Muzeum Mercedesu ve Stuttgartu nadchne nejen fanoušky značky. Expozice je skutečně velkolepá
Muzeum Mercedesu ve Stuttgartu patří pro milovníky automobilové historie bezesporu do úzkého výběru míst, která je téměř povinností navštívit. Architektonicky velmi zajímavě pojatá budova, jež byla otevřena v roce 2006, v sobě skrývá velmi promyšlenou expozici, která nejenže mapuje pestrou historii nejstarší automobilky světa, ale zároveň návštěvníkům ukazuje i dobový kontext. Nechybí zde třeba naše osudové Pražské jaro 1968. Moje nedávná osobní návštěva tak jen potvrdila, že tohle místo stojí za návštěvu klidně i celé rodiny. Že by originální tip na vánoční dárek?
Legendy na své cestě časem
Muzeum Mercedesu skutečně reprezentuje špičku světového muzejnictví. Všímavý návštěvník si totiž všimne i celé řady detailů, které tak nějak podprahově umocňují celkový dojem. Přivítá vás obrovské otevřené atrium s výtahem, který vás vyveze do nejvyššího patra. Odtud postupným pomalým kroužením procházíte jednotlivé éry, které formovaly značku i celý svět. V muzeu je těchto sedm místností označeno jako Legendy, které začínají pionýrskými dobami vzniku automobilismu, pokračují zrozením jména Mercedes, předválečným obdobím plným změn, poválečným zázrakem, vizionářstvím s akcentem na bezpečnost a životní prostředí, novými začátky bezemisní mobility až po vrcholný přehled legendárních závodů a rekordů, kterých Stříbrné šípy dosáhly.
Zejména poslední jmenovaná expozice bere dech, protože zde na jednom místě uvidíte nejen vozy formule 1 nebo šampionátu DTM, ale zejména historické závodní stroje od samotných počátků, když v roce 1908 společnost Benz & Cie. vstoupila do světa mezinárodního motorsportu s vozem Benz Grand Prix o výkonu 120 koní. Samozřejmě zde nechybí stříbrné vozy z éry 30. let ani legendy poválečných závodů jako jsou Mille Miglia (300 SLR, s nímž Sir Stirling Moss zvítězil v roce 1955 v čase, který nebyl nikdy překonán) či Carrera Panamericana (300 SL posádky Karl Kling a Hans Klenk, které bylo nedílnou součástí jejich spektakulárního mexického vítězství v roce 1952).
Veškerá expozice je přitom vzdušná a všude je dostatek prostoru i místa na oddych a rozjímání s jedinečným výhledem na historické vozy. Člověk tak ani nevnímá, že muzeum návštěvníkům koncentrovaně servíruje na 160 historických vozů různých kategorií a období. Teprve na místě si uvědomíte, jak široký záběr stuttgartská automobilka měla a stále má - kromě osobních aut totiž nechybí třeba autobusy, náklaďáky, závodní vozy, užitkové verze různých modelů či letecké motory.
Praktické info & Tipy
Mercedes-Benz Museum
Mercedesstrasse 100
70372 Stuttgart
Otevírací doba: úterý až neděle 9-18 hod. POZOR - v pondělí je zavřeno!
Ceny vstupného: dospělý 16 eur, zlevněné (studenti, senioři atp.) 8 eur. Možnost koupě lístků online zde.
Parkování: Placené buď přímo v krytých garážích muzea, popř. ve vícepodlažním parkovacím domě P4.
Můj tip: Na návštěvu si vyhraďte minimálně 4 hodiny, ale strávit by se tu dal víceméně celý den. Určitě se vyplatí dorazit spíše ráno, kdy je v muzeu méně lidí. Kvůli blízkosti fotbalového stadionu rovněž doporučuji zkontrolovat, zdali se zrovna nehraje nějaký zápas - to pak znamená docela velké problémy s parkováním. Na stránkách muzea se rovněž podívejte, zdali neprobíhá i nějaká zvláštní doplňková výstava či akce, protože i v tomto směru je management muzea dost aktivní.
Tematické kolekce v pěti galeriích
Celková výstavní plocha 16 500 čtverečních metrů zahrnuje kromě zmíněných sedm místností s legendami také pět prostorů označených jako galerie. Zde jsou formou jakýchsi tematicky zaměřených kolekcí vystavené vozy, která mají společného jmenovatele. Jedná se o „Gallery of Voyagers“ ukazující zejména autobusy a prostředky hromadné dopravy, „Gallery of Carriers“ zaměřenou na nákladní vozy převážející zboží, takže zde nechybí ani plně zatížený automobilový transportér, „Gallery of Helpers“ s vozy záchranných složek či komunálních služeb (do popelářského vozu si lze i vlézt), „Gallery of Celebrities“ představující vozy známých osobností (mj. Papežův Papamobil, Mercedes Lady Diany či autobus německé fotbalové reprezentace z roku 1974) a „Gallery of Everyday Heroes“, která prezentuje hrdiny všedních dní, takže zde uvidíte třeba model 170 D, který byl prvním poválečným osobním autem poháněným dieselovým motorem, ale i pohřební Mercedes-Benz 200 D či vůz portugalské taxislužby, který věrně sloužil 14 let a najel téměř dva miliony kilometrů.
Mercedes-Benz Museum je pro mě názornou ukázkou toho, jak má vypadat moderní automobilové muzejnictví. Zvenku láká atraktivní architekturou, která dala vzniknout prostorům, jež jsou od samého počátku navrženy s jasným účelem, uvnitř pak z hlediska chronologie exponátů tento svatostánek automobilové tradice musí nadchnout všechny milovníky aut bez ohledu na to, zdali je, či není Mercedes-Benz jejich šálkem kávy.