Rodičovský strach o začínající řidiče může rozptýlit nový projekt. Je zdarma i se zajímavým bonusem
Už dlouho se u nás mluví o možnosti „řidičských průkazů na zkoušku“ pro nejmladší skupinu nezkušených řidičů. Tedy o nástroji, který by mohl zklidňovat mladé řidiče, aby zbytečně neriskovali.
Zatím nebyla politická vůle
Předchozí vláda premiéra Andreje Babiše uvažovala o opatření, podle kterého by mladí řidiči byli podrobeni dvouleté zkušební době a „řidičák“ by jim byl odebrán už při polovičním počtu bodů. „Chtěli jsme zavést řidičák na zkoušku pro čerstvé držitele oprávnění. Do sněmovny šel návrh z vlády v září 2020. Takže na něj bylo dost času, ale nebyla vůle ho projednat. Odvedla se na tom spousta práce, debatovalo se s odborníky i veřejností, byla by škoda nepodat návrh v tomto volebním období znovu“, připomněl s koncem bývalé vlády její ministr dopravy Karel Havlíček.
Současná nová vláda zatím pracuje na prioritách jednotlivých resortů, takže toto téma zatím není na pořadu dne. Existují ale i jiné nerepresivní nástroje, jak mladé řidiče vychovat pro bezpečný provoz na silnicích.
Kurz bezpečné jízdy zdarma
O zlepšování situace s mladými řidiči dlouhodobě usiluje Asociace autoškol České republiky společně s dalšími partnery. (VIZE 0, Autoklub ČR, Ministerstvo dopravy, Policie ČR, Škoda Auto, Česká kancelář pojistitelů atd.) „V boji proti fatálním nehodám nezkušených řidičů může pomoci projekt Start Driving. Mladým řidičům a jejich rodičům nabízí možnost zdarma absolvovat kurz bezpečné jízdy na 8 polygonech po celé České republice a naučit se pokročilým dovednostem, které v rámci základní řidičské přípravy v autoškole často nemají šanci pochytit,“ nabízí konstruktivní řešení šéf Asociace autoškol Aleš Horčička.
Zbytečně zmařené lidské životy
Statistiky dopravních nehod odhalují, že každoročně zaviní řidiči do 24 let jako nejrizikovější skupina okolo 10 tisíc dopravních nehod. „Mnoho mladých řidičů má tendenci na silnici riskovat, ale přitom špatně odhadují limity své i řízeného vozidla a také zdaleka ne vždy jsou schopní efektivně vyřešit případné rizikové situace. Mezi nejčastější statistické příčiny jimi způsobených nehod patří nepřiměřená rychlost a nevěnování se řízení,“ říká dopravní expert z Platformy VIZE 0 Roman Budský. Pozitivní zprávou je postupné snižování počtu závažných nehod, při kterých figurují jako viníci.
Polygon, silnice i psycholog
Kurzy v projektu Start Driving účastníkům nabízejí jízdy v reálném silničním provozu se zkušenými učiteli, praktický výcvik na polygonu i přednášky dopravního policisty a psychologa zaměřené na vysvětlení příčin vzniku konkrétních vážných dopravních nehod.
Zájem o účast na kurzech projektu Start Driving meziročně roste. Loni bylo proškoleno 2554 mladých začínajících řidičů ve věku mezi 18 a 24 lety, ale taky 237 jejich rodičů a 293 učitelů autoškol i zkušebních komisařů. „Celkem kurzy absolvovalo 3 084 osob, což je třikrát více než loni. Zájem mladých lidí o zdokonalovací kurzy mě těší, stejně jako zájem jejich rodičů absolvovat kurz společně se svými potomky. To považuji za velmi důležité, proto jsme pro tento ročník projektu Start Driving přichystali zásadní změnu. Každý mladý řidič do 24 let si s sebou bude moci přivést jednoho rodiče. Možnost spoluúčasti rodičů tedy nebude omezená jako doposud,“ dodává Aleš Horčička.
Projekt je pro absolventy zdarma, volné termíny a rezervace najdou mladí řidiči na webu www.startdriving.cz.