Řidiči nevědí, k čemu je červený puntík na dopravních značkách. Přitom jim usnadní cestu
Znáte význam červeného puntíku, který se objevuje na směrových značkách? V Česku se s ním zatím nesetkáte, ale stačí vyjet pár kilometrů za hranice do sousedního Německa. Tam patří k hojně využívaným pomůckám, na které se řidiči mohou spolehnout. Řada z nich ho přitom nezná a tak přirozeně také neví, jak se mají zachovat. Hodit se to bude i když budete Německem jen projíždět.
Ukáže tu správnou cestu
Zásadní je, že červený puntík chce řidičům pomoci. Označuje takzvanou „červenou trasu“. Ta má za úkol vytáhnout řidiče z kolon a navést ho na volnější silnice. Prostě tak trochu simuluje dnes hojně využívané navigace, jen je permanentní.
Nejčastěji se červený puntík vyskytuje na hojně využívaných dálnicích nebo hlavních silnicích v blízkosti velkých měst, tedy tam, kde se tvoří hustá doprava.
Objízdné trasy většinou přinutí řidiče sjet z dálnice, prokličkovat několik kilometrů po vedlejších silnicích a následně ho znovu navedou na dálnici, ale už v místech, kde je provoz řidší. Například v Bavorsku je najdete v oblasti Řezna, rozšířené jsou však po celém Německu. Jakmile se na některých místech objeví silné kolony, začnou o „červených trasách“ informovat také regionální rádia.
Jak je to u nás?
U nás v Česku by se podobně značené objížďky do budoucna vyskytovat neměly, jak nám potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Otázkou ale je, zda nás to má mrzet. Mnoho německých motoristů nebo šoférů kamionů si totiž na červený puntík stěžuje.
Podle serveru Echo24.de řidiči nechápou rozdíl oproti klasické objížďce, která je stejně jako u nás vyznačena šipkami v oranžové barvě. Proto ho někteří z nich považují za nadbytečný.
Jaký je váš názor na dodatečné značení v podobě červeného puntíku? Je ještě v dnešní době potřeba, nebo už řidiči přešli na chytré mapy v tak hojné míře, že přestává dávat smysl. Ale co starší řidiči, kteří jsou třeba ještě zvyklí jezdit podle papírových map? Napište nám do komentářů.