S víc než 50 let starými auty chtějí ujet 18 tisíc kilometrů. Česká výprava jede z Prahy do Japonska
„Bláznovství není chyba, je to koření života, které nám připomíná, že hranice jsou jen iluze.“ Tento citát dokonale vystihuje to, čeho budeme příští rok svědky. Hrstka odvážlivců se rozhodla přepsat české dějiny a začátkem léta se s historickými automobily vydají na cestu přes půlku světa - z Prahy do japonské Ósaky. Čeká je cesta dlouhá 18 tisíc kilometrů, na které budou překonávat nekonečné silniční úseky, hory, pouště, moře a oceány. Bude to křest ohněm, ale motivace je velká. Expedice má za úkol dovézt české a japonské automobilové ikony na světovou výstavu EXPO 2025 a přitom symbolicky navázat na československé cestovatele, kteří tuto výpravu podnikli stopem v roce 1970.
Šest veteránů vyráží do Japonska
Na první pohled bláznivá výprava nese název Expedice ROBOT a je inspirována legendární cestou expedice Sakura 1970, při níž čtveřice českých turistů putovala pěšky a stopem na první EXPO v Ósace. Expedice ROBOT, která na tuto misi ideově navazuje, nese podtitul „Mise přátelství a míru mezi národy“ a stane se nejen poctou minulým dobrodružstvím, ale také oslavou české techniky, designu a cestovatelského nadšení.
„Mám rád české vozy a české výrobky. Chceme ukázat, že Česká republika vždy měla a stále má světu co nabídnout. Expedice ROBOT je nejen cestou, ale také poselstvím o naší účasti na světové výstavě v Ósace a její podporou,“ uvedl Josef Zajíček, který je hlavou celého projektu a zároveň členem posádky číslo 1, který se do Japonska vydá vozem Tatra 603 z roku 1959.
Noblesní „Tatrovku“ pak na cestě doprovodí Ivo Tůma a Radek Toman a dvojice Alois Krejčí jr. a Alois Krejčí ve vozech Škoda Octavia z let 1961 a 1962. K nim se přidá Jan Drbohlav a Václav Dědek s českou klasikou Škoda 100 (ročník 1973) a Miroslav Kuchár a Mikuláš Koščo, kteří usednou za volant Škody 120 z roku 1980. A jelikož se jede do Japonska, neměl by na startovní listině chybět vůz ze země vycházejícího slunce. Tento názor zastává dvojice Lubomír Pešák a Ivan Uher, kteří se do Ósaky vydají s Toyotou Celica ST z roku 1977.
Tři týdny na 18 tisíc kilometrů
A co šestici posádek vlastně čeká? Zní to jako vtip, ale s veterány mají v plánu ujet 18 tisíc kilometrů, přičemž trasa povede přes 11 států. Startovat se bude v Praze a pojede se přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Gruzii, Ázerbájdžán, Kazachstán až po Čínu, Jižní Koreu a Japonsko. Letadlem tato cesta zabere 14 hodin a 30 minut. Účastníci Expedice ROBOT plánují celou Euroasii zdolat za 21 dní. Co si budeme nalhávat, je to velmi optimistický údaj. Avšak není nereálný, jelikož posádky chtějí denně ujet alespoň 1000 kilometrů.
Čeká je ale mnoho možných překážek. Problematické mohou být hraniční přechody či moře a oceány, které budou muset přeplout trajektem. Strašákem samozřejmě budou i technické poruchy, které jsou nedílnou součástí cestování s historickými vozy. Josef Zajíček má však esa v rukávu, a to v podobě šikovných mechaniků, kteří budou kolonu veteránů doprovázet v servisním voze a povezou s sebou zásobu náhradních dílů.
Uvidí nás celý svět
Cílem ROBOT Expedice není pouze zdolat nepředstavitelnou porci kilometrů, ale také reprezentovat naší malou zemi v globálním měřítku. Historické vozy se totiž stanou součástí světové výstavy EXPO 2025 a budou chloubou českého pavilonu.
Na tomto projektu se mi líbí, že spojuje minulost s přítomností a snaží se připomenout proslulé EXPO 1970, na němž Československo získalo zvláštní cenu za architektonické řešení pavilonu, o které chceme usilovat i příští rok. Výprava navíc symbolizuje nejen technickou zdatnost a vytrvalost, ale také hodnoty, které jsou tak blízké světovým výstavám, jako je přátelství, pospolitost a spolupráce mezi národy,“ zdůrazňuje generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
Expedice odstartuje z Prahy začátkem června 2025 a do Ósaky by měla slavnostně dorazit v červenci. Na světové výstavě pak vozy symbolicky ukončí svou cestu.