. Možná se nenacházejí na nejúchvatnější poloze, ale za to jsou bezpečná, poskytují zázemí a ve většině případů jsou i levná. Platit se dá přímo na místě, a tak nebrání nic tomu, abyste každý den objevovali zemi a spali v jiném autokempu. Co se týká volného kempování, tak to lze opravdu jen v některých zemí a navíc na vlastní nebezpečí!

Pozor na stanování u hranic a nevybuchlé miny

Kdo se chce vydat mimo komfortní zónu a poznávat trochu divočejší kraj, ten by vždy měl myslet na bezpečí, které je na první místě. Země jako Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Kosovo či Rumunsko nabízejí nádhernou přírodu. Spát na divoko byste zde ale měli jen na ověřených místech. Migrační krize je tu už několik let a to bez ohledu na události, které se nyní dějí na Ukrajině. Vysloveně se tedy nedoporučuje postavit si stan nebo auto poblíž hranic. Je to hazard se životem.

Rizikem jsou i nevybuchlé miny. Ty mohly v některých zemích zůstat například po válce. Na to kde bezpečně přespat se zeptejte místních, i ty berte ale s rezervou a dejte především na první dojem. Stačí natrefit totiž na pochybnou osobu a jste opět ve hře se životem. Pozor byste si měli dávat rovněž na divoké psy. Žijí volně, nikdo se o ně nestará a především nejsou očkovaní proti vzteklině. Divočejší smečka vás může klidně i ve stanu napadnout.

Reklama

Vysoké pokuty za porušení zákazu kempování

Cestovatelé, kteří nechtějí příliš riskovat, většinou zůstávají v okolních státech kolem Česka, případně se vydají na bezpečnější Západ. Nicméně zde žijeme už v trochu jiných standardech, a tak se nepovolené stání kontroluje a také pokutuje. Některé země jsou benevolentnější, jiné vám neodpustí nic.

Přísní jsou tak například v Chorvatsku a Itálii, kam Češi přes léto jezdí nejčastěji po vlastní ose. Stejně tak Švýcaři jsou na porušování zákonů hákliví. Další země, kde je striktně zakázáno volné kempování jsou: Řecko, Slovensko, Srbsko (zde by vás za porušení mohli i zavřít), Maďarsko nebo třeba Slovinsko (zde pokuty až 50 tisíc eur). Ve všech zmíněných zemí tak hrozí za porušení vysoké sankce.

Tip pro cestovatele na závěr

Kdo se spaním na divoko teprve začíná, ale nechce trávit hodiny prohledáváním map, kde zastavit může a kde ho to bude už stát výplatu. Tomu se hodí používat mobilní aplikace, které jsou perfektně zpracované a dokážou pomoci najít rychle stání. Tu, kterou nejčastěji používáme my, se jmenuje Park4Night.

Při používání je nutné mít v telefonu zapnutou polohu. Základní parametry jako hledání parkování, místa pro karavany nebo kde najdete pitnou vodu funguje bezplatně, pokud chcete ale i ostatní místa pro nocování, musíte zaplatit měsíční poplatek. Samozřejmě existují i jiné aplikace, které jsou například naprogramované přímo pro daný stát, stačí tedy jen zapátrat. Některé lze používat i offline, což se hodí, když jste zrovna opravdu mimo civilizaci.

Diskuze

Jirka - 20.06.2022 07:38:53
Předně. Jde o zákony. Nikoliv o praxi. A je dobré tyto zákony znát. Nikdy nevíte na koho můžete narazit. A ještě malá poznámka. Je až srandovní jak někteří jedinci dokáží do každé diskuze namontovat očkování.
To:Milan - 18.06.2022 20:58:40
..anebo taky se nechte vakcinovat, testovat, karantenovat a posleze nanovo a porad vakcinovat.. Inu, je to presne jek pises - za vsim hledej prachy a vydelek nekoho!

Jaké příslušenství by nemělo chybět na cestovních motorkách? Poradíme

Padací rám, větrný štít nebo vyhřívané rukojeti. To jsou doplňky, které vám určitě jízdu zpříjemní
06.10.2021 19:47
|
0
Reklama

Mikro karavan Life Style Camper je perfektní parťák pro cesty za hranice všedních dnů

Promyšlená konstrukce umožňuje výlety do terénu s plným komfortem
16.06.2021 11:44
|
5

Cestovní pojištění vybírejte pečlivěji. V některých zemích nemusí platit, nebo nepokrývá covid-19

Direct má epidemie ve výlukách. Jiné pojišťovny škody kvůli koronaviru v "zelených" zemích nahradí
16.06.2020 09:09
|
4

Ukradli jim snad účet? Ne, to jen značka Jaguar mění image a ta se nebude líbit každému

Automobilka navíc smazala původní historii. Pohoršení fanoušci už stačili založit petici
20.11.2024 11:47
|
3

Pražskou dopravu bude řídit umělá inteligence. Zatím to zkouší na jedné křižovatce

Použití AI znamená méně kolon a lepší plynulost provozu. Řidičům se uleví při špičkách
18.11.2024 10:00
|
0
Reklama

Holky z týmu Duckar mají nová auta. To doprovodné je stejné retro jako závodní Kachna

Vyzpovídali jsme nejen dámskou posádku, ale také inženýra, který dával dohromady Jumpera
15.11.2024 14:39
|
1

Svět nás vidí jako šrotiště Evropy. Za stáří vozového parku si můžeme tak trochu sami

Problematika začíná dovozem starých aut. Průměr zvyšují ale také auta odstavená v garážích
15.11.2024 08:12
|
17
Reklama
Autosalon TV