Reklama
Řidičův chleba

Rodičovský strach o začínající řidiče může rozptýlit nový projekt. Je zdarma i se zajímavým bonusem

Projekt Start Driving si klade za cíl snížit nehodovost nejrizikovější skupiny řidičů do 24 let
Zdroj: Tiskový servis České asociace pojišťoven

Už dlouho se u nás mluví o možnosti „řidičských průkazů na zkoušku“ pro nejmladší skupinu nezkušených řidičů. Tedy o nástroji, který by mohl zklidňovat mladé řidiče, aby zbytečně neriskovali.

Zatím nebyla politická vůle

Předchozí vláda premiéra Andreje Babiše uvažovala o opatření, podle kterého by mladí řidiči byli podrobeni dvouleté zkušební době a „řidičák“ by jim byl odebrán už při polovičním počtu bodů. „Chtěli jsme zavést řidičák na zkoušku pro čerstvé držitele oprávnění. Do sněmovny šel návrh z vlády v září 2020. Takže na něj bylo dost času, ale nebyla vůle ho projednat. Odvedla se na tom spousta práce, debatovalo se s odborníky i veřejností, byla by škoda nepodat návrh v tomto volebním období znovu“, připomněl s koncem bývalé vlády její ministr dopravy Karel Havlíček.

Současná nová vláda zatím pracuje na prioritách jednotlivých resortů, takže toto téma zatím není na pořadu dne. Existují ale i jiné nerepresivní nástroje, jak mladé řidiče vychovat pro bezpečný provoz na silnicích.

Kurz bezpečné jízdy zdarma

O zlepšování situace s mladými řidiči dlouhodobě usiluje Asociace autoškol České republiky společně s dalšími partnery. (VIZE 0, Autoklub ČR, Ministerstvo dopravy, Policie ČR, Škoda Auto, Česká kancelář pojistitelů atd.) „V boji proti fatálním nehodám nezkušených řidičů může pomoci projekt Start Driving. Mladým řidičům a jejich rodičům nabízí možnost zdarma absolvovat kurz bezpečné jízdy na 8 polygonech po celé České republice a naučit se pokročilým dovednostem, které v rámci základní řidičské přípravy v autoškole často nemají šanci pochytit,“ nabízí konstruktivní řešení šéf Asociace autoškol Aleš Horčička.

Zbytečně zmařené lidské životy

Statistiky dopravních nehod odhalují, že každoročně zaviní řidiči do 24 let jako nejrizikovější skupina okolo 10 tisíc dopravních nehod. „Mnoho mladých řidičů má tendenci na silnici riskovat, ale přitom špatně odhadují limity své i řízeného vozidla a také zdaleka ne vždy jsou schopní efektivně vyřešit případné rizikové situace. Mezi nejčastější statistické příčiny jimi způsobených nehod patří nepřiměřená rychlost a nevěnování se řízení,“ říká dopravní expert z Platformy VIZE 0 Roman Budský. Pozitivní zprávou je postupné snižování počtu závažných nehod, při kterých figurují jako viníci.

Polygon, silnice i psycholog

Kurzy v projektu Start Driving účastníkům nabízejí jízdy v reálném silničním provozu se zkušenými učiteli, praktický výcvik na polygonu i přednášky dopravního policisty a psychologa zaměřené na vysvětlení příčin vzniku konkrétních vážných dopravních nehod.

Zájem o účast na kurzech projektu Start Driving meziročně roste. Loni bylo proškoleno 2554 mladých začínajících řidičů ve věku mezi 18 a 24 lety, ale taky 237 jejich rodičů a 293 učitelů autoškol i zkušebních komisařů. „Celkem kurzy absolvovalo 3 084 osob, což je třikrát více než loni. Zájem mladých lidí o zdokonalovací kurzy mě těší, stejně jako zájem jejich rodičů absolvovat kurz společně se svými potomky. To považuji za velmi důležité, proto jsme pro tento ročník projektu Start Driving přichystali zásadní změnu. Každý mladý řidič do 24 let si s sebou bude moci přivést jednoho rodiče. Možnost spoluúčasti rodičů tedy nebude omezená jako doposud,“ dodává Aleš Horčička.

Projekt je pro absolventy zdarma, volné termíny a rezervace najdou mladí řidiči na webu www.startdriving.cz.

Reklama

Diskuze

Gala Pavol - 06.12.2022 00:47:00
Nabídka půjčky Zde platí nabídka půjček všech nominálních hodnot Půjčte si peníze zde Rychlé online půjčky za nejvýhodnějších podmínek! Kontaktujte nás e-mailem: galapavol547@gmail.com K vašim službám paní Dragounová
Martin - 12.02.2022 12:03:09
Zpřísnil bych autoškolu a zavedl bych řidičáky i na elektrické koloběžky a el.kola. Téměř denně vidím, jak na elektrických koloběžkách lidé v rychlosti odbočují do jednosměrek, nedají přednost, neukáží. Riskují svou hloupostí.

Policie našla mladíka, který extrémně nebezpečně předjížděl. Na kontě má tři zákazy řízení

Zatím je stíhán na svobodě, ale za to, co předvedl, mu hrozí až dvouletý pobyt ve vězení
12.01.2022 12:41
|
33
Reklama

Chyba za tři miliony. Mladík poslal výkonné porsche do křoví, z auta zbyl jen zablácený vrak

Řidič vyvázl bez zranění, jeho ještě mladší spolujezdec takové štěstí neměl
09.11.2021 12:18
|
5

Zběsilá jízda mladíka v BMW skončila u soudu. Buď auto prodáš, nebo ti ho zabavíme, rozhodl

Vysoká pokuta má být uhrazena z prodeje auta. Pokud to řidič do tří týdnů nestihne, zaplatí ji sám
26.10.2021 07:36
|
19

Nafta ještě nekončí. Drží ji nad vodou zájemci o ojetiny, které láká výrazně levnější palivo

Prodeji ojetých dieselů pomáhá pád ceny nafty pod psychologickou hranici 36 Kč za litr
20.03.2023 15:33
|
1

Tesla S Plaid, zkoumání životnosti auta, Pavel Liška na autodromu. Nový Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu zkrotíme elektroauto o výkonu 1020 koní a otestujeme novinkovou Alfu Romeo Tonale
20.03.2023 09:50
|
0
Reklama

Vznikl nový sběratelský sporťák. Alpine A110 San Remo 73 připomíná slavné rallyové vítězství

Limitovaná série nabídne 200 kusů se speciálním štítkem i výbavou
16.03.2023 18:09
|
0

Volkswagen chce konkurovat levné Dacii. Představil lidový elektromobil s předělaným designem

Studie ID. 2all se má cenově vejít pod hranici 600 000 korun. Redesign novinky vznikl za měsíc
16.03.2023 13:06
|
5
Reklama
Autosalon TV