Svítí bílá, následuj auto před sebou
„Koncept, který navrhujeme pro dopravní křižovatky, počítá s takzvanou bílou fází. Ta využívá výpočetní schopnosti autonomních vozidel,“ říká ve zprávě ke studii profesor Ali Hajbabaie. „Bílá fáze zahrnuje i nový dopravní signál, aby řidiči věděli, co mají dělat. Červená bude stále znamenat stůj, zelená jeď a bílá řekne člověku, aby následoval auto před sebou,“ dodává Hajbabaie.
Studie vychází z toho, že v blízké budoucnosti se bude po silnicích pohybovat velké množství autonomně řízených vozidel. Ta mohou navzájem komunikovat a tím pádem i propočítat ideální způsob, jakým projet danou křižovatkou co nejefektivněji. Pokud bude takových vozidel u křižovatky dostatek, rozsvítí se bílý signál a běžní řidiči budou vědět, že se mají chovat podle počítačem řízených aut. Ti je vlastně křižovatkou provedou. Jakmile klesne počet vozů bez řidiče pod kritickou mez, vrátí se semafory zpět k běžnému režimu.
Pokud se bude doprava pohybovat podle aktuální situace a nikoliv otrocky podle stále se opakující sekvence zelené a červené, bude logicky i řidší a tím pádem také méně náchylná k vytvoření zácp. Tím se ušetří čas i palivo nebo elektrická energie. „Aby bylo jasno, světlo být bílé v závěru nemusí. Jde jen o to, aby živí lidé poznali, že křižovatku v daný moment řídí autonomní vozidla sama,“ dodává profesor, jehož tým provedl řadu počítačových simulací a zjistil, že doprava řízená autonomními vozidly bude nejefektivnější.
„Spočítali jsme, že když bude u křižovatky desetina aut autonomních, sníží se zdržení jen o tři procenta. Pokud ale počet aut bez řidiče stoupne na třetinu, zdržení klesne o 10,7 procenta,“ dodává Hajbabaie s tím, že koncept by šlo nyní fyzicky otestovat ve vybrané lokalitě. Vědcům je samozřejmě jasné, že nástup autonomních aut se zatím zdá být celkem vzdálený, nicméně pokud bude infrastruktura připravena, bude se lidem v budoucnu jezdit lépe než dnes.